پایان نامه تکنولوژی هیدروفرمینگ (Hydro forming )

تکنولوژی  هیدروفرمینگ(Hydro forming ) ورق از قبل از جنگ جهانی دوم آغاز شد این نوع  روش در تولیدات قطعات خودرو و بدنه های هواپیما در سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ این روش ها پیشرفت های زیادی نمودند.پایان نامه تکنولوژی هیدروفرمینگ (Hydro forming ) در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

طراحی آزمایشات:

بمنظور ارزیابی کردن پارامترهای کششی، بسیاری از آزمایشات باید طراحی شود تا اطلاعات مفید درمورد پارامترهای کشش از آنها به دست آید. اینگونه پارامترها می توانند با توجه به اهمیت آنها در موقعیت یک عملیات طبقه بندی شوند، هنگام طراحی کردن یک قطعه، اهمیت عملیات تولید  آن باید مورد بررسی قرار گیرد و تغییرات لازم با توجه به پارامترهای مختلف و درجه اهمیت آنها صورت گیرد. این لیست به دست آمد از اهمیت پارامترهای گوناگون و نقش آنها در اتولیدنهایی قطعه باید بعنوان الگوی  کار  به طراح تولید، طراح قالب و طراح مراحل تولید داده شود. درواقع همه پارامترها با بررسی کردن و توجه داشتن به یک عملیات کشش مربوط به یک لیوان ومیزان چروکیدگی و پارگی آن انجام گردد. این کار با درنظر گرفتن پارامترها و مقدار در نظر گرفته شده برای آنها و درصد قطعات تولیدی خوب انجام می شود. نتیجه این عمل به دست آوردن اطلاعاتی کلی و طبقه بندی شده از عملیات در رنج های مختلف است. ممکن است که تمام قطعات تولیدی خوب با پارامترهای مختلف جواب دهند. به هر حال، هیچ مقدار جداگانه ای از این پارامترها نمی تواند پابرجا و ثابت باشد. در اینجا به روشهای ارزیابی که دارای حساسیت بسیار بالایی هستند، احتیاج است. همچنین رو شها باید برای همه متغیرها مؤثر باشد.

تأثیر پارامترها:

تغییر دادن شرایط کشش باعث ایجاد تغییراتی در نتایج می شود. عوامل تأثیرگذار برروی کشش عمیق عبارتند از:

۱- نازک شدن دیواره بر روش شعاع سنبه در لیوان استوانه ای کوچک دراینجا مواد شدیداً نازک می شوند و پارگی بوجود می ایدو محل نزک شدن در لیوان نیروی زیاد سنبه را نشان می دهد که نتیجه آن افزایش بازگذاری خم کاری، فشرده شدن، اصطکاک و مستقیم کردن می باشد . در این حالت ضخامت های بزرگتر پیشنهاد می شوند. قطعات با این خصوصیات قطعات تولیدی خوبی می باشند.

۲- نیروی سنبه: که در کف لیوان وارد می شود تا بتواند بلانک به سمتپائین حرکت دهد. این نیرو شامل نیروی مورد نیاز برای خم کاری، مستقیم کردن، فشردن و غلبه بر اصطکاک می شود. یک نیروی بارگذاری کمتر برای سنبه، موفقیت بیشتری را برای عملیات کشش عمیق پیشگویی می کند.

۳- انرژی سنبه: عبارت است از نیروی سنبه ضربدر فاصله اعمال این نیرو، که این فاصله اعمال نیرو را می توان همان  عمق لیوان در نظر گرفت. این انرژی شامل مساحت زیرنمودار نیروی اعمالی برحسب فاصله اعمال آن می باشد. این پارامتر دارای تأثیر حساسی برروی عملیات شکل دهی می باشد.

آزمایش می تواند به صورتی انجام شود که هر یک از این پارامترها مورد بررسی قرار گیرند که البته زمان بسیاری مورد احتیاج است. برای اندازه گیری ضخامت لیوان آن را باید از وسط برش داد و با میکرومتر ضخامت آن را تعیین کرد. ایجاد برش به صورت ضربه ای نامطلوب است و باید بسیار دقت شود زیر اندازه دیواره لیوان مقدار کوچکی در حدود ۳۵/۰ اینچ است. برای هر اندازه حساسیت و دقت کاری تغییراتی در ضخامت میزان یکهزارم اینچ لازم است که این هنگامی که دیواره به صورت استوانه ای باشد و اندازه گیری ضخامت با میکرومتر اندازه گیری می شود، بسیار مشکل است. در انیجا کمپراتورهای نوری می توانند مورد استفاده قرار گیرند که در این صورت لبه پریده شده باید تمیز باشد. این روش نیز به دلیل مشکلات بیان شده جهت اندازه گیری استفاده نمی شود.

برای استفاده از تأثیر انرژی سنبه ابزارآلات پیچیده ای نیاز است که بتوان منحنی نیرو-  فاصله را رسم کرد.  در ابتدا باید برای یادداشت کردن نیروی سنبه باید گیج گردشی یا سل بارگذاری را به کار برد. استفاده از دیگر وسایل اندازه گیری به دلیل حساسیت نامطلوب، پیشنهاد نمی شود. یک پتانسیومتر یا یک کویل به سنبه پرس متصل می شود که سرعت حرکت سنبه در اینچ را یادداشت می کند. ممکن است برای مربوط کردن سلول بارگذاری و حرکت عمودی به هم و نشان دادن حرکت و تغییرات آن، خروجی( از گیج کرنشی دو پتانسیومتر باید به اسیلوسکوپ متصل گردد.

هیدروفرمینگ
هیدروفرمینگ

تجهیزات آزمایشگاهی:

برای اندازه گیر نیروی سنبه یک قالب کشش طراحی و ساخته می شود که شکل(۹) تصویر برش خورده  اجزاء مختلف آن را نشان مید تد. سنبه و ماتریس به سرعت به کمک پیچ ها قاببل باز و بسته شدن هستند و در این حالت به پین های موقعیت دهنده احتیاجی نیست. چندین ماتریس و سنبه با شعا ها کلیرنس های مختلف ساخته می شوند. همچنین سنبه پخ خورده و یا دارای سر نوک کروی می تواند ساخته شود. ورق گیر با یک سیلندر هیدرولیکی در روی سنبه پرس اعمال نیرو می کند. نیروی ورق گیر براحتی قابل تغییر است. لیوان تولیدشده دارای قطر ۵/۲ اینچ، عمق  ۵/۱ اینچ و دارای یک فلنچ کوچک می باشد. که ازجنس فولاد آلومینیوم کشته و سرد نورد شده است. دیگر ورق های مورد استفاده شامل برنج، آلومینیوم، فولاد ضدزنگ، و فولاد با درجات پائین است که دارای نتایج یکسانی با آزمایش اصلی می باشند. پرس انتخاب شده برای این آزمایش دارای ظرفیت ۱۵۰ تن و کورس ۲ اینچ با سرعت متغیر از صفر تا ۲۵۰ ضربه در دقیقه می باشد که انرژی چرخ فلایول in.ton 500 استز  سینه پرس مجهز به یک موتور الکتریکیی قابل تنظیم و یک میکرومتر جهت یادداشت ارتفاع کشش است. دو سطح بلانک های مورد استفاده روغنکاری می شود و پلیسه ها از لبه بلانک برداشته نمی شوند. بلانک های شسته نمی شود و روغن فرزکاری غلتکی از روی آنها برداشته می شود تا شرایط کارکرد تولیدی نرمال ایجاد گردد. بلانک با دست بر روی قالب گذاشته و برداشته می شود برای هر ضرب پرس، جهت اسیلوسکوپ به وسیله دست تنظیم می شود.

 مراحل آزمایش هیدروفرمینگ:

برای هر مرحله از آزمایش، شش متغیر ثابت در نظر گرفته می شود و  هفتمین متغیر در محدوده مشخص تغییر می کند. بیش از چند سال، چند صد لیوان کشیده شدند تا تأثیر هر متغیر بخوبی معین گردد. مشخصات پانچ و  سنبه به شرح زیر است:

Punch radius: 0.125 inch

Die radius:0.125 inch

Lubricant: Wet wax

Blank holding force: 3000 pounds

Percentage of reduction: 4.0 percent

Contact velocity: 40 feet per minute

Depth of draw 1.500 inches

شعاع سنبه و ماتریس مورد استفاده پنج برابر ضخامت بلانک است. هر دوی این شعاع ها محدوده چهارتا ده برابر ضخامت ورق مرود استفاده قرار می گیرد. نیروی ورق گیر برروی مینیمم مقدار خود تعیین می شود تا از ایجاد چروکیدگی جلوگیری کند. این کار به روش  سعی و خطا انجام می گیرد. انداز بلانک۶۲۵/۴ اینچ می باشد تا بتوا ن درصد کاهش قطر معین شده را ایجاد کر. برای این پرس و عمق کشش بکار رفته ضربات پرس در هر دقیقه برای مقدار عددی سرعت تماس برحسب فوت بر دقیقه است. اکثر مطالعات یادداشت شد  سرعت کششی را بیان می کند که کمتر از پنجاه فوت در دقیقه است. شعاع پیشنهاد شده از پایین بهt 2 و از بالاt 14 محدود می شود. روانکار ها در گستره وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند تا سبب جلوگیری از اصطکاک زیاد و فشارهای بالا و چروکیدگی شوند درصد کاهش قطر از مقدار عددی ماکزیمم ۵۰% هم تجاوز میکند. درواقع در هر عملیات تولیدی با استفاده از پرس، سرعت های تماس کششی از محدوده پیشنهاد شده تجاوز می کنند. عمق کشش، محدوده خم کاری اولیه تا یک لیوان بدون فلنج را پوشش میدهد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه تکنولوژی هیدروفرمینگ (Hydro forming ):
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 188
قالب: فایل word