تحقیق تفاوت شناختی و آکادمیک در جنسیت

اصولا دختران نسبت به پسران انگیزه بالاتری برای درس خواندن دارند، حداقل در دوره ابتدایی. بااین حال، زمانی که دختران به دبیرستان می روند، ممکن است برخی توانایی های آکادمیک خود را دست کم بگیرند و یا پایین بیاورند تا بیشتر مورد توجه هر دو گروه پسران و دختران قرار بگیرند (دیویس، ۲۰۰۵). حتی اگر این امر اتفاق بیافتد، بر نمراتشان تاثیری نخواهد داشت: از مهد کودک تا کلاس دوازدهم، میانگین نمره دختران نسبتا بالاتر از نمره پسران است (فریمن، ۲۰۰۴). با این حال این واقعیت به موفقیت های مشابه منتهی نمی شود زیرا وقتی جوانان به سن دبیرستان می رسند، عموما دوره ها و موضوعاتی را انتخاب می کنند که به جنسیتشان مرتبط است. ریاضی و علوم برای پسران و ادبیات و هنر برای دختران. در زمان پایان دوره دبیرستان، این تفاوت در انتخاب کورس تحصیلی باعث تفاوت چشمگیر در عملکرد آکادمیک دختران و پسران در این موضوعات می شود.اما دوباره، احتیاط من را درباره این کلیشه سازی در نظر بگیرید: افرادی از هر دو گروه جنسیتی هستند که رفتار و انتخاب هایشان در تضاد با تمایلات گروهشان است. (من در «آمادگی برای مجوز: تفسیر رفتار مرتبط به جنسیت» با عمدا پنهان ساختن جنسیت دانش آموز به این نکته اشاره کرده ام). تفاوت ها در هر گروه جنسیتی عموما بسیار بیشتر از هرگونه تفاوت میان گروه هاست. “تفاوت” در توانایی شناختی پسران و دختران مثال خوبی است. بسیاری از تحقیقات هیچ تفاوتی نیافته اند. محققانی نیز تفاوت های کمی یافته اند که نشان می دهد پسران در ریاضی و دختران در روخوانی و ادبیات کمی بهتر عمل می کنند. حتی تحقیقات دیگری هستند که نه تنها این تفاوت ها را جزیی دیدند، بلکه نشان دادند که این تفاوت ها در سالهای اخیر، در مقایس به تحقیقات گذشته کمتر شده اند. درکل یافته ها درباره توانایی های شناختی چندان زیاد نیست، این سوال که چرا تحقیقات بسیاری به تفاوت میان جنسیت ها پرداخته و سال هاست درموردآن بحث شده است، سوال باارزشی است . تحقیق تفاوت های شناختی و آکادمیک در جنسیت در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

چگونه معلمان بر نقش جنسیت تاثیر می گذارند؟

اصولا معلمان دوست دارند که با هر دو جنسیت یکسان رفتار کنند، و اغلب در اجرای آن موفق هستند. گرچه تحقیقات یافته اند که گاهی اوقات واکنش متفاوتی نسبت به پسران و دختران نشان می دهند، حتی بدون اینکه از آن آگاهی داشته باشند. سه نوع تفاوت بیشتر مورد توجه بوده است. اولین مورد میزان توجهی است که به هر جنسیت شده است؛ دومین تفاوت آشکاری یا در”ملا عام بودن” مکالمات است و سومین تفاوت نوع رفتاری که در تشویق و یا انتقاد از دانش آموزان دارند.

توجه صورت گرفته:

به طورکلی معلمان، بسته به سطح نمره دانش آموزان و شخصیت معلم، حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد تعامل بیشتری با پسران دارند (میزور و سایکس، ۱۹۹۲). یکی از دلایل احتمالی این تفاوت مربوط به جرات و گستاخی بیشتر پسران است؛ اگر پسران در بحث های کلاسی و یا مواقع دیگر مکررا بلندتر حرف بزنند، معلم “مجبور می شود” که بیشتر به آنها توجه کند. یکی دیگر از احتمالات این است که ممکن است برخی از معلمان احساس می کنند پسران آماده شیطنت هستند، بنابراین بیشتر با آنها رابطه برقرار می کنند تا توجه آنها را به درسهایشان متمرکز کنند (اردن و ولف گانگ، ۲۰۰۴). یک احتمال دیگر این است که پسران در مقایسه با دختران در انواع مختلفی از سبک و شرایط در تعامل و ارتباط هستند، بنابراین ممکن است فرصت های بیشتری برای تعامل با آنها وجود داشته باشد. یکی دیگر از تفاوت های جنسیتی در تعاملات کلاسی، یعنی میزان گفتگوهای عمومی در برابر گفتگوهای خصوصی، تاحدی موید این احتمال آخری است.

جنسیت
جنسیت

گفتگوی عمومی دربرابر گفتگوی خصوصی:

معلمان اصولا به هنگام صحبت با پسران فاصله بیشتری می گیرند تا زمانی که با دختران صحبت می کنند (ویکینسون و مارت، ۱۹۸۵). این تفاوت ممکن است علت و معلول یک انتظار کلی از جنسیت ها است، بالاخص در گروه های متشکل از دو جنسیت، از دختران و زنان انتظار حمایت عاطفی می رود و از پسران و مردان رویکردهای تجاری گونه (بازو و روبنفلد، ۲۰۰۳؛ میاسکووسکی، یونیکل و دیو، ۲۰۰۵). دلیل آن هر چه که باشد، تاثیرش تعامل “آشکار” با پسران می شود. وقتی یک نفر در کلاس با فردی در آن سوی کلاس صحبت می کند، دیگر افراد می توانند صدای آنها را بشنوند؛ وقتی کنار هم ایستاده اند، تنها چند نفر می توانند صدای آنها را بشنوند.

نحوه تشویق و تنبیه:

علیرغم تمایل اکثر معلمان به منصف بودن با تمام دانش آموزان، اما گاهی در نحوه تشویق و تنبیه پسران و دختران تفاوت قائل می شوند. این تفاوت ها در جدول ۴٫۲ به صورت خلاصه آمده است. وقتی پسران درس را درست جواب می دهند بیشتر از دختران تشویق می شوند اما وقتی دختران نسبت به پسران بیشتر اشتباه کنند بیشتر تنبیه می شوند (گولومبوک و فیووش، ۱۹۹۴؛ دلامونت، ۱۹۹۶). یکی دیگر از روش های نشان دادن این تفاوت این است که ببینیم معلمان از چه چیزهایی چشمپوشی می کنند: درمورد پسران، آنها از پاسخ های اشتباهشان چشم پوشی می کنند، اما درمورد دختران آنها پاسخ های صحیح دختران را نادیده می گیرند. نتیجه (که معمولا غیرعمدی است) این است که دانش پسران مهمتر جلوه می کند و پسران را شایسته تر می کند. دومین نتیجه آن روی دیگر سکه است: دانش دخترام کمتر به چشم می آید و خود دختران به توانایی خود باور ندارند.

خلاصه تحقیق:

دانش آموزان، هم به لحاظ فردی و هم گروهی، از جهات بسیاری با هم فرق دارند. برای مثال به لحاظ فردی دانش آموزان سبک یادگیری و همچنین سبک تفکر و شناختی خاص خود را دارند. آنها همچنین بیوگرافی، هوش یا قابلیت های منحصربه فردی دارند که بر چگونگی یادگیری و آنچه با موفقیت بیشتر یاد می گیرند تاثیر می گذارد.علاوه بر تفاوت های فردی، دانش آموزان تفاوت هایی نیز برحسب نوع جنسیتشان دارند، گرچه استثنائات بسیاری وجود دارد. توانایی های موتوری و همچنین انگیزه و تجربه با ورزشکاران به تدریج پسران را از دختران متمایز می کند، به ویژه وقتی که به سن دبیرستان می رسند. به لحاظ اجتماعی، پسران تمایل دارند روابطی انتخاب کنند که نسبت به انتخاب های دختران فعالانه تر است و گستره وسیع تری دارند. به لحاظ آکادمیک، دختران تا حدی در کسب نمره های بالاتر در مدرسه باانگیزه تر هستند. گاهی اوقات معلم نیز با تشویق ها و تنبیهاتی که به واسطه جنسیت متمایز شده اند، به این تفاوت نقش جنسیت دامن می زند – شاید بدون توجه آگاهانه.دانش آموزان همچنین برحسب فرهنگ، زبان و گروه های قومی خانواده شان با هم تفاوت دارند. بسیاری از دانش آموزان دوزبانه هستند، با عواقب تحصیلی که به سلیس بودن در هر یک از این دو زبان بستگی دارد. اگر بیشتر با زبان انگلیسی مشکل داشته باشند، آنگاه ثابت شده است که برنامه هایی که استفاده از زبان اول را به زبان انگلیسی اضافه می کنند موثرتر هستند. اگر بیشتر با زبان مادریشان مشکل داشته باشند، آنها در معرض خطر از دست دادن زبان هستند و عواقب آن نیز منفی است حتی اگر پنهان از دید معلم باشد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق تفاوت شناختی و آکادمیک در جنسیت:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 30
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *