تحقیق نقش فیلتر ها در فضا سازی

 

در این مجموعه با مشخصات و کاربرد هر فیلتر آشنا شده اید. این پروژه در سه فصل تهیه شده است در این فصول ما اطلاعاتی راجع به نور، رنگ و کارآیی هر فیلتر با مشخصات محلی هر فیلتر ذکر شده است.تحقیق نقش فیلتر ها در فضا سازی در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

در ابتدا شاید استفاده از فیلتر در عکاسی یا حتی (تصویربرداری و فیلمبرداری) چندان پراهمیت ظاهر نشود اما با کمی تعمق می توان تلاش و کاربرد فیلترها را به دست آورد.

به هر حال در سابقه تحصیلی با یک سری تحقیقات در زمینه عکاسی، شیمی روبرو شده‌ام اما این پروژه‌ی نام برده شده نسبت به سایر تحقیقات در زمینه ی وسیع تری صورت گرفته و مرا به دنیای تجربه و خلاقیت و لذت بخش عکاسی هدایت کرده و خواهد بود.

این پژوهش با مشکلات خاص خودش همراه بوده، مطالب بسیاری از منابع مختلف اینترنتی، کتاب و راهنمایی برخی از اساتید تهیه گردیده است.

در روند انجام کار ابتدا از جمع آوری مطالب آغاز نمودم پس به حذف برخی از مطالب و گردآوری به مطالب مهم پرداخته و سپس شروع به فصل بندی مطالب مهم نمودم و در نهایت پروژه ی خود را در سه فصل تهیه و تدوین نمودم و با آشنایی کامل از مطالب تئوری، به کار عملی خود پرداختم هدف از انجام این تحقیق آشنایی هرچه بیشتر با چگونگی تلفیق دو فیلتر یا چند فیلتر و بازی با رنگ و نور و خلق ارتباط بصری سابژکتیو و آبژکتیو در تصویر به همراه کار تئوری باشد.

نور

(نور یکی از اساسی ترین و ضروری ترین پدیده ها در زندگی ماست. برای“دیدن”  نیاز به نور داریم. برای“تشخیص رنگ” نیز نیاز به نور داریم. بشر قبل از اینکه به رنگ به صورت امروزی و علمی آن بیندیشدرنگیکمان را دید و با رنگ های موجود در آن آشنا شد. بدون آنکه چیزی در مورد نور و امواج الکترومگنتیک(Electromagnetic) بداند. از دیدنرنگیکمان لذت برد. از آن پس به رنگ اندیشید. دریافت که “رنگ” نشاط بخش است، آرامش بخش است، خبردهنده است، یک عامل ارتباطی است، القا کننده احساس است و بالاخره دریافت که برای احساس رنگ نیاز به نور دارد)

اگر نور وجود نداشته باشد یا منبع نوری نباشد. چشم نمی تواند ببیند، چشم ما تمام اشیاء و اجسام را از طریق نور می بیند.

حتی در عکاسی ما می توانیم از نور به حالت های تعلقی استفاده نماییم یعنی بازی و حتی حرف زدن با نور.

حتی بعضی ازروانشناسان می گویند، در بدن همه‌ی ما نور وجود دارد که آن نور باعث می‌شود انرژی های مثبت یا منفی را دریافت کنیم پس ما با نور به وجود آمده ایم و با نور دنیای اطراف خود را می بینیم.

کاربرد نور:

بخشی از انرژی است که یکی از اساسی و ضروری ترین پدیده ها در زندگی ما است برای دیدن، نیاز به نور داریم حتی برای تشخیص رنگ نیاز به نور است.

کاربرد رنگ :

رنگ های مختلف با طول موج های مختلف تکنیک های گوناگونی را به وجود می‌آورند هر رنگ باید معنی و مفهوم خود را در رابطه با مجموعه ای که یک اثر هنری نامیده می‌شود ارائه دهد.

کارآیی هر فیلتر:

فیلترها می توانند در دو بخش کیفیت یا کمیت نور و یا هر دو خصوصیت عمل نمایند و فیلترها می توانند جلوی لنز دوربین یا جلوی منابع نوری الصاق شوند.

هدف از انجام این پژوهش گامی برای شناسایی بیشتر فیلترها در عکاسی یا حتی فیلمبرداری بوده است که با استفاده از فیلترها می توان تکنیک های فوق العاده ای را در زمینه نور، رنگ، فرم خلق کرد تا عدم دسترسی به موضوع موردنظر مهیا گردد. مثلاً در فضایی که ما احتیاج به غروب آفتاب داریم اما زمان برای رسیدن به غروب به طول می‌انجامد ما با استفاده از فیلتر گراجوئت می توانیم به هدف مورد نظر دست یابیم.

فضا سازی
نقش فیلتر ها در فضا سازی

طیف قابل رؤیت نور و سلول های حساس به رنگ در چشم انسان

( رنگ اجسامی که در طبیعت مشاهده می کنیم، مخلوطی است از رنگ های مختلف، با طول موج های مختلف با ارزش های متفاوت و با درصدهای خلوص متفاوت. در یک لحظه ممکن است چند طول موج و یا به زبانی ساده تر، چند رنگ با هم با اعصاب حسی چشم، برخورد نمایند. در نتیجه چشم با قدرت خارق العاده تطابق و تلفیق رنگ، طول موج های دریافت شده را با کمک اعصاب حسی خود مخلوط و به مغز گزارش می کند. شایان ذکر است که رنگ خالص، با یک طول موج بسیار بسیار دقیق که اصل رنگ را نشان دهد، در طبیعت کمتر دیده شود.

هارمونی، توازن یا هماهنگی رنگ

(هر رنگ باید معنی و مفهوم خود را در رابطه با مجموعه ای که یک اثر هنری نامیده می‌شود، ارائه کند).

ممکن است هر تضاد رنگی و نوری هم یک معنی و مفهوم خاص را به وجود آورد به قول نویسنده معروف اشو: تضادها شیرینی ها را به وجود می آورد، چه می خواهد هنر باشد یا در زندگی روزمره چون یکنواخت بودن مشکل می تواند به وجود آورد حالا در مه باشد یا در نور.

ما زمانی رنگ سفید را خواهیم دید که تمام طیف قابل رؤیت نور بر اعصاب بینایی باشد.

نتیجه گیری

بدیهی است که هیچ قانون مطلقی وجود ندارد که ما برای ؟؟ کردن، حالت ویژگی نور و رنگ، تغییرات اشکال و… حتماً می بایست از انواع و اقسام فیلترها و رفلکتورها و لنزهای مدرن نفیس استفاده کرد. می توان از طلق، شیشه و لیوان و تنگ های ماهی در شکل و جرم و رنگ های مختلف با تجهیزات اولیه و کم هزینه می توان ناب ترین اثر هنری در عرصه ی هنر و تصویر به ثبت رساند. تا این عامل اثری باشد که آن دسته از علاقمندانی که نمی تواند با بودجه کم به خلق اثر هنری ناب با کارکترهای بصری ویژه بیافرینند و زمینه ی مساعدی را فراهم آورند.

به طور کلی بین تئوری و عمل، اختلافات کمی وجود دارد به عبارت دیگر فرق است میان آنچه باید باشد و آنچه هست، دنیای تئوری با کمال سر وکار دارد. اما دنیای عمل در حالی که رسیدن به آن کمال را به عنوان هدف دنبال می کند. با متغیرها نیز درگیر است. منظور از بیان این مطلب این است که در برخی موارد ممکن است اصولی که به آنها اشاره می شود بدون تجربه و آزمایشات گوناگون و در نظر گرفتن تمام متغیرهای موجود، نتیجه ی مطلوب را ارائه ندهد و در برخی موارد ما نیاز به تکنیک های سلیقه‌ای و شخصی در کار هنری داریم گاهی اوقات فیلتر براساس آنچه تئوری می گوید، کار خود را انجام خواهند داد.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق نقش فیلتر ها در فضا سازی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 48
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *