تحقیق نارسایی مجازات حبس

برخی نارسایی های مجازات حبس، ناکارآمدی آن در پیشگیری از تکراربزه و جرم زایی، مشکلات بهداشتی و پیامدهای اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی و سرانجام مشکل تراکم جمعیت کیفری و کمبود فضا در مجازات حبسها بررسی می شود ومی کوشد قانونگذار کیفری را به ایجاد، اختراع وبه کارگیری دیگر کیفرها به جای حبس تشویق کند. تحقیق نارسایی مجازات حبس در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

 نارسایی مجازات حبس

با آنکه مجازات حبس به عنوان یک مجازات از اواخر قرون وسطی و آغاز دوران نوزایش به کارگرفته شد و با تدوین قوانین کیفری اروپایی توسل به آنبه عنوان یک کیفر به اوج خود رسید. درطول تاریخ سابقه ای طولانی به اندازه حیات وتاریخچه ی آن بسیار دردناک و غم انگیزاست چه بدترین جنایتکاران و بهترین انسانها، هر دو به مجازات حبس افتاده اند.

در روزگاران قدیم،بشر جایی را برای نگهداری عناصر شرور وحفظ افراد جامعه از شرارت آنها اختصاص میداده است. مجازات حبسی در طول تاریخ، تغییروتحولات بسیاری به خود دیده است که بحث درباره آن از حوصله این نوشتار خارج است ولی مهمترین دلایلی که توسل به مجازات مجازات حبسی را توجیه کرده،این است که مجازات حبسی بازدارنده، عبرت انگیز، اصلاح کننده و چاره پذیر (درصورت اشتباه قضاییو یا اصلاح محکوم مجازات حبسی) است. افزون بر آن نظم و امنیت عمومی را اعاده کرده جامعه را در مقابل بزهکاران مصون میسازد.

حبس
نارسایی مجازات حبس

اهمیت  وضرورت تحقیق

امزوه هزینه های روز افزون حبس و شناخت بیشتر اثرات خطرناک وبیگانه کننده ی انباشتن مجرمان در مجازات حبس بر مجازات حبسیان و نیز برخانواده ها و بستگان آنها، سیاستگذاران را مجبور ساخته است که نقش حبس را دوباره مورد بررسی قرار دهند وراه حل های نوینی را کشف نمایند.

امروزه هزینه های روز افزون حبس وشناخت بیشتر اثرات خطرناک وبیگانه ی کننده ی انباشتن مجرمان درمجازات حبس برمجازات حبسیان ونیزبر خانواده ها و بستگان آنها، سیاستگذارانرا مجبور ساخته است که نقش حبس را دوباره مورد بررسی قرار دهند وراه حل های نوینی را کشف نمایند.

اگرچه امروزه سلولهای انفرادی حبس با اعمال شاقه، کاراجباری و… به تاریخ پیوسته است ولی نمی توان انکار کرد که سیستم مجازات حبسها در حال حاضر نیز دارای نارسایی ها  و ایرادات چندی است که ذهن بسیاری از متفکران ، اندیشمندان ، متولیان مسئولان و صاحب نظران را به خودمشغول کرده است.

داده های موجوداشاره شود و نقش این نارسایی ها درکاهش اعتماد عمومی نسبت به دستگاه قضایی گوشزد شود.ضمن آنکه نباید فراموش کرد که امروزه و به خاطر بسیاری از مفاسد، مشکلات و نارساییها در اغلب ممالک، مجازات حبسی زدایی دردستور کار مراکز پژوهشی و متخصصان قانونگذاران قوه قضائیه وبه طور کلی کارکنان نظام عدالت کیفری قرار دارد.

پیشینه های تحقیق نارسایی مجازات حبس

در تحقیق صورت گرفته درسال۱۳۵۸ تعداد مجازات حبسیان ۹۹۹۴، درسال ۱۳۶۴ تعداد مجازات حبسیان ۵۱۰۹۰ ، درسال ۱۳۷۰ تعداد مجازات حبسیان ۹۱۲۳۴۳ و درسال ۱۳۷۶ تعداد مجازات حبسیان ۱۵۵۵۱۰ شمارش گردیده است و طبق تحقیقات کشوری صورت گرفته روی این آمار و بررسی موضوع نارسایی های مجازات حبس در مجازات حبسها موید این ادعا است که با وجود اعمال مجازات مجازات حبس صرف نظر از سایردلایل هر ساله بر میزان بزه ها، بزهکاران و مجازات حبسیان کشور افزوده شده است و مجازات حبس اگرچه امکان دارد در پیشگیری فردی موثر باشد در پیشگیری عمومی و عبرت آموزی به دیگران تاثیری نخواهد داشت.

همچنین آمارهای دیگر نیزنشان می دهد از سال ۱۳۵۷ آمار جرایم دستگیرشدگان مربوط به جرایم و آمار بزهکاران هر ساله افزایشیافته است بدین ترتیب میتوان نتیجه گرفت که مجازات مجازات حبس (وسایر مجازاتها) درکاهش آمار جرایم، بازدارندگی و پیشگیری از جرم تاثیری ندارد. علت این امر نیز این است که جرم معلول علل و عواملی مانند فقر وبیکاری، بیسوادی ، مهاجرت و … است .

دکتر مظلومات در کتاب خود حقوق جزا و جرم شناسی بر اثر تحقیقاتی که در رابطه با نارسایی های مجازات حبس صورت داده بوده اند نوشته است که رعب و ترس ازمجازات نیست که مانع از وقوع جرم می شود بلکه ظرفیت قدرت مقاومت افراد در برابر عوامل محرک و جرم زا و فقدان این عوامل در اجتماعاست که باعث می شود افراد به طرف جرم روی آورند یا از دست زدن به آن خودداری ورزند. اگر علل جرم زا، چون فقر و بیکاری و بی سوادی و… در اجتماع فراوان باشد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق نارسایی مجازات حبس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *