تحقیق معماری روم رشته معماری و هنر

این دوره از زمان پیروزی رومی ها بر اقوام مختلف ایتالیک و آتروسک ها در سده ی پنجم پیش از میلاد آغاز و تا قتل ژولیوس سزرا در سال ۴۴ق.م ادامه یافت و جنگ روم به خاطر تسخیر ایتالیا بیش از دویست سال به طول انجامید و در آغاز سده ی سوم ق. م رومی ها توانستند برتمامی شبه جزیره “آپتین” مسلط گردند. این دوره اختصاص به کشورگشایی و استقرار تحکیم امپراتوری روم داشت. تحقیق معماری روم رشته معماری و هنر در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

تحقیق معماری روم

رومی ها در نبرد با کارتاژها پیروز شدند و بر مدیترانه ی غربی مسلط گردیدند و متصرفا خود را در شرق با تسخیر یونان ، مصر و سوریه ادامه داند و وارث بزرگ ترین تمدن ها گردیدند و اسیران بسیاری را از سرزمین های متصرفه گرفتند. در بعضی از بازارهای برده فروشی روم روزانه ۱۰هزار اسیر به فروش می رفت و این پشتوانه ی مهمی در اقتصاد روم گردید اضافه براین از وجود بردگان در فعالیت های ساختمانی استفاده می کردند و حتی برای سرگرمی از انها به عنوان گلادیاتوردر نبرد با حیوان در تئاتر لذت می بردند (ویل دورانـت، ۱۳۷۰، ج۳:۳۶۵)

معماری روم در دوره ی جمهوری:

همانطوری که اشاره گردید دوره ی جمهوری اختصاص به کشورگشایی و تحکیم امپراتوری در قلمرو گسترده ی خود داشت و این مساله موجب گردید که هنر رومی هنوز در سیطره ی هنر هلنیسم باشد. این دوره را می توان دوره ی نفوذ قابل توجه یونانی در جریان کپیه سازی از تندیس های یونانی آغاز گردید و بعدها دامنه ی آن به معماری رسید. تلاش در پیروی از تندیس های یونانی و علاقهی خاص رومی ها به شبیه سازی چهره رهنمون نموده و این آغاز رئالیستی کاملا متضا با هنر کمال گرای یونانی است.

رومی ها علاقه ی فراوانی به نگه داشتن تصاویر (تندیس مومیایی صورت) اجداد خود در خانه داشتند و به ویژه علاقه مند بودند که این مجسمه ها بیشتر شباهت به صاحبانشان داشته باشند دراین زمینه هنرمندان رومی می کوشیدند که چهره ی مورد نظر را واقعی تر بازسازی کنند به این سبب زشتی یا زیبایی صاحب چهره برای آنها چندان اهمیتی نداشت و این درست برخلاف ایده های زیبایی پرستانه و کمال مطلوب یونان بود و از همین جا هنر رومی از هنر یونانی متمایز گردید.

دوره باستانی پسین

در اواخر سده ی سوم میلادی امپراتوری روم دچار هرج و مرج و ضعف حکومت مرکزی گردید از یک طرف مدعیان قدرت و از طرف دیگر حملات ایرانیان و قبایل بریر از شمال قدرت امپراتوری را به شدت تهدید می نمودند در چنین شرایطی امپراتور دیوکلسن به قدرت رسید و او توانست اندکی از اغتشاشات و ناامنی را کاهش دهد. دیوکلسین برای اداره ی قلمرو و امپراتوری و مقابله با حملات ایرانیان و بربرها سرزمین های گسترده و پهناور روم را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم نمود.

او خود را به عنوان اوگوستوس بر سرزمین های غربی و یکی از فرماندهان اعظم روم را نیز به عنوان اوگوستوس به فرمانروایی سرزمین های شرقی امپراتوری گماشت. این تقسیم را می توان شکاف عمده بین تجزیه سرزمین روم به دو بخش شرقی و غربی دانست.

زیرا پس از غلبه کنستانتین بر امپراتور ماسنزیوس به عنوان نخستین امپراتور مسیحی روم و تغییر مرکز امپراتوری از شهر رم به شهر نوبنیاد “کنستانتینوبل ” که در محل شهر باستانی بیزانس یونان به دستور کنستانتین ساخته شد عملا دو مرکز قدرت در امپراتوری پدید آمد. که هریک مدتی دارای قدرت مطلقه بودند امپراتوری غربی به زودی بین اقوام مختلف اروپایی همانند فرانک ها ، بوگونی ها، انگلو و ساکسون ها ، ویزیگوت ها، استروگوت ها و واندال ها تقسیم شد .

معماری روم
معماری روم

معماری روم در دوره ی امپراتوری

با قتل ژولیوس سزار به دست سناتورها به پایان رسید و پس از او “اوکتاویانوس” با شکست دادن سردار معروف رم “مارک آنتونی” و متحدش”کلئوپاترا” به آشوب های داخلی کشوری  که در حدود یک قرن طول کشید خاتمه داد به عنوان نخستین امپراتور رم با لقب “اگستوس” فرمانروای قلمرو عظیم رومی شد دوره ی ۱۵۰ ساله امپراتوری  توام با صلح و آرامش بود و همین امر موجب گردید که روم به اوج اعتلای خود برسد در این دوره طرح های بزرگ  و بلندپروازانه بیش از هر دوره ی دیگری رایج گردید

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق معماری روم رشته معماری و هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *