تحقیق تشکیل گاز هیدرات در فرآ یند جداسازی

در این مقاله ما در ارائه شرح مختصری از برنامه های کاربردی مثبت از هیدرات شبک تمرکز می کنیم و یک بررسی جامع از مطالعات تجربی روی فرآیند جداسازی که در تکنولوژی ساخت گاز هیدرات استفاده می شود. انجام شده است. تحقیق تشکیل گاز هیدرات در فرآ یند جداسازی در قالب فایل ورد آماده برای دانلود میباشد.

تشکیل گاز هیدرات در فرآ یند جداسازی

افزایش چشمگیری در باره تحقیقات در گاز هیدرات در دهه های اخیر وجود داشته است. جالب توجه است که تحقیقات فقط بر اثرات بازدارندگی ساخت گازهای هیدرات تمرکز نکرده است.

که ارتباط خاصی به صنعت نفت دارد ولی این به پیشرفت تحقیقات بر روی ساخت گاز هیدرات  به عنوان پتانسیل جدید تکنولوژی جداسازی بستگی دارد. تشکیل گاز به عنوان یک تکنولوژی جداسازی ، پتانسیل فوق العاده ای ، هر دو از یک امکان فیزیکی ( در مدت زمان موثر جداسازی مشکل است) بهره مند هستند همانگونه که به خوبی به عنوان یک معیار استفاده از انرژی کمتر پیش بینی شده است. از این رو این یک تکنولوژی است که باید به عنوان یک تکنولوژی پایدار در آینده در نظر گرفته شود . و این کار برد گسترده ای پیدا خواهد کرد که احتمالا جایگزین تعدادی از فرایند های جداسازی تجاری فعلی خواهد شد.

با اینکه تحقیقات زیادی در باره ی کاربرد های مثبت گاز هیدرات تا به امروز انجام شده است، نیاز به انجام بیشتر مطالعات نظری ، تجربی و اقتصادی برای روشن شدن جنبه های مختلف فرآیند جداسازی پدیده ساخت هیدرات مشبک و هیدرات های نیمه مشبک است . و به طور قطعی پایداری آن اثبات شده است.

 

هیدرات گازی
فرآ یند جداسازی گاز هیدرات

عرضه گاز:

ذخایر طبیعی از هیدرات های گاز در زمین می تواند به عنوان گازی طبیعی با ارائه ی افزایش میزان انرژی مورد نیاز اقتصاد جان استفاده شود. تعداد برآوردشده ی متان در ذخایر گاز درجه حدود۱۰ به توان ۱۶ متر مکعب است { ۳۷-۳۶} . علاوه بر این مقدار تخمین زده شده نشان می دهد که ذخایر طبیعی کربن حاضر در سطح جهان به عنوان هیدرات متان بیشتر از همه ی اشکال دیگری از سوخت های فسیلی است.

در حال حاضر اعتقاد بر این است که اگر تنها در حدود ۱ در صد از ذخایر متان از ذخایر هیدرات متان بازیافت شود ممکن است برای ایالت متحده به اندازه ای کافی باشد که ایالات متحده برای بر آوردن تقاضای انرژی خود برای هفت دهه آینده مشکل نداشته باشد { ۳۹} بطور کلی سه روش برای تولید متان از این ذخایر هیدرات وجود دارد: ۱- کاهش فشار در مخازن برای مقید کردن فشار تعادل زیر گاز هیدرات.

 

ذخایر گازی:

مطالعات متعدد نشان می دهد که ساختار هیدرات گاز باید قابل توجه بالقوه به عنوان رسانه های ذخیره سازی گازهای مختلف باشد به عنوان مثال آن ها می توانند برای ذخیره سازی گاز طبیعی / هیدروژن و حمل و نقل استفاده شوند به عنوان واسط ذخایر سرد در سیستم های تحویه و غیره {۱۶۸-۸۷} . ذخیره سازی و حمل و نقل به شکل هیدرات های گاز دارای مزیت ایمنی برای فرآینده های مربوطه ، است و همچنین حجم فرآیند در مقایسه با روش های ذخیره سازی مرسوم مانند مایع پایین تر است. مطالعات دقیق اقتصادی نشان می دهد که هزینه ی سرمایه برای حمل و نقل گاز طبیعی به شکل هیدرات های گاز کمتز از تکنیک گاز طبیعی مایع (LNG) عمدتا به دلیل پایین بودن سرمایه گذاری در تجهیزات و زیر ساخت ها.

است با این حال حملو نقل نوع NG  در حال حاضر برای بازارهای دور و یا حمل و نقل طبیعی انجام می شود . گازهای تولید شده از میدان های گازی بزرگ به علت سرمایه ی گران انجام داده می شود. از سوی دیگر شواهدی که وجود دارد ( به عنوان مثال  شرکت MISUI شخصی سازی و شرکت مهندسی پایلوت، هیروشیما، ژاپن) نشان می دهد که هیدرات گاز از نظر اقتصادی برای ذخیره سازی و حمل و نقل گاز استاندارد سیار موثرتر و مفید تر است. ( جریان گاز از مقدار بسیار کم مخصوصا آن هایی که از خط لوله دور هستند) .

جداسازی متان (ch4)

متان یک گاز گلخانه ای است با اثر بیست و یک برابر بزرگتر از دی اکسید کربن و ۱۸ درصد اثر گازهای گلخانه ای کمک می کند {۲۴۳و۲۰۸} . این جزء یکی از ترکیبات عمده جریان گاز طبیعی و گاز طبیعی بازگشت متان در کره زمین و همچنین تولید گازهای گلخانه ای سرد ذغال سنگ است. در نتیجه جداسازی متان از جریان گازهای صنعتی ساطع در چند دهه اخیر توجه را به خود جلب کرده است. به تازگی فرآیندهای جدید جداسازی با استفاده از پدیده تشکیل هیدرات گاز مطرح شده است.

نتایج

دراین ارتباط ما در بررسی برنامه های خود از تمرکز بر روی هیدرات های مشبک و هیدرات های نیمه مشبک برای فرآیند های جداسازی ، از جمله مطالعات تجربی در جداسازی گاز های گلخانه ای استفاده کردیم .

جدا سازی هیدروژن و نیتروژن جز به جز کردن نفت و گار ، مراحل نمک زدایی، جداسازی مواد مختلف از زندگی موجودات زنده و جداسازی مایعات یونی از محلول رقیق آبی خود و راه حل های آن . مطالعات انجام شده تا به امروز نشان می دهد که یک میدان متنوع از پژوهش در زمینه های شیمی ، فیزیک ، زمین شناسی ، علوم زیست محیطی ، مهندسی زیست و فرآیند های دارویی انجام شده است .

که خود نشان می دهد که تکنولوژی اشکال گوناگون هیدرات گازه ها نقشی مهم را در آینده ی فرآیند جداسازی ایفا می کنند و شاید این پتانسیل را داشته باشد که تبدیل به یک روش مهم تر و بهتر در مfrقایسه با فن آوری های تجاری برای جداسازی شود . لازم به ذکر است که یکی از عوامل مهم در روند تصمیم گیری ساخت برای فناوری های جایگزین طبقه ی مالی و اقتصادی آن است .

تکنیک پیشنهادی جدید یا روش هایی که به منظور جایگزینی باروش قبلی مطرح می شوند باید از نظر اقتصادی امکان پذیر و قابل توصیه یاشد . با این حال تعدادی کمی از مطالعات دقیق اقتصادی در فرآیند جداسازی وجود دارد که از تکنولوژی شکل دهی هیدرات های مشبک که در ادبیات قابل استفاده است استفاده می کند . از این رو ضوروری است که مطالعات بیشتری در این زمینه در آینده نزدیک انجام شود تا واقعا پایداری تکنولوژی هیدرات گاز معلوم شود

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق تشکیل گاز هیدرات در فرآ یند جداسازی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 13
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *