تحقیق ریخته گری رشته مهندسی متالوژی

شبکه هدايت کننده اي است که از طريق آن فلز مذاب وارد محفظه قالب گرديده و جريان مذاب در آن تا پر شدن محفظه قالب به گونه اي ادامه مي يابد که قادر به نهايي شکل قطعه ريخته گي با خواص تعيين شده براي آن باشداجزاء اصلي يک سيستم راهگاهي ساده براي قالبي با خط جدايش افقي در تصوير زير ملاحظه مي شود.در اين سيستم ساده يک حوضچه بار ريز سطح لازم جهت ورود مذاب از محفظه نگهداري و انتقال ذوب به قالب را فراهم مي سازد. يک کانال بار ريز فلز مذاب را به صورت عمودي به سمت يک يا چند راهگاه اصلي به نام راه بار وارد نمايد که اين راه بارها وظيفه توزيع مذاب را درتمام قالب ورود آن را به محفظه قالب از طريق کانالهاي فرعي به نام راه باره به عهده دارد.تحقیق ریخته گری رشته متالوژی در 37 صفحه میباشد.

چدن نشکن يا چدن با گرافيت کروي : (داکتيل)

ساختار گرافيت اين چدن ها بصورت که روي مي باشد و ترکيب شيميايي آنها شبيه چدن خاکستري است ولي با درصد گوگرد و فسفر کمتر فرايند کروي کردن توسط اضافه کردن مقدار بسيار کم ولي محاسبه و کنترلي شده از عناصر نظير منيزيم، سديم، … درست قبل از ريخته شدن مذاب به قالب انجام مي شود.اگرچه مکانيزم و نحوي دقيق که وي شدن گرافيت هنوز از مباحث تحقيقاتي مي باشد ولي تقريبا مشخص شده است که علت اصلي کروي شدن حذف گوگرد و اکسيژن از مذاب است در غياب عناصر فوق سينتيک رشد گرافيت در جهات A و C يکسان مي شود.

 اغتشاش يا تلاطم مذاب :

مهمترين پارامتر در طراحي سيستم هاي راهگاهي مي باشد به ويژه در ريخته گري مقاطع نازک که در آن ها از دست رفتن سريع حرارت مذاب در حين پر شدن مقطع نازک مي توان با انجماد پيش از موقع موجب ايجاد عيوبي نظير نيامد کرد.در حين پر شدن قالب مي تواند موجب افزايش صدمات مکانيکي و حرارتي قالب گردد. اما مهمتر از آن اغتشاش جريان مذاب با افزايش سطح تماس مذاب با هوا در سيستم راهگاهي منجر به حبس گاز و ايجاد  موک گازي در قطعه نهايي مي شود. اين مورد در خصوص آلياژهايي نظير الومينيوم- منيزيم و برنز که سرعت تشکيل ترکيبات اکسيدي در آنها زياد است از حساسيت بيشتري برخوردار مي باشد بنابراين طراحي سيستم راهگاهي بايد به گونه  اي باشد که حداقل اغتشاش را درمذاب ايجاد کند.

ریخته گری
ریخته گری

جلوگيري از ورود آفال ها و ناخالصي هاي سطحي :

طراحي سيستم راهگاهي بايد  به گونه اي باشد که از ورود هرگونه ناخالصي نظير آخالهاي اکسيدي و سرباره ها جلوگيري کند و اين امر معمولا بايد محفظه اي جهت قرار دادن فيلتر يا طراحي مناسب پاي با ريز انجام مي شود.

 ايجاد شيب حرارتي مناسب :

از آنجايي که گرمترين قسمت مذاب آن قسمتي است که در مرحله آخر وارد محفظه قالب مي شود. بهتر است طراحي به گونه اي مورد پذيرد که اين مذاب به قسمتهايي وارد گردد که در آخرين مرحله انجماد منجمد مي شود. رعايت اين امر به ايجاد انجماد جهت دار از سمت قطعه به سمت سيستم راهگاهي يا تغذيه کمک مي کند.اگر چنين امکان جهت ايجاد شيب حرارتي مناسب فراهم نباشد بهتر است طراحي به گونه اي انجام پذيرد که حداقل از ايجاد شيب نامناسب نيز حداقل امکان جلوگيري کند.

فهرست مطالب تحقیق ریخته گری رشته متالوژی:

1- مقدمه تاريخچه ریخته گری

2- انواع کوره هاي ریخته گری

3- تقسيم بندي آلياژها آهني و غيرآهني

4- فرايندهاي ریخته گری

5- انجماد قطعات ریخته گری

6- طراحي سيستم هاي راهگاهي و تغذيه گذاري

7- عيوب قطعات ريخته گري

8- بررسي قطعات ریخته گری مورد مصرف خودرو

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق ریخته گری رشته مهندسی متالوژی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 37
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *