تحقیق مال و ملک در فقه و حقوق

مفهوم مال و ملک در قانون تعریف خاصی ندارد اما فقها و حقوقدانان تعاریفی نموده­اند و ارتباط آن دو را که عموم و خصوص من وجه هستند را در مقاله مورد بررسی قرار می­دهیم. تحقیق مال و ملک در فقه و حقوق ذر قالب فایل ورد آماده برایویرایش و پرینت میباشد.

مال و ملک در فقه و حقوق

بر هر یک از دعاوی مالی و غیرمالی آثار قانونی متفاوتی مترتب می­باشد. بنابراین خواسته مالی را باید از خواسته غیرمالی جدا نمود و هر یک را تابع احکام خاص خود قرار داد، این موضوع مستلزم تشخیص مال از غیرمال می­باشد هیچ یک از قوانین موجود ایران به ویژه قانون مدنی تعریفی از مال و ملک بیان ننموده است.

اما با ذکر مصداقهای مال و مصداق، در واقع به مفهومی از آن نظر داشته است که تمام اشیاء و حقوقی که دارای ارزش اقتصادی است را در برمی­گیرد و مانند اکثر موارد قانونگذار با ذکر مصداق، مفهوم واژه را رسانیده است.

مال :

مال، در حقوق به هرچه قابل تملک و مبادله باشد گفته می­شود که در یک تصمیم­بندی کلی به اموال منقول (قابل جابه­جایی بدون آسیب دیدن) و اموال غیر منقول (که بارزترین وجه آن زمین و ساختمان است) تقسیم می­گردد.

از نظر حقوقی مال دارای دو شرط است :

۱ـ مفید باشد و نیازی بر آورده کند خواه نیاز مادی باشد یا معنوی

۲ـ قابل اختصاص یافتن به شخص یا ملت معین باشد.

تعریف مال در اقتصاد اسلامی :

مال عبارت است از چیزی که دارای ارزش مبادلاتی می­باشد.

برای کالا دو نوع ارزش وجود دارد :

۱ـ ارزش مصرفی، ۲ـ ارزش مبادلاتی

ارزش مصرفی :

این است که به طور مستقیم ـ بالفعل یا بالقوه نیازی از نیازها را تأمین کند و به عبارت دیگر فایده داشته باشد.

ارزش مبادلاتی عبارت است از اینکه : آن کالا به گونه­ای باشد که مردم حاضر باشند در برابر آن، چیزی بپردازند و این ارزش در صورتی به وجود می­آید که علاوه بر داشتن فایده، از نظر فراوانی در حدی نباشند که دیگر، تقاضایی نسبت به آن وجود نداشته باشد.

پس اولاً نیازی را تأمین کند بنابراین میوه­های خراب شده چون به درد نمی­خورد و به تعبیر فقها منفعت عقلایی ندارد، مال نیست

ثانیاً : به حد زیادی نباشد که بدون کار و یا گرفتن از دیگران، در دسترس همه باشد، و لذا هوا و آفتاب در عین حالی که نیاز اساسی را تأمین می­کند و دارای ارزش مصرفی هستند، مال نمی­باشند. که از آنها در کتابهای فقهی به (عزه الوجود) تعبیر می­شود.

ملک
مال و ملک

عمومیت ارزش مصرفی

تأمین نیاز و به درد خوردن، که ملاک مالیت است، انحصاری به نیازهای اولیه و یا ضروری ندارد، همانطور که مواد غذایی و پوشاک و مسکن مال است، تابلوی نقاشی، یک دسته گل، کار کارگر و … هم به دلیل اینکه به درد می­خورد و فایده عقلایی دارد، مال قلمداد می­شود.

بی­اعتبار شدن بعضی از ارزش­ها در مکتببرخی از کالاها در روابط اجتماعی و اقتصادی ـ صرفنظر از مذهب ـ چون هم فایده دارد و هم به گونه­ای است که مردم حاضرند در برابرش پول بدهند، مال شناخته می­شود ولی مکتب (شارع) استفاده­ی از آن را ممنوع ساخته است. مانند مشروبات الکلی و وسایل قمار، لذا اینجا گفته­اند اینها مال نیست.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق مال و ملک در فقه و حقوق:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *