تحقیق مواد شیمیایی و واکنشگرها

لاپاکول با درصد خلوص ۹۸ درصد از شرکت شیمیایی آلدریچ خریداری شد. ساختار شیمیایی این ترکیب آروماتیک چند حلقه ای در شکل ۳-۱ آورده شده است. حلال های متانول و استونیتریل با درجه خلوص HPLC نیز از شرکت Merck خریداری شدند.  بدون هیچ خالص سازی بیشتری مورد استفاده قرار گرفتند. در تمامی آزمایش ها از آب بدون یون (Dionized water واکنشگرها) بدست آمده از دستگاه Purelab UHQ  استفاده شد. تحقیق مواد شیمیایی و واکنشگرها در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

      ساختار شیمیایی لاپاکول مواد شیمیایی و واکنشگرها:

 کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC):

دو سیستم HPLC در این پروژه استفاده گردید. یک سیستم HPLC مدل PU-2080 puls ساخت شرکت Jasco (ژاپن) به همراه شیر تزریق اتوماتیک مدل Rheodyne 7725i (آمریکا) مجهز به لوپ ۲۰ میکرولیتری و آشکارساز UV-Vis مدل UV-2070 plus (ژاپن) استفاده گردید. این سیستم از طریق نرم افزار HSS-2000 شرکت Jasco (ژاپن) به کمک حد واسط LC-Net II/ADC کنترل می شود. سیستم جمع آوری و پردازش داده ها و کروماتوگرام ها، نرم افزار Borwin ویرایش۵۰/۱می باشد. گاززدایی فاز متحرک به صورت off-line تحت شرایط خلاء و همزدن حلال انجام گرفت. دستگاه دیگر HPLC مدل۱۲۰۰ Series  از شرکت Agilent (آلمان) می باشد.

منبع تابش نور فرابنفش:

از لامپ آرک زنون مدل ۶۸۸۰۵ با توان ۱۵۰ وات از شرکت Oriel امریکا استفاده گردید که برای حذف نور مرئی و مادون قرمز به منظور کاهش گرم شدن نمونه در حین تابش مجهز به آیینه dicroic مدل ۸۱۴۰۵ می باشد.

سایر دستگاه ها و وسایل به کار رفته:

اندازه‌گیری‌های جذبی با دستگاه اسپکتروفتومتر مرئی-ماوراءبنفش (UV-Vis) شیمادزو ساخت کشور ژاپن مدل UV-2100انجام شد. اندازه­گیری­هایpH  به وسیله pH متر ۸۲۷ مترهم انجام گرفت. ترازوی آنالیتیکال Precise با دقت ۰۰۰۰۱/۰ گرم ساخت کشور سوئیس برای توزین استفاده شد. سیستم فیلتراسیون تمام شیشه ای Rocker ساخت تایوان به منظور فیلتر کردن حلال های فاز متحرک به کار رفت. فیلتر های غشایی  برای فیلتر کردن حلال ها و فیلتر سرنگیبرای فیلتر کردن نمونه ها به کار رفت.

 تهیه محلول های استاندارد:

برای تهیه محلول استاندارد لاپاکول با غلظت ۵۰۰ میکروگرم بر میلی­لیتر دقیقاً ۰۲۵/۰ گرم از این ترکیب توزین شد و در ۵ میلی­لیتر استونیتریل حل شد و به حجم ۵۰ میلی­لیتر رسانده شد. به جهت جلوگیری از اثرات نوری و شیمیایی در تخریب لاپاکول در همه آزمایشات از محلول های تازه تهیه شده استفاده می شود و برای محافظت از نور ظروف حاوی لاپاکول داخل فویل آلومینیوم پیچیده می شوند. با رقیق سازی محلول فوق با حلالهای مورد نظر غلظت ۵۰ میکروگرم بر میلی­لیتر به صورت روزانه تهیه گردید.

واکنشگرها
واکنشگرها و مواد شیمیایی

 نحوه آزمایش:

شرایط مطالعه تخریب نوری واکنشگرها :

تخریب نوری لاپاکول به کمک یک منبع آرک زنون به عنوان تابش مصنوعی انجام گرفت. محلولهای لاپاکول در غلظت ۵۰ میکروگرم بر میلی لیتر در حلالهای مورد نظر به سل کوارتزی ۳ میلی لیتری منتقل شد و در مدت زمانهای مختلف تحت تابش نور UV قرار گرفت. سپس نمونه های مورد نظر با سرنگ تزریقی برداشته شده و بعد از عبور از فیلترهای سرنگیµm 45/0 به HPLC تزریق شد و تحت شرایط بهینه جداسازی انجام گرفت.

 شرایط جداسازی با کروماتوگرافی مایع:

جداسازی ترکیب لاپاکول و محصولات تخریب نوری آن روی ستون قطر داخلی mm 9/3 با اندازه ذرات پرکننده µm 5 در دمای اتاق انجام گرفت. فاز متحرک مورد استفاده مخلوطی از آب و استونیتریل با نسبت حجمی ۴۰ به ۶۰ (V/V%) بوده است که با سرعت جریان mLmin-1 1 در مد ایزوکراتیک به کار رفت. قبل از شروع آنالیز، حلال های فاز متحرک با غشاهای مناسب (PTFE برای حلال آلی و Supor R-450 برای حلال آبی واکنشگرها) فیلتر می شوند. آشکارسازی ترکیب لاپاکول و محصولات تخریب نوری آن در طول موج nm 254 صورت پذیرفت. همه نمونه های استاندارد و نمونه های تابش دیده با استفاده از لوپ های ۵ و ۲۰ میکرولیتری به دستگاه تزریق و آنالیز انجام می شود.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق مواد شیمیایی و واکنشگرها:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 23
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *