تحقیق معنی لغوی تقصیر و استعمال آن رشته حقوق

تقصیر مصدر عربی است از ریشه قصر یقصر که در عربی با «ات» و در فارسی با «ها» و به ندرت با «ات» جمع بسته می­شود و معمولاً با پسوندهای کردن، افتادن، بستن، رفتن و آمدن همراه شده و معانی مختلفی را ایفا می­کند.این واژه در متون و ادبیات فارسی به معنی سستی کردن، کوتاهی کردن، قصور، کوتاهی و همچنین در نقطه مقابل توفیر استعمال شده است. معانی دیگر آن عبارتند از : باز ماندن از چیزی، گذاشتن چیزی را به علت نتوانستن، قصر عنه یعنی گذاشت آن را چون که نتوانست، آرمیدن و فرو نشستن در دو خشم، داغ کردن در بن گردن به داغ قصار که گفته می­شود ابل مقصره (م.ق.ص.ص.ر.ه)، کوفتن و سفید کردن جامه، سهو، غفلت، غلط، گناه، جرم، عیب.تحقیق معنی لغوی تقصیر و استعمال آن رشته حقوق در قالب فایل ورد میباشد.

واژه­شناسی تقصیر در حقوق خارجی:

در حقوق خارجی میز مانند حقوق ایران از واژه­های مختلف برای بیان مفهوم تقصیر استفاده شده است. در حقوق فرانسه از واژه La Faute، Culpabilite (عمدی) که یک نوع Delit civil یا جرم مدنی است و در برابر Quasi-delit (شبه جرم مدنی) به کار می­رود استفاده می­کنند. به تقصیر یا فعل مثبت Faute par comnision و در خودداری یا ترک فعل Faute par omission گفته می­شود.معادل انگلیسی تقصیر Fault و گاه Failure است ولی در متون تخصصی حقوق به ویژه در نظام کامن لو واژه­های مختلف و مشهور دیگری نیز به چشم می­خورد. برخی از این واژه­ها مانند negligence از شهرت کافی برخوردار است زیرا در این نظام حقوقی یکی از اعمال زیانبار (Tort) خاصی است و در اغلب کتابهای معروف ذیل همین نام مباحث گسترده­ای را به خود اختصاص داده است. واژه­های دیگر نیز در انواع و مصداقهای گوناگون مانند omission، wrongful، recklessness، heedlessness، و .. به کار رفته­اند.در متون حقوقی عربی برای بیان مقصود از واژه­های خطا، اهمال، تقصیر و عدم الاحتراز استفاده کرده­اند و در برخی از فرهنگهای حقوقی معادلهای خطا، غلط، زلل، هفوه، قصور و در برابر واژه Faulte دیده می­شود.

موارد استعمال تقصیر در فقه  :

۱ـ کوتاه کردن مقداری از مو یا ناخن را می­نامند (قص شئی من الشعرا او الظفر) که سومین واجب از واجبات منی در مراسم حج است.

۲ـ کوتاه کردن و دو رکعت خواندن نمازهای چهار رکعتی برای شخص مسافر , مسافر در صورت جمع شرایط چهارگانه مذکور در کتب فقهی و رساله­های عملیه موظف است نمازهای خود را به صورت قصر ادا نماید. این عمل را تقصیر می­نامند.

۳ـ تقصیر به عنوان مبنای ضمان در موارد معین و مذکور در کتاب دیات و غصب فراوان استعمال شده است لیکن تعریف مشخصی از آن نشده و ظاهراً به خاطر روشنی و وضوح آن، شناسایی و معرفیش به عرف واگذار شده است.

مصادیقی مانند تعدی، تفریط، اهمال، ترک تحفظ و تخطی در موارد مختلف استعمال شده است؛ تعدی و تفریط در مقابل همدیگر قرار می­گیرند و مفهوم جامع آنها تقصیر نامیده می­شود.

تقصیر
تقصیر

موارد استعمال تقصیر در حقوق موضوعه (معنی حقوقی):

واژه تقصیر، معادل­ها و برخی از مصادیق آن، در قوانین و مقررات موضوعه و نوشته­های استادان و حقوقدانان به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفته است. در این گفتار مهمترین موارد استعمال، واژه ­های معادل و مترادف و همچنین مصادیق آن را به ترتیب آتی مورد مطالعه قرار می­دهیم.

مروری کوتاه بر مفهوم و ایرادات:

بر اساس این نظریه فاعل زیان رمانی باید خسارتهای وارده را جبران کند که مرتکب قصوری شده باشد و زیاندیده باید قصور او را ثابت نماید یعنی علت مسوولیت خوانده فقط به خاطر این است که مرتکب شده است و زیاندیده باید به عنوان مدعی، قصور و رابطه علیت بین قصور فاعل زیان و زیان­های وارده را اثبات نماید.همان­طور که در تحول تاریخی مبنای مسؤولیت متذکر شدیم، شالوده این نظریه در اواخر حکومت روم ریخته شد و پس از انقراض تمدن رومی در قرون وسطی دانشمندان کشورهای اروپایی به ویژه حقوقدانان کشور فرانسه با الهام از مبانی مطروح در حقوق روم، اساس مسؤولیت را بر تقصیر بنا نهادند.در حقوق قدیم فرانسه دوما و پوتیه به ترتیب در نوشته ­های خویش از تقصیر به عنوان مبنای مسؤولیت یاد کردند و مقررات مسؤولیت مدنی در کشور فرانسه (مواد ۱۳۸۲ و ۱۳۸۶ قانون مدنی) و بسیاری از کشورها بر اساس این نظریه تنظیم گردید.

فهرست مطالب تحقیق معنی لغوی تقصیر و استعمال آن رشته حقوق:

  • معنی لغوی و موارد استعمال آن
  • در لغت فارسی و عربی
  • واژه­ شناسی در حقوق خارجی
  • موارد استعمال در فقه
  • تقصیر در قانون مدنی
  • گرایش عمومی بر مفهوم عرفی و اجتماعی تقصیر
  • مروری کوتاه بر مفهوم و ایرادات
  • ایرادها
  • مغایرت نظریه تقصیر سنتی با منطق حقوقی
  • ناهماهنگی با تحولات اقتصادی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق معنی لغوی تقصیر و استعمال آن رشته حقوق:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *