پایان نامه بررسی تنوع بخشی و ارزش وجه نقد

در این پژوهش به بررسی ارتباط میان تنوع بخشی و ارزش نگهداشت وجه نقد پرداخته‌ایم. بدین منظور از اطلاعات مالی شرکت‌های پذیرفته پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مابین سال‌های ۱۳۸۶ الی ۱۳۹۰ استفاده نموده‌ایم. تحقیق حاضر از نوع کاربردی و هدف اصلی این پژوهش، تبیین ارتباط میان تنوع بخشی و ارزش نگهداشت وجه نقد شرکت‌ها می‌باشد، و برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم افزار Eviews7 بهره برده‌ایم. نتایج نتایج تحقیق نشان می‌دهد که رابطه‌ای معکوس بین تنوع‌بخشی شرکت و مازاد بازده شرکت وجود دارد. به عبارت دیگر تنوع‌بخشی شرکت، می‌تواند باعث کاهش بازده شرکت به نسبت بازار شود. از دیگر یافته‌های این پژوهش این است‌که در شرکت­های با محدودیت مالی، ارزش نگهداشت وجه نقد، بیشتر از ارزش نگهداشت وجه نقد در شرکت‌های بدون محدودیت مالی است. پایان نامه بررسی ارتباط میان تنوع بخشی و ارزش نگهداشت وجه نقد د قالب فایل ورد به همراه منبع  آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه تنوع بخشی و ارزش وجه نقد:

اپلر و همکاران (۱۹۹۹) تحقیقی را انجام دادند که نشان می­داد نگهداشت وجه نقد به طور مثبت با ضریب بازار به دفتری و سطوح جریان نقدی ارتباط دارد. این نتایج نشان می­دهد که شرکت­های با فرصت­های سرمایه­گذاری بهتر و جریان­های نقد بیشتر، که با ریسک­های جریان نقدی بالاتری روبرو می­شوند، تمایل به نگهداشت وجه نقد به عنوان کسور دارایی­ها می­کنند. روش غالب برای فهم این ارتباط ­ها، تئوری صرفه‌جویی پیشگیرانه، که به کیناس (۱۹۳۶) برمی­گردد، است. آلمیدا و همکاران (۲۰۰۴) یک تئوری را با توجه به اهمیت درماندگی مالی تشریح کردند. آن­ها نشان دادند که نگهداشت وجه نقد، در زمانی که شرکت­ها دارای درماندگی مالی هستند، تنها با جریان­های نقدی همراه می­شود.

بیان مسئله:

در نیمه آخر قرن بیستم، به دلیل آسیب­پذیر شدن شرکت­های تخصصی در برار تغییرات سریع و غیرمنتظره محیط، “تنوع” به عنوان مبنایی ضروری برای رشد و بقای شرکت­ها تبدیل گردید(پن رز، ۱۹۹۴). افزایش اهمیت تنوع در تشریح تغییرات ایجاد شده در شکل و نیمرخ سازمان­ها و صنایع، منجر به توسعه دامنه وسیعی از تحقیقات در زمینه­های مختلف علوم اجتماعی گردیده است(لوپز۲۰۰۱).بر اساس تعریف رامانیوجام[۳]، تنوع عبارت است از: حدی که در آن موسسات به طور همزمان، در فعالیت­های کسب و کار مختلف مشغول به فعالیت می­باشند. تاثیر تنوع شرکت بر ارزش شرکت، در بین اقتصاددانان مورد توجه عمده­ای قرار گرفته است. لانگ و استولز[۴](۱۹۹۴) و برگر و افک[۵](۱۹۹۵) یک نزول را در  تنوع شرکت متوجه شدند و آن را به عنوان تخریب ارزش به وسیله شرکت­های متنوع تفسیر نمودند. به بیان دیگر آن­ها دریافتند که تنوع شرکت باعث تخریب ارزش شرکت می­شود.  این نتایج با مباحث مطرح شده توسط جنسن[۱۰](۱۹۸۶) که بیان می­نمود که مدیران در شرکت­های متنوع به منافع شخصی خود می­پردازند. به هر حال، این نتایج به وسیله گروهی دیگر از تحقیقات به چالش کشیده شد.

وجه نقد
وجه نقد و تنوع بخشی

اهداف تحقیق:

۱تبیین رابطه بین تنوع­بخشی شرکت و مازاد بازده بازار رابطه معناداری وجود دارد.

۲تبیین رابطه بین تنوع بخشی شرکت، ارزش نگهداشت وجه نقد در شرکت­های با محدودیت مالی.

۳تبیین رابطه بین تنوع بخشی شرکت و ارزش نگهداشت وجه نقد در شرکت­های با حاکمیت شرکتی ضعیف.

پیشنهادهای تحقیق:

 پیشنهادهای مبتنی بر تحقیق

با توجه به تاثیر منفی تنوع­بخشی بر میزان بازده مازاد، پیشنهاد می­شود که سرمایه­گذاران در انتخاب سوژه­های سرمایه­گذاری، تنوع شرکت­ها را نیز در تصمیم­گیری­های خود لحاظ کنند.با توجه به تاثیر منفی تنوع­بخشی بر میزان بازده مازاد، پیشنهاد می­گردد که مدیران شرکت، در بحث متنوع کردن فعالیت­های شرکت، دقت بیشتری را لحاظ دارند، تا از این طریق بتوانند به افزایش ارزش سهامداران خود کمک نمایند.

 پیشنهاد برای تحقیق­های آتی

  • با توجه به اینکه صنایع مختلف در مورد تنوع­بخشی با یکدیگر تفاوت دارند.
  • در این تحقیق از مکانیزم­های حاکمیت شرکتی، تنها درصد مالکیت سهام­داران نهادی در نظر گرفته شده است.
  • در نظر گرفتن بازده شرکت یا عملکرد شرکت با توجه به تنوع­بخشی نیز می­تواند تکمیل­کننده باشد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه بررسی تنوع بخشی و ارزش وجه نقد:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 73
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *