تحقیق موسیقی دوران ماقبل رنسانس رشته هنر و موسیقی

مورخین فرهنگی از مدت ها پیش ما را با پدیده ی “موسیقی رنسانس قرن دوازدهم” آشنا کرده اند. ایشان وقتی از موسیقی صحبت به میان می آید. بلافاصله به یاد شکوفایی عظیم آوازتر و بادوری می افتند که منعکس کننده و شاید هم برانگیزاننده ی روح “سلحشوری” به همان شیوه ی رومانس های آرتورشاه بود.

در حالی که موسیقی دانان بیشتر بر موسیقی ای تاکید دارند که از جانب کلیساهای جامع نوین فرانسوی تغذیه و حمایت می شد اما در حالی که ما از این موسیقی چیزی جز نام ها و اندکی هم درباره ی تنها دو استاد فرانسوی موسیقی کلیسایی نمی دانیم در زمینه ی موسیقی نوع اول نه تنها از نام ها و اغلب تاریخ های دقیق و سایر جزئیات زندگی نامه ای تعداد بسیار زیادی از شاعران آهنگساز اطلاع داریم بلکه آثار ایشان نیز به مقدار تقریبا غیر معمولی در اختیار ماست. تحقیق موسیقی دوران ماقبل رنسانس رشته هنر و موسیقی در قالب فایل ورد آماده برای دانلود میباشد.

موسیقی دوران ماقبل رنسانس

تروبادورها- برنار دو وانتادور (۹۵-حدود ۱۱۲۵) و جوان تر از او پیرویدال، رمبو دو واکرا و ژیرو دوبورنی (تنها چندتایی از نام های ماندگار) یکی پس ازدیگری پدیدار می شدند تا آن که وحشت های جنگ مذهبی آلبیژانسی سال های ۲۹-۱۲۰۹ فرهنگ والای پرووانس و لانگدک را وحشیانه خفه کرد. با این حال گستره ی هنر ایشان از مدت ها پیش به شمال اروپا رسیده بود.

و این تا حدی به لطف نفوذ الینور اهل آکویتن بود  که درجریان پی آمدهای ازدواجش برناردو وانتادور را با خود ابتدا به دربار فرانسه و سپس به انگلستان برد (درسالهای ۵-۱۱۵۴) پسر او ریچارد شیردل خود یک تروور محسوب می شد و اگر به جای لفظ پرووانسی از لفظ فرانسوی استفاده کنیم تروبادور بود ترانه ای که در دوران اسارت در دورنشتاین ساخته هنوز در کتاب خطی شانسونیه کانژه محفوظ است. نجات دهنده ی افسانه ای او بلوندل دونل نیز همین طور.

تروپ و سکانس

Viderunt hemanuel  به طرز بسیار قتابل قبولی نه تنها انواعی از آهنگسازان را مجسم می سازد که بر کتابهای سن مارتیال- کالیکستین غالبند و ورسوس و تروپوس سرود تروپ- که گاهی مثل این جا متمایز و مشخص است. را شامل می شود. بلکه ماهیت ارجای تروپ را نیز نشان می دهد که تا حدود سال ۹۰۰ به خوبی ساخته و پرداخته شده بود در زبان لاتین جدید tropare  به معنای آواز خواندن  tropus است.

یک ملودی بود به مفهومی تخصصی تر این واژه به معنای ضمیمه ای اضافی از موسیقی یا متن یا بسیار رایج تر از اینها هردو برای پاساژی نیایشی “رسمی” به کار می رفت. اجرای این قطعه به خصوص در همان دورانی که کلیسا می کوشید تا بین نیایش و موسیقی وحدتی به وجود آورد رواج زیادی یافته بود.

سن مارتیال و پلی فونی سانتیاگو

ملودی اصلی بایستی به خاطر ماهیت سلیس بخش های مربوط به ارگی که اولین بار در منابعی از قرن دوازدهم به آنها برمی خوریم حتی آهسته تر هم اجرا شده باشد منابعی مانند نوشته هایی که عموما به صومعه ی سن مارتیال دولیموژ مربوط میشوند که البته موطن حقیقی آنهانامعلوم است و همچنین کتاب خطی کالیکستینوس منسوب به صومعه ی سانتیاگو دکومپوستلا که راهبی دروغین در فر انسه ی مرکزی آن را کمی پس از ۱۱۳۰ احتمالا در ناحیه ای در کلونی جعل کرده است.

این نسخه ها همگی با هم پیکره ای تنگانگ از پلی فونی از اوایل قرن دوازدهم ( به همراه مقدار زیادی از مونوفورنی) را شکل می دهند و برخی قطعات نیز درچندتای آنها تکرار شده است.

موسیقی رنسانس
موسیقی رنسانس

نت نویسی کششها

موسیقی غرب توانست مفاهیمی منطقی و رضایت بخش را برای تعیین فواصل آوایی پیدا کند ولی پلی فونی برای تعیین ارزش زمانی تنها نیز به مفاهیمی قابل قبول نیاز داشت. در فصل چهارم دیدیم که آنونیموس واتیکانوس درباره ی برویس ها و لونگاهایی که با اندازه ی هجا در کلام مطابقت دارند صحبت می کند حروف رومانوس cو t نوتکربالبولوس هم بیش از سرعت به عنوان اصطلاحاتی برای اشاره به نت های کوتاه و بلند به کار می رفتند و یکی از نسخه های اسکولیاانکیریادیس می گوید که ما نقطه ها و ویرگولاها را برای تمیز دادن میان اصوات کوتاه و بلند به کار می بریم.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق موسیقی دوران ماقبل رنسانس رشته هنر و موسیقی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 33
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *