تحقیق مواد اولیه قالیچه رشته هنر و قالیبافی

مواد اولیه ای چون پنبه، پشم، ابریشم، الیاف کتان و کنف با ترکیب های متنوعی در قالیچه های شرقی بکار می رود.

پشم از موی گوسفند، شتر یا بز بدست می آید. این پشم مزایای مختلفی دارد، کوتاه، بلند، درخشان، نسبتاً زبر یا نسبتاً باریک می شود که اینها به منطقه پرورش گوسفند عضوی که این پشم از آن چیده شده و کارخانه تولید کننده آن بستگی دارد چون اخیراً شانه زنی و نخ ریسی نهایی به روش مکانیکی انجام می گیرد.

تحقیق مواد اولیه قالیچه رشته هنر و قالیبافی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مواد اولیه قالیچه

اول از همه، پشم در خواب های قالی یا قالیچه بکار می رود فقط قالیچه های بیابان نشین ها و ایل ها کاملاً پشمی است- و مقیاس مختلف رنگ طبیعی پشم از سفید تا زرد سایه دار بوده و اغلب از قهوه ای و خاکستری تا سیاه استفاده می شود. پنبه یک ماده ارزان و محکم بوده که قبلاً توسط ایل ها بطور دستی تولید می شد اما حالا در کارخانه ها و کارگاههای زیادی در سراسر شرق تولید می شود.

 

 

استفاده از پشم گوسفند در قالیچه

پشم گوسفند

به وضوح پشم گوسفند یکی از اولین موادهایی بوده که بشر استفاده از آن به عنوان سود خود را آموختند. پشم حتی نام باستانی“ شهر بابل قدیم” را مشخص می کند که این واژه مطابق با یکی از انواع تعابیر به معنای “ کشور پشم” می باشد.

پشم گوسفند، رایج ترین و مهمترین ماده نخریسی در تولید قالی های پرزدار و گره زنی می باشد. این ماده برای ایجاد خواب و کرک و قسمتی به عنوان ماده نخ های پود پارجه، مبنای قالی و اساساً در قالی بافی ایل ها و نیمه بیابان نشین ها استفاده می گردد.

 

قالیچه
قالیچه

الیاف پنبه در قالیچه ها

پنبه

این الیاف طبیعی از زمانهای قدیم شناخته شده است. پنبه نقش دومی ( بعد از پشم) در اهمیت صنعت قالی بافی ایفا می نماید اما برای ایجاد خواب و متراکم مواد پارچه ( نخ هایی از یک تراکم و رشته های نمدی) بکار می رود. پنبه مشخص شده با ثبات پذیری شکل و دوام پذیری بالا در کشش به عنوان مبنای کاهش گره های قالی توصیه می شود.

پنبه نمگیر بوده بنابراین برای محافظت از رطوبت کم هوا ضروری است. اساس و مبنای پوسیدگی متفاوت پارچه میسر می باشد.

پنبه حریرنما

اگر به عمل آوری نخ پنبه ای با محلول سود سدیم با روش توسعه یافته نیمه اول قرن ۱۹ توسط شیمیدان انگلیسی، جان مرسروم انجام شود، پنبه اصطلاحاً حریرنما تولید می شود که با جلایی ابریشمی مشخص می گردد.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق مواد اولیه قالیچه رشته هنر و قالیبافی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 8
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *