تحقیق ذخایر نفتی جزیره لاوان

ایران از نخستین کشورهای جهان است که اکتشاف نفت در آن انجام شده است. اکتشاف نفت در ایران با دو عملیات حفاری در خوزستان در سال انجام شد ولی با شکست روبه رو شد سرانجام در مسجد سلیمان در محل لایه های آسماری حفاری شد و در عمق ۳۶۰ متری به نفت رسید. تحقیق ذخایر نفتی جزیره لاوان  در قااب فایل ورد اماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

واحد تبدیل کاتالیستی جزیره لاوان

واحد تبدیل کاتالیستی شامل دو مرحله  فرآیند کاتالیستی می باشد در مرحله اول  نفتای خام ارسالی از واحدهای تقطیر با جریان گاز غنی از هیدروژن تولید شده در مرحله دوم ( تبدیل  platformer)  مخلوط شده و پس از رسیدن به دمای مطلوب از درون راکتور از نوع down flow  با بستر ثابت کاتالیست عبور می نماید.

کاتالیست این راکتور معمولا “کبالت- مولیبدن ، نیکل – مولیبدن و یا کبالت – نیکل- مولیبد ن روی پایه آلومینا می باشد. در واحد تصفیه ناخالصی های غیر فلزی ماند گوگرد نیتروژن  موجود در خوراک به ترکیبات قابل جداسازی تبدیل و ناخالصی های فلزی موجود در خوراک جذب کاتالیست خواهد شذد.

این ناخالصی ها به عنوان سموم کاتالیست بخش تبدیل محسوب شده و باید از خوراک جذب کاتالیست خواهد شد این ناخالصیها  به عنوان سموم کاتالیست بخش تبدیل محسوب شده و باید از خوراک جدا گردند در مرحله دوم (تبدیل یا  platformer) نفتای تصفیه شده ارسالی از مرحله اول unifiner با گاز گردشی غنی از هیدروژن مخلوط و پس از رسیدن به دمای مطلوب واکنش وارد اولین راکتور ( از نوع radial flow) می گردد.

خروجی دو شاخه می شود:

۱-  به سمت برج Stabilizer می رود و دو قسمت می شود یکی به بالای برج تزریق می شود ودیگری در خروجی پمپ ۳۱۳ به جریان  reflux تزریق می شود

۲- به سمت برج spilitter می رود و دو شاخه می شود یکی وارد پمپ ۳۰۴ می شود و به جریان reflux برج تزریقی می شود و شاخه دیگر به بالای برج تزریق می شود

کوره ها

معمولا کوره ها و دیگ های بخار ظاهری گمراه کننده دارند زیرا در حال کارکردن بسیار خطرناک و در موقع خاموشی بی خطر  به نظر می رسند  در حالی که  عملا  این طور نیست  و یک کوره خاموش در واقع منبع خطری است  که به هنگام روشن کردن ، خطر آن نمودار می شود اکثر انفجارهای کوره ها  و دیگهای بخار در موقع روشن کردن مشعلها اتفاق می افتد  و دلیل آن هم عدم توجه به روش صحیح روشن کردن کوره ها لاوان می باشد.

نفت سوخت یا گاز از طریق مشغل و هوا از دریچه های تنظیم هوا وارد محفظه احتراق شده و در تحت شرایط  کنترل شده ای میسوزد حرارت حاصله از احتراق از طریق  جداره لوله ایی که روی دیوارها سقف و کف محفظه احتراق قراردارند به نفت ، آب ، بخار ، هوا و هر ماده دیگری که در لوله ها جریان دارد منتقل می گردد.

جزیره لاوان
جزیره لاوان

واحد تصفیه آب های آلوده

شرح مختصر فرآیند آب شیرین کن:

بخش اصلی واحد آب شیرین کن یا واحد تبخیر چند مرحله ای محفظه ای است که در آن عمل تقطیر صورت می گیرد. این بخش شامل یک سری مراحل تبخیر و مایع سازی بخارات آب می باشد آب شور پس از طی مراحل پیش گرمایش وارد مرالح و انالهای کف محفظه تبخیر شده و ضمن جریان از دال این کانالهای بخارات آن آزاد می گردد. این بخارات به نم گیرهایی که در بخش بالایی آن قرار دارند وارد شده و بخارات از مایعات قطره های آب شورهمراه بخار آب در لاوان) جا می گردند. قطره های آب شور مجددا به کف محفظه برگشت می یابد و بخارات با عبور از نم گیرها به سطح تیوب باندل تیوب باندلها که آب شور گردشی در مرحله بازیافت در جزیره لاوان و آب دریا در مرحله  REJECT می باشد به وسیله این بخارات گرم می گردند.

واحد تقطیر  نفت خام

استفاده از اختلاف نقطه جوش برای جداسازی اجزای یک مخلوط  مایع اساس فرآیند تقطیر را تشکیل می دهد در بیشتر موارد موادی که اختلاف نقطه ی جوش آنها قابل توجه است را می توان به وسیله  حرارت دادن تفکیک نمود. در این صورت ماده با دماین جوش پایین تر  سریعتر به جو ش آمده و ماده با دما جوش بالا باقی می ماند و این امر اساس فرایند تقطیر را تشکیل می دهد اجزایی  را که در اثر حرارت  بخار می شوند وارد سرد کننده می کنند تا به صورت مایع جمع آوری گردد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق ذخایر نفتی جزیره لاوان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 22
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *