پروژه تولید برق بدون مصرف سوخت

پروژه تولید برق بدون مصرف سوخت شامل سه فصل می باشد.فصل اول:انرژی بیوماس،فصل دوم:انرژی جزر و مد و فصل سوم:انرژی گرمایشی زمین.یکی از مناسبترین منابع انرژی تجدید شونده انرژی بیوماس است.این انرژی علاوه بر خاصیت تجدیدپذیر بودن سازگار با محیط زیست است.منابع انرژهای بیوماس می توانند به انرژی الکتریسیته یا به صورت حاملهای از انرژی مانند سوختهای گازی یا مایع با توجه به نیاز بخشهای مختلف جامعه تبدیل شوند.منابع انرژی بیوماس به طور کلی به موادی از گیاهان و موجودات زنده بدست می آید اطلاق می شود. منابع انرژی بیوماس برخلاف سوختهای فسیلی رایج که به صورت لایه های متمرکز در جهان یافت می شود بیشتر به صورت پراکنده هستند.و در نتیجه جمع آوری منابع انرژی بیوماس در حجمهای بالا قابل ملاحظه است . ازاینرو انرژی بیوماس به عنوان چهارمین منبع اصلی انرژی بشر و به عنوان بزرگترین انرژی تجدیدپذیر در جهان در تامین برق نزدیک به ۱۴ در صد از برق و ۱۸ در صد از کل انرژی اولیه جهان در سال ۱۹۹۸ مشارکت داشته است. این انرژی برای کشورهای در حال توسعه دارای اهمیت می باشد به خصوص اینکه انرژی بیوماس در این کشور ها قابل دسترس و هم قابل تهیه می باشد.پروژه تولید برق بدون مصرف سوخت در قالب فایل ورد آماده ی پیرینت و ویرایش می باشد

مقدمه ی پروژه تولید برق بدون مصرف سوخت:

در سالیان اخیر زراعت محصولات انرژی زا توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. یکی از نیروهای محرک اصلی پشتیبان این توجه بحرانی است که بسیاری از کشورهای صنعتی جهان به دلیل مازاد تولید خود در بخش کشاورزی با آن روبه رو شده اند. لغو حفاظت وحمایت از بخش کشاورزی موجب بلا استفاده گذراندن روز افزون مقدار متنابهی زمین در کشورهای صنعتی گردیده است. لذا اختصاص دادن بخشی از زمینهای کشاورزی به تولید انرژی لااقل برای تامین انرژی خود این بخش منطقی به نظر می رسد.از محصولات انرژی زا می توان به درختستانهای انرژی با دوره گردش کوتاه مانند کاشت درخت اوکالیپتوس و محصولات گیاهی مانند نیشکر وگیاهان حاوی روغن نباتی مانند سویا و بادام زمینی و گیاهان هیدروکربن اشاره کرد. لذا کاشت این محصولات می تواند یکی از راهکارهای بشر برای تامین انرژی آینده خود محسوب گردد.

 

تولید برق
تولید برق

تولید سوخت های جامد :      

از قرنها پیش عمل کربنیزه کردن چوب ، جهت تولید زغال چوب صورت می گرفته است. با کربنیزه کردن چوب ، انرژی بیشتری در واحد جرم بدست می آید و حمل و نقل آن بسیار اقتصادی می شود زغال چوب محصول بدون دودی است که برای مصرف در محیطهای خانگی مناسب می باشد . در بخش صنعت ، زغال چوب در بخشهایی که مشخصات ویژه ای از سوخت ، نظیر کربن بالا و گوگرد کم لازم است ، مصرف می شود .  در فرآیند داخل کوره های ساخت زغال چوب ، قسمتی از چوب سوزانده می شود تا درجه حرارت مورد نیاز برای عمل آتشکافت ( پیرولیز ) فراهم گردد . زمانیکه درجه حرارت به حدود ۲۸۰ درجه سانتیگراد میرسد ، فرآیند گرمازا شده و ارسال هوا و اکسیژن به کوره قطع می شود . ساده ترین کوره هایی که در بسیاری از مناطق جهان در حال توسعه بکار برده می شوند ، از تلی از چوب که با خاک در داخل گودالهایی پوشیده شده اند ، تشکیل یافته اند . دراین کوره ها فرآیند کربنیزه کردن بسیار کند صورت     می پذیرد و کیفیت زغال چوب تولید شده  نامرغوب می باشد .                    

تولید بیوگاز از زباله های شهر:

تولید پیوسته بیوگاز از مخازن گوارنده ( راکتور تخمیر) ، نیازمند پردازش زباله و جداکردن اجزای غیرآلی و ترکیبات غیرقابل تجزیه آن ما نند لاستیک ، ظروف پلاستیکی و نایلون می باشد . زباله پردازش شده وارد مخزن گوارنده می شود و مقدار کافی آب به آن اضافه می شود تا محتویات درون مخزن از رطوبت کافی برخوردار گردند . شیرابه تولید شده از زباله های اشباع از آب ، در زیر مخزن جمع آوری می گردد و به طرف مخزن هضم شیرابه می رود . شیرابه در آن مخزن تحت فرآیند تخمیر بیهوازی قرار میگیرد و بخشی از آن موفق به تولید بیوگاز می گردد . باقیمانده شیرابه از بالای مخزن هضم شیرابه جمع آوری می شود و پس از عبور از گرمکن ، با دمایی در حدود ۷۰ درجه سانتیگراد به مخزن تخمیر مواد جامد بازگردانده می شود . این چرخه تا تجزیه حداکثر مواد آلی و تولید حداکثر بیوگاز ادامه می یابد . تولید بیوگاز رد هر دو مخزن مواد جامد و شیرابه روی می دهد .

بررسی اقتصادی انرژی زمین گرمایی برای تولید برق:

پروژه های زمین گرمایی تنها درمناطقی که دارای شرایط زمین شناسی مناسبی هستند ، قابل اجرا می باشد. البته فراهم بود این شرایط به تنهایی کافی نیست و بررسی های دقیق اقتصادی در ارتباط با طرح مورد نظر و مقایسه آن با سایر منابع انرژی ضروری   می باشد . هزینه تولید برق به طور کلی شامل هزینه سرمایه گذاری ، هزینه تعمیرات و نگهداری و هزینه بهره برداری می گردد .

منابع پروژه:

  • _منابع تولید انرژی الکتریکی قرن ۲۱ ,تالیف دکتر سید مسعود مقدس تفرش
  • گزارشهای سازمان سانا

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه تولید برق بدون مصرف سوخت:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 107
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *