تحقیق نبرد فالکند و حقوق مخاصمات

جنگ فالکند گرچه ، فحاصمه ای کوتاه مدت بود اما نتایج عمده آثار  مهمی را به جا گذاشته است و همچنین به لحاظ حقوق مخاصمات  مقوله ای است بسیار حائز اهمیت ،‌چرا که هر سه نوع جنگ دریایی ،‌هوایی و زمینی در آن رخ می دهد .در ایالت متحده آمریکا جنگ همچون جنگ ها ی مستعمراتی قرن نوزدهم دیده می شود و یا مانند جنگ هایی که در اوایل قرن بیستم صورت گرفت . پس از جنگ جهانی دوم ،‌جهان به دو قطب عمده شرق و غرب تبدیل شد که آغاز گر جنگ سرد با سرد مداری شوروی  سابق و آمریکا بود  و تمامی جنگ های پس از جنگ دوم جهانی بر اساس جنگ سرد سنجیده و تحلیل می شود .کشمکش های شرق وو غرب را عموما پایه و اساسی برای کمک  و حمایت های کشورهای کمونیستی از یکسو و کمک های غرب به کشورهای لیبرالیستی و یا مدافع غرب از سوی دیگر بوده است ،‌اما جنگ فالکند با جنگ های دیگر متفاوت است و می توان آنرا با شرایط جنگ سرد تحلیل نمود . اساسا این جنگ هیچ گونه ارتباطی به مقوله کشمکش های شرق و غرب در جنگ سرد ندارد .جنگ فالکند ، مخاصمه ای مسلحانه و نظامی فی ما بین آرژانتین و بریتانیا بابت دعوایی بر سر مالکیت و حاکمیت بر جزایر فالکند است و ارتباطی به مقولات ایدئولوژیک ندارد. تحقیق نبرد فالکند و حقوق مخاصمات مسلحانه بین المللی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه:

بنابر این در این تحقیق پیش روی  تلاش داریم تا با تحلیل وقایع جنگ شرایط مخاصماتی  آنرا بررسی کنیم به دور از هر گونه هیاهوی سیاسی جنگ سرد که البته این جنگ در همان ایام رخ داده است .پس از بررسی پیشینه تاریخی جزیره فالکند و شرایط مالکیت و حاکمیت آن به چگونگی شکل گیری مخاصمات  مسلحانه فی مابین آرژانتین و انگلستان خواهیم پرداخت که دلایل پیروزی انگلستان در نبرد فالکند و همچنین استراتژی که بریتانیا بابت این مخاصمه  در نظر گرفته بود بررسی خواهد شد .همچنین اهداف سیاسی ، اقتصادی طرفین مخاصمه  را مورد تحلیل قرار می دهیم و بررسی خواهیم کرد که آیا جنگ وسیله و ابزار مناسبی جهت رسیدن به اهداف سیاسی است و یا آنکه می توان جنگ را به عنوان ابزاری در خدمت استراتژی کشورها دانست ؟!

شکل گیری مخاصمات  مسلحانه در جزیره فالکند:

در این فصل بایستی شرایط قبل از جنگ  را و پیشینه تاریخی جزایر فالکند  را مورد مطالعه قرار دهیم ،‌پس از آشنایی نسبی با موقعیت جغرافیایی و شرایط حاکمیتی فالکند ،‌آنگاه چگونگی شکل گیری مخاصمات  مسلحانه را مورد مطالعه قرار می دهیم .

فالکند
فالکند

 موقعیت جغرافیایی جزیره فالکند و کلیاتی پیرامون آن:

جزایر فالکند  در اقیانوس اطلس جنوبی (South atlantic ocean) که در آن قرن ۱۸ به تصرف انگلیس در آمد در ۱۹۸۲ مبدل به صحنه یکی از پیکارهای بزرگ تکنولوژی نیمه دوم قرن ۲۰ شداین جنگ اگر چه از بعد زمینی و نفرات درگیر ، نبردی کوچک محسوب می شد ،‌اما از نظر دریایی جنگی کم سابقه بود و لا اقل پس از جنگ دوم جهانی  ، جهان شاهد چنین نبردی در دریا نبوده است. دلیل شروع جنگ نیز به بحث بی اهمیت ماهیگیری انگلیسی های مقیم  این جزیره که کمتر از ده هزار (۱۰۰۰۰) نفر بودند باز می گشت . البته این مساله بهانه ای بود تا جنگ آغاز شود  چرا که اعتراض اصلی به ادعای مالکیت آرژانتین که کمتر از  (۱۰۰۰) کلیومتر با جزایر  فاصله داشت باز می گشت ، حال آنکه این جزایر در یازده هزار (۱۱۰۰۰) کیلومتری انگلیس واقع بود .

پیشینه تاریخی حاکمیت بر جزیره فالکند (مالویناس ) و توسعه بحران:

همچنانکه گفتیم ، از سوی انگلستان ادعای مالکیتی بر جزیره نشده است و صرفا توسط کشور بریتانیا اداره و سرپرستی می شود ، گرچه در آن منطقه انگلیس حاکمیت کاملی دارد .اما بر خلاف انگلستان ، آرژانتین ادعای مالکیت بر جزیره فالکند را دارد و البته مبنای ادعای مالکیت آرژانتین تاریخی است که در مسائل ارضی و مرزی جایگاه ویژه ای دارد . دیوان در آرای مختلفی ابعاد و ادعای تاریخی را بررسی کرده و این قاعده از قواعد عرفی و کلاسیک محسوب می شود . آرژانتین می گوید انگلستان به زور  مجمع الجزایر را اشغال کرده است . اما انگلستان می گوید در اجرای منشور ملل متحد اداره این جزیره با این کشور است و چون این جزیره نتوانسته از جهت سیاسی و اجتماعی به استقلال نائل آید همچنان اداره آن را به عهده دارد . به هر حال بحران فی ما بین دو کشور آرژانتین  و انگلستان ،‌بحرانی نبود  که در اندک زمانی بوجود آمده باشد و حتی توسعه این بحران در خلال سالیاتی صورت گرفت .

ورود غیر قانونی نیروهای آرژانتینی به جزیره جنوبی Thule از جزایر فالکند:

سالهای ۸۰-۱۹۷۹، همراه با به سر کار آمدن دولت محافظه کاران در بریتانیا بود این سالها را می توان سالهای احیای نظرات ضعیف گذشته دانست (نظرات سال ۱۹۷۵) در این سال پیشنهاد باز گرداندن  حاکمیت جزایر به آرژانتین ارائه شده بود و قرار بود که انگلیس تنها پایگاه نظامی داشته باشد و مدیریت جزیره را به عهده بگیرد . این نظرات به شدت توسط ساکنین جزیره  و حامیان آنها در انگلیس با مخالفت روبرو شد . در هر صورت این سیاست مردود اعلام شد و بعد از به بن بست رسیدن مذاکرات ، جلسه ای در نیویورک برگزار شد که طبق گزارش اکونومیست [۲](Economist) ، دیپلماتهای انگلیسی شدیدا با مساله اعطای حاکمیت جزایر مخالفت کردند .در ابتدای سال ۱۹۸۲ گروههای نظامی آرژانتینی از روند کند مذاکرات خسته شده و اگر چه عنوان می کردند که به دنبال راه حل های دیپلماتیک می گردندولی در باطن به دنبال به دست آوردن حاکمیت در جزایر بودند . بنابراین می توان گفت که حمله نظامی غیر قابل اجتناب می نمود.[۳]دراین فضا بود که کشور آرژانتین تصمیم گرفت برای احقاق حق از دست رفته خود (البته به زغم خودشان ) بایستی به قوه قاهره متوسل شد . آنگاه آرژانتین اقدام به گسیل نیرو کرد و کماندوها و تکاورهای خود را به جزیره جنوبی Thule وارد نمود که سرآغاز اشغال فالکند توسط آرژانتین شد .

استراتژی نظامی:

استراتژی نظامی به هنر استفاده از نیروهای نظامی یک ملت و یا نیروهای متحد درجهت دسترسی به یک هدف را گویند .استفاده از این استراتژی می تواند همراه با به کارگیری نیروها و یا فقط ایجاد رعب و وحشت باشد . استراتژی نظامی عمدتا  مربوط به بکارگیری و آرایش نیروهای نظامی می باشد در این استراتژی تعداد نیروها ،‌نوع و آرایش آنها و اهداف و چگونگی استفاده از نیروها مورد بررسی قرار می گیرد .(در صحنه نبرد)

فهرست مطالب نبرد فالکند و حقوق مخاصمات مسلحانه بین المللی:

 • فصل اول – شکل گیری مخاصمات مسلحانه در جزیره فالکند و پیشینه تاریخی آن
 • مبحث اول – پیشینه تاریخی جزیره فالکند و حاکمیت بر آن
 • گفتار اول – موقعیت جغرافیایی جزیره فالکند و کلیاتی پیرامون آن
 • گفتار دوم – پیشینه تاریخی حاکمیت بر جزیره فالکند
 • مبحث دوم – علل شکل گیری مخاصمات مسلحانه در جزیره فالکند
 • گفتار اول – ورود غیر قانونی نیروهای آرژانتینی به جزیره جنوبی Thule از جزایر فالکند .
 • گفتار دوم – اهداف استراتژیک انگلیس در جزیره فالکند
 • فصل دوم – تحلیل نبرد فالکند و حقوق مخاصمات  مسلحانه بین الملی حاکم بر آن
 • مبحث اول : – انواع استراتژیها و استراتژی انگلیس در جنگ فالکند
 • گفتار اول – انواع استراتژی
 • الف) استراتژی جامع (Grand Strategy)
 • ب) استراتژی نظامی Strategy) (Military
 • ج) استراتژی عملیاتی(   ( Operational Strategy
 • گفتار دوم : – استراتژی انگلیس در جنگ فالکند
 • مبحث دوم – دلیل پیروزی انگلستان بر آرژانتین در جنگ فالکند و انواع مخاصمات  و نیروهای موجود در این جنگ
 • گفتار اول – شرح کلی نبرد فالکند و روز شمار جنگ
 • گفتار دوم – دلیل پیروزی انگلستان بر آرژانتین در جنگ فالکند
 • نتیجه گیری
 • فهرست و منابع
 • ضمایم
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق نبرد فالکند و حقوق مخاصمات:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 51
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *