پایان نامه رابطه جهت گیری مذهبی با اضطراب

دلایل ضرورت و اهمیت تحقیق در یک زمینه خاص می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی قرار گیرد، در این راستا با توجه به به عنوان پژوهش حاضر و مطالعات انجام شده پیرامون متغیر های  این پژوهش شامل، جهت گیری های مذهبی، افسردگی و اضطراب، شناسایی رابطه بین این سه متغیر از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین، تحقیق در یک زمینه خاص به دو دلیل از اهمیت برخوردار است، یک، وجود شکاف در قسمتی از بدنه دانش مورد مطالعه و دو، تایید یا رد نتایج پیشین به عمل آمده در یک حوزه خاص(سرمد و همکاران، ۱۳۸۸). با توجه به این دو دلیل، تحقیق حاضر در جهت تایید و رد تحقیقات پیشین انجام خواهد شد. پایان نامه بررسی رابطه جهت گیری مذهبی با اضطراب و افسردگی در دانشجویان دانشگاه پیام نور خرامه در قالب فایل ورد آماده برای تکمیل پایان نامه و تحقیق میباشد.

مقدمه و ضرورت تحقیق:

بر اساس جدیدترین پژوهش‏های جامعه‏شناختی ۹۵% انسان‏ها به وجود خداوند ایمان دارند. محققان هیچ قومی از اقوام بشری را نیافته‏اند که صاحب نوعی دین نباشند(اینگلهارت/ مریم وتر، ۱۳۸۳، ص ۷). قرآن کریم از این حقیقت، که تمام اقوام گذشته دارای یک رسول و طبعا دارای دین بوده‏اند، در آیات بسیاری خبر داده است: «و انْ مِنْ امّه الاّ خَلا فیها نَذیر…» (فاطر: ۲۴) «وَ لِکُلِّ قُومٍ هادٍ…» (اعراف: ۷). دین در تمام نهادهای اجتماعی و فرهنگ‏های بشری آثار مثبت و سازنده داشته است. رابطه دین؛ علم، فلسفه، عرفان، اخلاق، هنر، اقتصاد، سیاست، جامعه‏شناسی، روان‏شناسی و سایر علوم انسانی از روشن‏ترین مسائل است. شاید عصر ما عصر بازنگری و بازگشت به دین باشد؛ زیرا دو قائمه بزرگ مادی‏نگری و مارکسیسم شکست خورده و برای بشریت رنج‏دیده امروز مجال تأمّل در معنویات و بازگشت به سنت‏های معنوی، که جامع‏ترین مصداق آن دین است، فراهم شده است. نمونه‏های آن را در جمهوری‏های سابق شوروی و ژاپن و کشورهای دیگر حتی در امریکا، بخصوص سیاهان مسلمان، می‏توان مشاهده کرد. در این بین، علاقه‏های پژوهشی روان‏شناسان بزرگی همچون آلپورت، یونگ، فرانکل و دیگران در مسائل دینی قابل توجه است. چنان که ویلهم ونت (۱۸۳۲) با تأسیس آزمایشگاهی در لایپزیک به بررسی فرایندهای عالی روحی یا ادراک پرداخت و تاریخ آگاهی بشر را به چهار مرحله شعایر بدوی، توتم‏پرستی، اساطیر قهرمانان و خدایان و اصالت انسان تقسیم کرد. اسوالدکولپه (۱۸۴۲) برای اولین بار کاربرد پرسشنامه، مصاحبه و زندگی‏نامه خودنوشته را در مطالعه پدیده‏های دینی، باب کرد. کارل گیرگنسون (۱۸۷۵) و ورنر گرون (۱۸۸۷) پژوهش‏های کوپله را دنبال کردند و قایل به وجود یک ساختار پیچیده متشکل از اندیشه و احساس، که در شخصیّت دینی انسان حضور دارد، شدند. هر چند انگیزه اولیه روان‏شناسی دین در اروپا شکل گرفت، ولی در ایالات متحده این رشته به عنوان یک رشته مستقل ریشه پیدا کرد.( میرچا/ بهاءالدین خرمشاهی، ۱۳۷۴، ص ۱۷۸٫).

از دیگر دلایل اهمیت پژوهش در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با توجه به اهمیت دین در ایران، بررسی رابطه بین دین و متغیر های روان شناختی از اهمیت بسزایی برخوردار است. زیرا از طریق بررسی این رابطه می توانیم پی به اثرات دین بر شخصیت انسان ها ببریم.
 • با توجه به پیشینه پژوهش های انجام شده در این زمینه، این مطالعات در وهله نخست ارتباط بین این سه متغیر را با یکدیگر مورد بررسی قرار نداده اند و مشابه این پژوهش نیز در بین تحقیقات انجام شده در این زمینه یافت نشد.
جهت گیری مذهبی
جهت گیری مذهبی

اهداف تحقیق:

هدف اصلی:

هدف اصلی این تحقیق بررسی و مطالعه رابطه جهت گیری مذهبی با اضطراب و افسردگی در دانشجویان دانشگاه پیام نور خرامه است.

اهداف فرعی:

 • بررسی و شناخت مفاهیم و نظریات پیرامون جهت گیری مذهبی
 • بررسی و شناخت مفاهیم و نظریات پیرامون اضطراب
 • بررسی و شناخت مفاهیم و نظریات پیرامون افسردگی
 • بررسی و شناخت رابطه بین جهت گیری مذهبی و افسردگی
 • بررسی و شناخت رابطه بین جهت گیری مذهبی و اضطراب

  تعریف نظری جهت گیری مذهبی:

  منظور از مفهوم جهت گیری مذهبی عبارت است از نوع امیال، احساسات و رفتارهایی که از سوی فرد و تحت تاثیر نوع مذهب فرد در زندگی فرد جاری و اعمال می شود و زندگی و شخصیت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد(آذر بایجانی، ۱۳۸۰).

  تعریف عملیاتی جهت گیری مذهبی:

  منظور از تعریف عملیاتی جهت گیری مذهبی، عبارت است از میزان نمره ای که دانشجویان از پاسخ دادن به سوالات پرسشنامه جهت گیری مذهبی آلپورت دریافت می نمایند(پرسشنامه جهت گیری مذهبی آلپورت، پیوست الف).

  تعریف نظری اضطراب:

  کلمه اضطراب از ریشه یونانی به معنای محکم‏ فشار دادن یا فشردن گلو آمده است.همچنین اصطلاح‏ برانگیختگی‏ به معنای تنگنا یا انقباض‏ معمولا همراه است. اضطراب مفهومی است چند بعدی و به عنوان پدیده‏ای‏ بدنی،تجربی و بین فردی جلوه‏گر می‏شود.بنابراین،جسم‏ فرد،ادراک او از خود و ارتباط او با دیگران را دربرمی‏گیرد. تعاریف اضطراب عبارتند از: ۱-اضطراب عمدتا به منزله یک انتظار به ستوه‏آورنده است. ۲-اضطراب عبارت است از واکنش فرد در مقابل یک‏ موقعیت ضربه‏آمیز،یعنی موقعیتی که زیر تأثیر بالا گرفتن‏ تحریکات واقع شده،فرد در مهار کردن آن ناتوان باشد.  ۳-ناراحتی در عین حال روانی و بدنی که بر اثر مبهم و احساس ناامنی و تیره‏روزی قریب الوقوع در فرد آدمی به‏ وجود می‏آید. ۴-در چارچوب رفتارنگری تجربی،اضطراب به منزله‏ یک کشاننده ثانوی است که پاسخی اجتنابی را در بر می‏گیرد(چاپلین، ۱۹۷۵؛ به نقل از جلیلوند، ۱۳۷۸).

  تعریف عملیاتی اضطراب:

  منظور از تعریف عملیاتی اضطراب، عبارت است از میزان نمره ای که دانشجویان از پاسخ دادن به سوالات پرسشنامه اضطراب بک دریافت می نمایند(پرسشنامه اضطراب بک، پیوست ب).

  تعریف نظری افسردگی:

  افسردگی به مجموعه علایمی گفته می‌شود که در رفتارهای‌ کلامی و غیر کلامی انسان، براساس اوضاع محیطی و یا برخی‌ تغییرهای فیزیولوژیک منعکس می‌شود. بنابراین باید گفت که‌ افسردگی خفیف زودگذر با علایم اندک رو به زوال، از حالت‌های‌ عاطفی انسان است و افسردگی زمان‌دار با علایمی افزاینده اختلال‌ عاطفی شمرده می‌شود(عظیمیان، ۱۳۸۳).افسردگی یکی از اختلالات خلقی‏ است که اغلب با اشکباری،تحریک‏پذیری،اشتغال فکری،وسواس، اضطراب، هراس‏ها،نگرانی افراطی درباره سلامت جسمانی و شکوه‏های درد و ناراحتی مانند سردردها یا درد مفاصل،شکم و سایر دردها همراه است. همچنین، افسردگی یکی از اختلالات خلقی است‏ که با خلق افسرده،فقدان علاقه و لذت،خستگی‏پذیری فزاینده و کاهش فعالیت مشخص می‏شود.خلق پایین از روزی به روز دیگر اندکی تغییر می‏کند و اغلب نسبت به موقعیت‏ها واکنش ندارد. با این‏حال ممکن است در طول روز تغییرات بارزی دیده شود. لذا، افسردگی اصطلاحی است وسیع و مبهم،برای شخص عادی حالتی‏ مشخص با غمگینی،گرفتگی و بی‏حوصلگی و برای پزشک گروه‏ وسیعی از اختلالات عاطفی با زیرشاخه‏های متعدد را تداعی می‏کند(فلک/ نصرت الله،پورافکاری، ۱۳۸۵).

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه رابطه جهت گیری مذهبی با اضطراب:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 20
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *