تحقیق در مورد کویر و بیابان

به طور کلی کویر و بیابان هر دو در داخل مناطق خشک به وجود می­آیند اما تفاوتهایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه به آن اشاره می­شود. بیابان، خشک­ترین نقطه یا نواحی در جهان است اما کویر (که در واقع نمکزار و خاک است)، ممکن است در نواحی نیمه خشک، خشک و بیابانی نیز وجود داشته باشد. بنابراین به طور خلاصه می­توان گفت «بیابان» یک سرزمین وسیع است، یا به عبارت بهتر خشک­ترین اقلیم در سطح کره زمین و کشورها می­باشد، اما «کویر» خاکی است تحت تاثیر شدید نمک (نمکزار) و در انواع آب و هوای خشک (نیمه خشک، خشک و بیابانی) هر کجا که عوامل برای تشکیل آن فراهم باشد.

بزرگترین کویر (نمکزار) ایران و جهان، کویر مرکزی ایران است که به طور طبیعی به وجود آمده است و برخی قسمت­های آن نیز به سبب آبیاری بسیار با آب شور در اراضی قابل کشت مجاور آن تبدیل به کویر شده و به سطح کویر افزوده شده است.

به طور کلی در ایران تنها یک و یا حداکثر در دو ناحیه بیابان واقعی وجود دارد (بارندگی کمتر از ۵۰ میلی متر): بیابان لوت، بزرگترین ناحیه بیابانی ایران که یکی از خشک­ترین نواحی بیابانی جهان و گرمترین نقطه کره زمین (بر اساس نتایج تحقیقات) است، که دمای آن در فصل تابستان از ۶۵ درجه سانتی­گراد نیز تجاوز می­کند. علاوه بر بیابان لوت، بیابان میرجاوه که در جنوب شرق زاهدان و … [ادامه این مطلب در مقاله و تحقیق کامل]

Desert-and-Wilderness
Desert and Wilderness

تقسیم­ بندی کویرها و بیابان­های ایران

از جمله کویرها و بیابان­های ایران را می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

همانگونه که در بالا نیز اشاره شد در ایران تنها یک و یا حداکثر در دو ناحیه بیابان وجود دارد. بیابان لوت، بزرگترین ناحیه بیابانی ایران که خشکترین نواحی بیابانی جهان و گرمترین نقطه کرده زمین است و بیابان میرجاوه که در جنوب شرق زاهدان و در مرز ایران و پاکستان قرار گرفته است علاوه بر این دو بیابان، لوتک سیستان را نیز می­توان تا حدودی جزو نواحی بیابانی واقعی ایران به حساب آورد اما در ایران کویرهای متعددی وجود دارد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

کویر میقان اراک: قسمت اعضم این کویر دارای املاح سولفات سدیم است و در برخی نقاط غلظت این املاح به ۲۵ درصد میرسد که تا چند سال پیش (قبل از مطالعه و کشف منطقه عشق آباد طبس) بالاترین غلظت املاح را دارا بوده. قسمتی از این کویر باتلاقی است.

کویرهای قم، حوض سلطان و دریاچه نمک: (متعلق به قم – آران و بیدگل و گرمسار) املاح آنها بیشتر کلرور سدیم است.

کویر جاجرم: نمکزاری که در برخی قسمت­ها دارای قشر نمکی مشخص است و اراضی محدوده خود را نیز تحت تاثیر قرار میدهد. اما در سال­های اخیر به دلیل حفر زیاد چاه در نقاط بالا دست، آب این کویر نیز کم شده است.

کویر بجستان: این کویر زیبا، در استان خراسان رضوی و در غرب منطقه بجستان قرار دارد. اکثر املاح آن نیز کلرور سدیوم است و اغلب از آب­های شور که از سمت شرق و به ویژه جنوب به آن میریزند، تغذیه می­شود. این کویر در مرز استانهای خراسان رضوی و یزد واقع شده و بخشی از نواحی جنوبی آن متعلق به شهرستان عشق­آباد یزد است

کویر خواف: قسمتی از این نمکزار در خاک افغانستان و قسمتی نیز در خاک خراسان رضوی (شهرستان خواف)، واقع شده است.

دق یا کویر پترگان: در انتهایی­ترین منطقه جنوب شرق استان خراسان رضوی قرار دارد (قسمتی از این نمکزار نیز متعلق به خاک افغانستان است). به این نمکزار از جهات مختلف: شمال، غرب، جنوب و شرق (افغانستان) آب­های شور بسیاری میریزند. در نتیجه املاح آن را نیز بیشتر کلرورسدیوم تشکیل می­دهد.

کویر (نمکزار) آذربایجان شرقی: این کویر، از غرب و تا حدودی نیز از جنوب به دریاچه ارومیه محدود می­شود و به طور کلی بیشتر آن در جنوب و شرق شبستر واقع شده است، هرچند رو به شمال تا حدودی ادامه دارد. این کویر دارای قشر نمکی مشخصی که در سطح زمین متمرکز شده باشد، نیست و تقریباً در همه جای آن دارای پوشش گیاهی است.

کویر آلاگل: در منطقه اینچه برون از شهرستان گنبد کاووس استان گلستان واقع بوده که بیشتر در نتیجه ماندن و تبخیر شاخه­هایی از رود اترک به وجود آمده است. این کویر به شوره­زاد آلاگل معروف است، زیرا در بعضی قسمتهای آن نیز شوره وجود دارد. در شرق این منطقه نیز قطعه کویری دیگری وجود دارد. همین طور در شمال گمیش تپه (شمال غربی شهرستان آق­قلا و شرق دریا و تقریبا جنوب شرق مختوم قلی) املاح این کویرها بیشتر کلرورسدیوم است، که مورد استفاده قرار می­گیرند.

کویرهای یزد: استان یزد، خشک و اکثر آن نیمه بیابانی و به عبارت دیگر نیمه بیابانی است، اما دارای ده قطعه کویر (نمکزار) نسبتاً بزرگ و چندین کویر کوچک است. (به استثنای طبسآن که خود بخشی از دشت کویر را شامل میشود) غربی­ترین بخش این شهرستان که به خصوص در منطقه عشق­آباد (محمدآباد پاه کویر) غنی­ترین املاح سولفات سدیم را در بین تمامی کویرهای ایران دارد (بیش از ۲۵درصد).

کویرهای استان کرمان: در استان کرمان، علاوه بر بیابان لوت که در آن کویر نیز وجود دارد و در جنوب منطقه معروف به گوجار در بیابان لوت با انواع املاح و اشکال مانند جوشش­های تخم­مرغی شکل، سم گوسفندی و … همچنین در داخل کلوت­ها و گود سر نمک که بر اثر رودشور بیرجند تشکیل شده­اند و همچنین کویر لوت زنگی احمد و نیز کویر فهرج در لوت جنوبی که محلی­ها با وسایل مختلف از قدیم از آن بهره­برداری می­کرده­اند (استفاده از نمک آن)، مهمترین کویر (نمکزار) در استان کرمان، در شهرستان سیرجان است که به تقریب در جهت شمال غرب – جنوب شرق در مشرق و جنوب شرقی سیرجان ملاحظه می­شود. این کویر در یک منطقه پست از این شهرستان واقع شده که از جهات مختلف آبهای شور به آن می­ریزد: از مناطق کوه­های لاشکار (در شمال) کوه باغ حسن در غرب و کوههای متعدد دیگری در جنوب و غیره…[ادامه این مطلب در مقاله و تحقیق کامل]

Iranian desert
Iranian desert

دیدنی­های دشت کویر

تخت عروس: تخت عروس در موقعیت ۶۲۲۰۹٫۳۴ شمالی و ۸۸۴۴۵٫۵۴ شرقی در استان اصفهان و در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران واقع شده است. در اصطلاع جغرافیایی تخت­های مناطق کویری، به نقاطی اطلاق می­شود که نسبت به زمینها اطلاف دارای ارتفاع بیشتری باشند و بلندترین نقطه آنها مانند یک تخت صاف و هموار باشد. وجود بادهای شدید در مناطق کویری و فرسایش بادی باعث شده که قله این تپه­ها به مرور زمان صاف و هموار شوند. همچنین باد خاک نرم را با خود حمل کرده و قلوه سنگها و سنگریزه­ها را به جا گذاشته است. در زمانهای گذشته از تختها به عنوان عوارض طبیعی راهنما استفاده می­شده است….

تخت عباسی: تخت عباسی در موقعیت ۹۵۹۰۷٫۳۴ شمالی و ۲۸۲۴۷٫۵۴ شرقی در استان اصفهان و در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران واقع شده است. در اصطلاح جغرافیایی تخت­های مناطق کویری، به نقاطی گفته می­شود که نسبت به زمینهای اطراف دارای ارتفاع بیشتری باشند و بلندترین نقطه آنها مانند تخت صاف و هموار باشد. وجود بادهای شدید در مناطق کویری و فرسایش بادی باعث شده که قله این تپه­ها به مرور زمان صاف و هموار شوند. همچنین باد خاک نرم را با خود حمل کرده و قلوه سنگها و سنگریزه­ها را به جا گذاشته است. در زمانهای گذشته از تختها به عنوان عوارض طبیعی راهنما استفاده می­شده است.

دریاچه نمک سلکنون: دریاچه نمک سلکنون در موقعیت ۸۸۷۰۷٫۳۴ شمالی و ۸۷۴۴۷٫۵۴ شرقی در استان اصفهان، در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران و در شمال شرقی روستای مصر واقع شده است. منبع تامین آب نمک این دریاچه، پسآبهای کشاورزی روستای امیرآباد در جنوب روستای مصر است که در نزدیکی روستای مصر وارد زمین می­شود و به صورت چشمه آب در نیزار مصر از زمین خارج شده و مجدداً وارد زمین می­شود و در نزدیکی دریاچه از زمین خارج شده و پس از عبور از خاکهای شور وارد این دریاچه می­شود. برای رسیدن به دریاچه نمک سلکنون باید از روستای مصر به سمت شمال حرکت کرد.

چال سلکنون: چال سلکنون در موقعیت ۱۵۶۰۷٫۳۴ شمالی و ۶۶۴۴۶٫۵۴ شرقی در استان اصفهان، در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران و در شمال روستای مصر واقع شده است. چال­ها به مناطقی اطلاق میگردد که نسبت به مناطق اطراف دارای ارتفاع کمتری بوده است و حالت فرورفتگی در زمین دارند. چال سلگنون فرورفتگی زیبایی است که توسط تپه­های ماسه­ای محصور گردیده و مناظر زیبایی را پدید آورده است. در قسمت درونی چال سلگنون باتلاق کوچکی وجود دارد. زمینهای دیواره چال پوشیده از سنگریزه و دارای شیبی مایل در حدود ۳۰ درجه میباشد.

روستای مصر: روستای مصر در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی روستا ۰۴/۳۴ شمالی و ۴۷/۵۴ شرقی میباشد. روستای مصر بدلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک میباشد. جمعیت این روستا بر طبق آخرین سرشماری ۱۲۰ نفر میباشد و مردم این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش میکنند. مهمترین محصولات این روستا زعفران و گندم میباشد. این روستا دارای دفتر مخابرات است و برق روستا از طریق ژنراتور دیزلی تامین میشود.

ببابان لوت: بیابان لوت محدوده­ای است بین استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان، بیابان لوت بین دو گسل نهبندان در شرق و نا­بند در غرب قرار دارد. حد شمالی آن در حد مدار ۳۲ درجه و حد جنوبی در حد مدار ۲۸ درجه است. و دو قسمت دشت و کوهستان تشکیل شده است. وسعت حوضه آبگیر بیابان لوت، حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع (یک دهم مساحت کشور) طول آن از شمال به جنوب حدود ۹۰۰ کیلومتر و غرب به شرق حدود ۳۰۰ کیلومتر است پست­ترین نقطه بیابان لوت ۶۵ متر از سطح دریا است (در لوت مرکزی و در داخل کلوت­ها واقع شده است). بیابان لوت جایگاه رخداد زمین لرزه­های بزرگ و مهمی بوده است در پای کوه­های مشرف به بیابان لوت آثاری از سکونت انسان از هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح مشاهده شده است.

کلوتهای شهداد: که بزرگترین عارضه کلوخی طبیعی دنیا و منحصر به فردترین، زیباترین و جذابترین عارضه بیابانی می­باشند. کلوتها در اثر فرسایش آبی و بادی در طی هزاران سال شکل گرفته­اند. این کلوت­ها از دور به شهری بزرگ میمانند که در فاصله ۴۰ کیلومتری شرق و شمال شرق شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن ۱۴۵ کیلومتر، عرض متوسط آن ۸۰ کیلومتر و مساحت آن بیش از ۱۱ هزار کیلومترمربع است که از بزرگترین شهرهای دنیا، بزرگتر است و از آن میتوان به عنوان بزرگترین شهر بی جمعیت جهان نام برد. این شهر پرجاذبه از گذشته مورد توجه بوده است و تعدادی و از جهانگردان به توصیف آن پرداخته­اند….[ادامه این مطلب در مقاله و تحقیق کامل]

پارک ملی کویر:

کویر
کویر

پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر مرکزی در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه نمک و قم رود در استان قم، پیشوا و دهستان ارادان و قشلاق بزرگ گرمسار و شمال دهستان ابوزیدآباد کاشان قرار دارد که در محدوده استان­های تهران – قم، سمنان و اصفهان واقع شده است و دارای اقلیم خشک و بیابانی است و بیشتر بارندگی آن از آبان تا اردیبهشت ماه می­بارد. متوسط میزان سالیانه باران در منطقه ۱۵۰ میلی­متر است. معمولاً گرمای شدید از اوایل خرداد تا پایان مهر در منطقه ادامه دارد….[ادامه این مطلب در مقاله و تحقیق کامل]

پارک ملی کویر بین ۲۳/۵۱ الی ۰۴/۵۳ طول شرقی و ۱۷/۳۴ الی ۱۲/۳۵ عرض شمالی در استان سمنان واقع شده است. مساحت پارک ملی ۴۴۶۴۰۰ هکتار می­باشد.

پوشش گیاهی: درمنه، گون، گرگ تیغ، خنجک، افدرا، اشنان، قیچ، اسفند، تاغ، پرند، جارو، خارشتر، اسکنبیل، انواع گرامینه، نی، علف شور، گز، جگن و آتریپلکس.

پستانداران: کل و بز و قوچ و میش، آهو، جبیر، گورخر، پلنگ، یوزپلنگ، کفتار، روباه شنی، شغال، گرگ، گربه وحشی، کاراکال، تشی، خرگوش، سمور سنگی.

پرندگان: انواع غازها، مرغابی­ها، حواصیل­ها، گنجشک سانان، زنبور خورک­ها، کبوترها، کلاغ­ها، عقاب، درنا، فلامینگو، پرستو، کوکر، قمری، توکا، هدهد، بلدرچین، تیهو، کبک، هوبره، دال، شاهین، بحری، د لیجه، سارگپه، سنقر.

خزندگان: انواع مار، سوسمار، مارمولک و لاک­پشت.

[ادامه این مطلب در مقاله و تحقیق کامل]

قصر بهرام (کاروانسرای شاه عباسی): این بنا و برخی از سایر بناهای اطراف آن، از بناهای پادشاهی دوران صفویه است. ساختمانی به شکل مربع که دو ورودی شمالی و جنوبی دارد و دارای حیاط بزرگی است و دورتادور حیاط، شترخوان­ها و حجره­ها قرار دارد. به محض ورود از هر کدام از ورودی­های شمالی و جنوبی، پلکان­هایی در طرفین وجود دارد که به پشت بام منتهی می­شوند…

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق در مورد کویر و بیابان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 8
قالب: فایل ورد
توضیحات: منابع و فهرست ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *