تحقیق فاکتور تکنولوژیکی عرضه و تقاضا در اقتصاد

در این مقاله سعی شده است فاکتورهای موثر در عرضه و تقاضا کالا و از جمله کانتینر و اثرات آن بر اقتصاد دریایی  در ایران   مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.تحقیق بررسی فاکتورهای تکنولوژیکی عرضه و تقاضا حمل و نقل کالا بر اقتصاد دریایی ایران در قالب فایل ورد  به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

فاکتور تکنولوژیکی عرضه و تقاضا در اقتصاد

اصلی ترین دستاورد حاصل از دگرگونی  های ساختاری ایجاد شده در روابط بین المللی  و منطقه ای گسترش  بازار رقابتی درصحنه های مختلف به ویژه  اقتصاد می باشد که دامنه های آن به فعالیت های حمل و نقل  که یکی از فعالیت های اصلی اقتصادی  می باشد نیز گسترش  یافته است.

این رقابت تمامی  شاخه های حمل و نقل را در برگرفته و از توسعه گسترش فعالیت های مربوط به حمل و نقل  دریایی اعم از کشتی  رانی و کشتی سازی تا استفاده از بنادر و مناطق آزاد تجاری را شامل می شود.

اقتصاد جهانی بدون شک مهمترین عامل تاثیر گذار بر تقاضای حمل و نقل و کشتیرانی می باشد. از آنجا که اقتصاد جهانی تولید کننده بیشترین تقاضا برای حمل کالا  از طریق دریاست ارتباط تنگاتنگ  جوامع بشری  و رویکرد آنها به اقتصاد دریا  به عنوان مقوله ای جداناپذیر از زندگی جوامع انسانی نمایان شده است.

پارامترهای موثر برحمل و نقل دریایی

سرعت جابه جایی کالا و اقتصاد جهانی فرصت های جدیدی را برای رویکرد به صنایع دریایی فراروی کشورهایی است که به آبراه ها و دریاهای آزاد راه دارند وابستگی جداناپذیر اقتصاد جهانی از اقتصاد دریا و عجین شدن اقتصاد دریا با زندگی امروز بشر نشان از اهمیت صنعت دریانوردی  و اقتصاد ناشی از این صنعت است صنعت امروزی حمل و نقل نتیجه تکامل تدریجی و تغییرات بنیادی زندگی انسان و دگرگونی های اساسی در امر تولید و پیشرفت های تکنیکی است. که طی قرون متمادی حاصل آمده است.

ارتباط و حمل و نقل پاسخگوی رابطه بین توزیع ناهماهنگ منابع تولید و توسعه روزافزون نیازهای انسانی است رابطه تبعی میان بسط و توسعه اقتصاد جهانی  و توسعه تسهیلات حمل و نقل نشان می دهد که تحول تکنیکی  حمل و نقل و عرضه و تقاضا تاثیر متقابل  در کلیه سطوح اقتصادی و اجتماعی  جامعه جهانی دارد.

منافع عمومی در گروه ارائه خدمات حمل و نقل در پایین ترین قیمت ممکن است . آرمان جهانی بر این مهم قرار گرفته تا ارزان ترین و سهل ترین راه را برای نقل و انتقالات کالا برگزیند . به طور کلی حرکت یکی از خصائص اقتصاد است. حمل و نقل دریایی مهمترین شکل حمل و نقل بین المللی را تشکیل می دهد اقتصاد دریایی ابزاری است که می تواند تصمیم گیران را به فهم و درک رابطه بین متغیرهای اقتصادی داخل شرکت های کشتیرانی و سازمانهای دیگر وادارد.

اقتصاد
نقش اقتصاد در  عرضه و تقاضا

میزان ایمنی بالا

نقش صنایع حمل و نقل در رشد کشورها انکارناپذیر بوده است به نحوی که براساس آمار و اطلاعات موجود سهم ارزش افزوده بخش حمل و نقل  رقم قابل توجهی بوده و طی ۱۰ سال  گذشته نیز روند رو به رشدی داشته است.

با توجه به این بستر مناسبت در زمینه  حمل و نقل  توجه و سرمایه گذاری  در این امر ضروری و لازم به نظر می رسد  با گذشت بیش از نیم قرن از ابداع کانتینر  مزایای این روش حمل و نقل سبب شد استقبال  بسیار خوبی از آن به عمل آید. به طوری که امروزه بنادر  سالانه قریب به ۵۰۰ میلیون TEUعرضه و تقاضا کانتینر را با تخلیه و بارگیری  می نمایند که به طور متوسط  به ازای هر ده نفر جمعیت روی زمین بنادر یک TEU کانتینر عملیات انجام می دهند. این حجم عملیات و ترافیک کانتینری سبب شده که بسیاری از بنادر  دنیا در زمینه ترمینال کانتینر سرمایه گذاری نمایند.

پیشنهادات

براساس پیشنهاد آنکتاد، ایجاد ” کمیته ملی تسهیل  تجارت و حمل و نقل” به عنوان یکی از راه های برآورده سازی اهداف هماهنگی بخش تجارت و حمل ونقل بین المللی کشورها در قالب یک نهاد دائمی بیش بینی شده است. با توجه به نیازهای کشور در حوزه تجارت و حمل و نقل ( عرضه و تقاضا ) ، ایجاد “سازمان ملی تسهیل تجارت و حمل ونقل” با الگوبرداری از ساختار کمیته مزبور  پیشنهاد می شود.

این کمیته می تواند موضوعات بین المللی و حوزه ملی را به طور همزمان پوشش می دهد با توجه به وجود حداقل چهار نهاد هماهنگی مجزا در کشور نیاز است چگونگی ادغام یا الحاق این کمیته ها در ساختار کمیته ملی پیشنهادی بررسی گردد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق فاکتور تکنولوژیکی عرضه و تقاضا در اقتصاد:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 24
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *