تحقیق خصوصیات عمده معماری ایلخانی رشته معماری

معماری از دوره ایلخانان یا دوره قدیمتر طرح یا نقشه حقیقی یک ساختمان یا مقطع عمودی و غیر آن باقی نمانده است ولی این احتمال می رود که از وقتی که طرح ساختمان بر روی زمین ریخته مشد تا وقتی که ساختمان با تمام می رسید، یک نوع مقیاس اندازه گیری به کار بده می شد، صرف نظر ازاینکه از نقشه ترسیم شده پیروی مشد یا نه. تحقیق خصوصیات عمده معماری ایلخانی در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

خصوصیات عمده معماری ایلخانی

اگر چه در تمام دوره اسلامی در ایران ساختمان با آجر بیشتر رواج داشته است، با این حال در هر دوره یک یا دو ساختمان از قلوه سنگ یا پاره آجر دیده می شود. از دروه ایلخانان فقط یک ساختمان از این قسم باقی مانده و آن مقبره پیربکران در حوالی اصفهان است.

ایوان بلند این مقبره در اصل از قلوه سنگ بدون رده ساختته شده و سنگها در گچ خاکستری رنگ نیمه سخت قرار داده شده اند. و بعداً یا به علت عدم تجربه در استعمال اینگونه مصالح و یا به علت محدودیت خود مصالح، طاق ایوان پس از مدت کمی بعد از ساختمان فرو ریخت و مجدداً با آجر ساخته شده.

روش مصالح ساختمانی (بخش دوم)

وقتی ایلخانان شروع به ساختمان کردند، متکی به استادکاران و کارگران سیار محلی و بومی بودند و در سر تا سر این قسمت دنیا همیشه صنعتکاران و کارگران بسیار وجود داشته اند.

مصالح ساختمانی که ایلخانان در بناهای طمان خود استفاده می کردند عبارتند از:

آجر:

آجرهای آن زمان نیز متفاوت بود و چندین نوع داشت از جمله: آجر معمولی آجر کوچک آجر قالبی مخصوص آجر مستعص .

آجر معمولی به رسم دوره های قدیم که به زمان قبل از اسلام می رسد شکل مربع داشت و این احتمال می رود که آجر مخصوص منطقه ای خاص از کشور نبود بلکه در نقاط بسیاری در سراسر کشور ساخته می شد و مورد استفاده قرار می گرفت.

 

معماری ایلخانی
معماری ایلخانی

خصوصیات ساختمان

در اغلب بناها ی این دوره به نظر می رسد که دیوارهای آجری تا زیر سطح فعلی ادامه می یابد. در همه مناره های این دوره پله های معمولی داخلی مارپیچ که دور ستون مدور آجری می گردد، وجود دارد. غیر از مناره ها، پلکان سایر ساختمانها برای بازرسی و نگاهداری و تعمیر بنا به کار می رفت.

دوره ایلخانان برای تکامل گنبد دو جداره آجری حائز اهمیت است و انواع دیگر طاقهای این دوره تا دوره سلجوقیان معمول و متداول بوده است. از این دوره هیچگونه وسیله جدید فنی و اشکال (فورمهای) تازه پدید نیامد، چون سطوح ساختمانی زیر طبقات طرحهای تزئینی پنهان بود، علاقه زیادی نسبت به زیرسازی و بتکار ساختمانی در آنها نشان داده نمی شد.

خصوصیات نقشه (بخش سوم)

در دوره ایلخانان اغلب روی هره پیش آمده، که چند سانتی متر عمق داشت، ساختن طاق شروع می شد. و همچنین خط شروع طاق بالاتر از رگه پایه و هلال قرار داده می شدو مقطع نمایان حقیقی که از هره آغاز می شد، تا مسافتی به خط عمود تا نقطه آغاز هلال بالا می رفت.

معماری معماران ایرانی در ساختن یک نوع طاق منتخب و مورد توجه اصرار نداشتند و در ابنیه مختلف این زمان در ساختن طاق تنوع زیاد دیده می شود.

آثار ساختمانی(بخش چهارم)

شنب غازان خان

در ۳ کیلومتری مغرب مرکز فعلی شهر تبریز مقبره ای وجود داشت که محل مقبره غازان خان پادشاه ایران بود این مجموعه خیلی عظیم تا اوایل قرن هشتم وجود داشت ولی معلوم نیست که چرا از بین رفت.

این مکان صحن وسیعی را نشان می دهد که دور تا دور آن را گذرگاه طاق دار ا حاطه کرده است. در سه طرف صحن ابنیه مفصل و عظیم دیده می شود.  انبوه آجر و قطعات سفال روی زمین ریخته و حتی نمی توان محل و مسیر دیوارهای ساختمان خراب شده را پیدا کرد.

 

مسجد جامع یزد

معماری مسجد جامع یزد تقریباً در وسط این شهر بزرگ، که تاریخ آن از ازمنه قبل از اسلام آغاز می شود، قرار دارد. ساختمانهای متعدد این مسجد در اطراف صحن باز داراز و باریکی قرار گرفت است.

در سمت شرقی صحن خرابه های یک مسجد قدیمی، که احتمال می رود متعلق به دوره قبل از سلجوقیان باشد، وجود دارد، در سمت جنوبی صحن ساختمانهای متعلق به قرن چهاردهم و در سمت غربی قسمت عمده بنای قرن هیجدهم یا نوزدهم واقع است.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق خصوصیات عمده معماری ایلخانی رشته معماری:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 30
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *