تحقیق توسعه یافتگی شهرستان های استان فارس

هدف اصلی در برنامه ریزی های منطقه‏اى و یا توسعه اقتصادى برقرارى عدالت اجتماعى و توزیع رفتار و ثروت در بین افراد جامعه است. براى دستیابى به هدف فوق در هر جامعه‏اى نیاز به تهیه و تدوین و در نهایت اجراى برنامه‏هاى متنوع و متعدد است. زیرا یکى از مهمترین خصایص یک اقتصاد پویا و فعال و سالم توزیع مناسب و عادلانه امکانات و ثمرات توسعه در میان اکثریت جمعیت یک ناحیه، منطقه یا کشور است. از این رو برنامه ریزان از طریق تهیه برنامه‏هاى محرومیت زدایى سعى در کاهش شکافها و نابرابریها دارند. در کشور ما توسعه و زیر ساختهاى آن در نواحى جغرافیایى کشور در اثر برنامه ریزی هاى نامطلوب ملى و متمرکز گذشته تفاوت شدیدى را در روند توسعه آشکار ساخته است.تحقیق بررسی رتبه بندی توسعه یافتگی شهرستان های استان فارس از منظر جغرافی ، فرهنگی، اجتماعی  در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و دانلود میباشد.

توسعه یافتگی شهرستان های استان فارس

بیش از دو دهه است که در ایران سیاستگزاران، برنامه ریزان و صاحب نظران، روشهاى مختلف برنامه ریزى از قبیل منطقه‏اى، فضایى و آمایش سرزمین را مورد عنایت قرار داده‏اند تا با استفاده عملى از روشهاى مذکور ضمن تأکید بر توانها و منابع محیطى نواحى جغرافیایى، توسعه‏اى جامع و فراگیر مبتنى بر تعادل منطقه‏اى در زمینه‏هاى طبیعى، اقتصادى، اجتماعى، فرهنگى و سیاسى از طریق تدوین استراتژیهاى مطلوب و درون‏زا در عرصه ملى برقرار سازند(رمضانى، ۱۳۷۶، ص ۵).

تلاش برای رسیدن به توسعه ای همه جانبه در تمامی زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در همه جوامع انسانی وجود دارد و در راستای رسیدن به آن مردم و دولتهای آنها برنامه ریزی های مختلفی دارند.متمرکز شدن جریان توسعه در چند ناحیه کلان شهری، نواحی وسیعی را در محدوده یک کشور از توسعه و منافع حاصله از آن باز می دارد و یا سهم ناچیزی عایدشان می شود ؛نتیجه این توسعه افزایش رفاه اقلیت و نیازمندی اکثریت خواهد بود. یک برنامه توسعه منطقه ای یکپارچه؛ یعنی تلاش برای توسعه همه مناطق خارج از متروپل اصلی که پهنه آن نواحی  روستایی و شهری را در بر گیرد و یکی از ارکان توسعه، جامعیت و یکپارچه بودن آن در رفع عدم تعادلهای اقتصادی، اجتماعی مناطق درون کشورها می باشد و تحقق توسعه در نتیجه رشد اقتصادی،کاهش فقر و کاهش نابرابری ها و تغییرات بنیادی در ساختارهای اجتماعی و فرهنگی جامعه است.

 

بیان مساله

مفهوم رشد و توسعه به عنوان یک مقوله اقتصادى-اجتماعى ابتدا از سوى اقتصادانان و سپس جامعه شناسان و پژوهشگران برخى از علوم چون جغرافیا مورد توجه و اساس برنامه ریزى قرار گرفت. از جمله، دشواریهاى همیشگى در بررسى ادبیات توسعه اقتصادى و دگرگونیهاى اجتماعى، مشخص کردن مفهوم توسعه و رشد است. توسعه را مى‏توان فرآیندى سیاسى، اجتماعى و اقتصادى دانست که منتج از استانداردهاى زندگى بوده و باعث بهبود سطح زندگى بخشهاى در حال افزایش جمعیت شود. فرآیند توسعه به حدى اهمیت دارد که باید به موازات رشد جمعیت قابل مشاهده باشد و توصیفى اینچنین، مفاهیم کیفى و منصفنانه را به عنوان اهداف قطعى در هر فرآیند توسعه در بر مى‏گیرد. به عبارت ساده مى‏توان گفت با توجه به این که هدف اصلى توسعه حذف نابرابریهاست، بهترین مفهوم توسعه، رشد همراه با عدالت اجتماعى است(هدر ۲۰۰۰، ص ۳؛ به نقل از حبیبی و قدیر معصوم۱۳۸۳).

اهمیت موضوع

برای سنجش میزان توسعه یافتگی نواحی مختلف یک کشور روشهای گوناگونی وجود دارد که هر یک، معایب و محاسنی دارد. وجود آمار و ارقام و شاخص های متعدد و پراکنده، در موارد بسیاری زمینه سردرگمی و تردید در امر شناسایی نواحی و میزان توسعهیافتگی آنها را فراهم میکند؛ از این رو، ترکیب منطقی آنها برای تسهیل در امر تصمیم گیری لازم و ضروری مینماید. البته، هر گونه اقدام باید بر اساس ضوابط علمی و رعایت نکات لازم انجام پذیرد که شاخص را به انداز ه کافی گویا و معنی دار سازد (حسین زاده دلیر، ۱۳۸۲: ۱۵۲).

توسعه یافتگی
توسعه یافتگی

اهداف تحقیق

هدف کلی

بررسی سطح بندی توسعه یافتگی شهرستان های استان فارس در سال ۱۳۹۳

اهداف جزیی

بررسی توسعه یافتگی اقتصادی

بررسی توسعه یافتگی آموزشی

بررسی توسعه یافتگی درمانی

بررسی توسعه یافتگی زیربنایی

بررسی توسعه یافتگی کشاورزی

سوالات تحقیق

  • شاخصهای برتر در سطح بندی توسعه یافتگی شهرستانهای استان فارس کدامند؟
  • شاخصهای برتر در سطح بندی توسعه یافتگی در بخش کشاورزی شهرستانهای استان فارس کدامند؟
  • شاخصهای برتر در سطح بندی توسعه یافتگی در بخش صنعتی شهرستانهای استان فارس کدامند؟
  • شاخصهای برتر در سطح بندی توسعه یافتگی در بخش عمرانی شهرستانهای استان فارس کدامند؟
  • شهرستان های استان فارس از نظر رتبه توسعه یافتگی در مقایسه با یکدیگر در چه جایگاهی قرار دارند؟
  • آیا شهرستانها برخوردارتر پیشینه تاریخی بیشتری دارند؟
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق توسعه یافتگی شهرستان های استان فارس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 31
قالب: فایل Word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *