مقاله ترس در کودکان

مقاله و تحقیقی که آماده کرده ایم مقاله ترس های شایع کودکان میباشد که در قالب word تهیه شده و مناسب تمامی دانشجویان علوم انسانی از جمله: علوم تربیتی و روان شناسی میباشد, به چکیده هایی از مقاله میپردازیم تا در صورت نیاز مقاله را دانلود نمایید.

چکیده ای از عناوین مقاله ترس های شایع کودکان :

مقدمه تحقیق :

و هیجان های مهم انسان ،انگیزه و هیجان ترس است. همانطور که شادی،غم،خشم،عشق و نفرت از جمله هیجان های اساسی انسان به شمار می روند،ترس نیز یک هیجان اصلی شناخته شده است از دیدگاه اسلام،یکی از حالات روانی انسان است که دارای ابعاد مثبت و منفی است در قرآن کلمات معادل ،خوف خشیت،رهبه،جبن،وحشت،اشفاق،هیبت و هول است.ترس و وحشت انسان در برخورد با خطر امری طبیعی و فطری در اعماق روان آدمی است و به هیچ وجه در ریشه کن کردن آن نمی توان اقدام کرد بلکه باید جایگاه آن را شناخ و در واقع والدین همه گاه در تربیت فرزندان خود با واقعیتی انکار ناپذیر روبه رو هستند، ترس کودکان. دنیای کودکان مشحون از ترس هایی که شایع است که، در رفتار هایشان نشان می دهند.

نوزادان از همان لحظه تولد با انبوهی از محرکات گوناگون که هر یک از آنها می توانند به تنهایی موجب ترس و وحشت آنها شود، روبه رو گردند. کودکی که از همان هفته های آغازین تولد به دنیا و اطرافیانش اعتماد پیدا می کند، بهترین پشتوانه برای ورود به جهان ناشناخته پیرامونش را کسب کرده است. لازم به ذکر است که اساس اعتماد کردن به دیگران از سنین پایین و از طریق توجه و رسیدگی به نیاز های اولیه زیستی کودک شکل می گیرد. بر عکس کودکانی که در اولین روزهای تولد خود مورد توجه و مراقبت مادر، پدر و نزدیکانشان قرار نمی گیرند، دچار ترس می شوند همواره سعی می کنند با گریه و زاری فراوان( تنها وسیله ی ارتباطی ممکن) توجه دیگران را به سوی خود جلب کنند. زمانی که پدرو مادر در صدد رفع مشکل او بر می آیند، در حقیقت حس امنیت اولیه و اساس اعتماد کردن به دنیا را در او پایه ریزی می کنند.

اهداف پژوهش ترس های شایع کودکان:

هدف از انجام پژوهش جاری،اهداف اختصاصی زیرمی باشد

الف) شناسایی ترس های شایع کودکان

ب)  بررسی منبع ترس های شایع کودکان

پیشینه نظری تحقیق ترس شایع کودکان:

بی شک هر کسی در هر سنی که باشد ترس را تجربه کرده است، در واقع ترس هم مانند درد در بسیاری از موارد یک علامت هشدار دهنده است و انسان را از آسیب های احتمالی آگاه می سازد وچنان چه در مواقع خطر برای دفاع از خود دست به اقدام مناسب نزنند، ممکن است منجر به  آسیب خود و دیگران شوند. اگر این ترس از حد متعارف خود فراتر رود،به یک مشکل تبدیل می شود و نه تنها سود مندی اش را از دست می دهد بلکه موجب اختلال در عملکرد طبیعی فرد می شود،چنان چه این اتفاق در دوران کودکی رخ دهد می تواند با ایجاد اختلال در رشد عاطفی کودک او را از رسیدن به اهدافی که در توان اوست باز دارد.

ترس های شایع کودکان
ترس های شایع کودکان

 انواع ترس های شایع کودکان:

_ترس طبیعی

_ترس مرضی

_ترس های آموخته شده

_ترس های غیر منطقی(فوبی)

پیشینه عملی  تحقیق ترس های شایع کودکان:

محققانی تفاوت ترس را در میان نژادهای گوناگون بررسی کردند نمونه شامل ۱۰۳۳نفر،داده ها در ۲۸ مدرسه کشور های جنوب شرقی ایالت متحده جمع آوری شده،۵۴۴ دختر و ۴۸۹ پسر با محدوده سنی ۶ تا ۱۲ سال و یافته های بدست آمده نشان داد، بین کودکان آمریکایی و آفریقایی،اسپانیایی تفاوت ترس وجود دارد، تفاوت در میان نمونه  شامل: ترس از حیوانات و مرگ در بین کودکان آفریقایی تبارآمریکا و ترس از مدرسه،دزدی،جرم و جنایت و اسلحه برای کودکان سفید پوست آمریکایی ،ترس از مدرسه در بین کودکان اسپانیایی ، و دختران بیش از پسران نشان دادند.

در پژوهشی دیگر به بررسی ترس های شایع کودکان و ریشه ای پرداختند در مطالعه، ترس های دوران کودکی با اتکا بر طیف گسترده ای که به صورت لیست در آورده بودند به صورت ذیل بود:

دزدی، بیماری،مار، مرگ،تاریکی،شکارچیان،فیلم ،رعد و برق،عنکبوت، مواد مخدر،تصادف با ماشین،سقوط از ارتفاع، زمین لرزه، خفاش،بمب گذاری،آتش سوزی،دندان پزشکی،شکست،کابوس و کودکان باید به این ترس ها با گزینه های هیچ،برخی، خیلی زیاد پاسخ می دادند برای یافتن ریشه ی ترس های شایع این کودکان، یک پرسشنامه کوتاه تهیه کردند و از کودکان مصاحبه  شد که ،آیا آنها در زمینه ای که دارند یک تجربه بد از خودشان داشته اند و یا پدر و مادر و دوستان در این مورد تجربه ی بدی داشته اند، یا اینکه چیز های ترسناکی(اطلاعات منفی) در این مورد از معلمان،پدر و مادر،دوستان، آشنایان و تلویزیون شنیده اند.

عناوین دیگر مقاله :

  • بررسی دید گاه های نظری ترس
  • بررسی ترس در تمام مراحل زندگی کودک از تولد تا نوجوانی

 

 

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله ترس در کودکان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 54
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *