تحقیق درباره سم پاشهای مزرعه

هر ساله حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد کل محصولات کشاورزی دنیا توسط حشرات، علفهای هرز و عوامل بیماری زای گیاهی از بین میرود و این رقم در صورت عدم مبارزه تا ۸۰ درصد افزایش می یابد. طبق گزارش منابع وزارت کشاورزی میزان خسارت سالیانه آفات در ایران به حدود ۳۰ درصد می رسد. با توجه به این مطالب فوق، زوم مبارزه با آفات ضروری است، به خصوص این که هزینه مبارزه در هر هکتار در مقایسه با افزایش راندمان تولید ناچیز می باشد (در حدود تولید اضافی). بنابراین اقدام به این امر، از نظر اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه است.
سم پاشهای مزرعه وسایلی هستند که از آنها برای پخش مواد شیمیایی، به منظور کنترل انواع مختلف حشرات، عوامل بیماری زای گیاهی و دفع علفهای هرز استفاده میشود.

ساختمان یک سم پاش

سم پاشها ممکن است دارای اجزاء مهم و مشابه زیر باشند (شکل ۱-۲۰).

ساختمان یک سم پاش
ساختمان یک سم پاش

۱-مخزن سم
۲-بهم زن
۳-پمپ
۴-شیر تنظیم فشار یا سوپاپ اطمینان
۵-فشار سنج
۶-صافی ها
۷-بوم (لوله حامل نازل)
۸-لوله های فلزی و لاستیکی
۹-سوپاپ ها یا شیرهای کنترل جریان سم
۱۰-نازل ها یا افشانک ها
۱۱-شاسی

[ادامه در تحقیق و مقاله اصلی]

انواع سم پاشها

سم پاشها به دو دسته محلول پاشها و گردپاشها تقسیم می شوند. هر کدام از این دو دسته، خود می تواند در انواع مهم زیر طبقه بندی شوند.

۱-سم پاشهای دستی

۲-سم پاشهای پشتی بدون موتور

۳-سم پاشهای پشتی موتوری

۴-سم پاشهای چرخدار موتوری

۵-سم پاشهای تراکتوری سوار

۶-تریلرهای سم پاشی (سم پاشهای چرخ دار)

۷-هواپیماهای سم پاش

[ادامه در تحقیق و مقاله اصلی]

سم پاشی با هواپیما

استفاده از هواپیما برای سم پاشی، یکی از متداول ترین و با صرفه ترین روشهاست. مهم ترین مزایایی هواپیما در مقایسه با سم پاشهای معمولی عبارتند از:
۱-سم پاشی با هواپیما سریع تر انجام میشود.
۲-در زمان هایی که به علت نامساعد بودن وضعیت زمین زیر کشت، سم پاشهای معمولی نمی توانندد داخل مزرعه شوند، سم پاشی با هواپیما به سهولت مقدور است.
۳-در مزارع بزرگ ( با سطح مساوی)، سم پاشی با هواپیما در مقایسه با سم پاشی معمولی با صرفه ترر است.
پخش شدن مواد سمی پاشیده شده توسط باد یکی از معایب مهم سم پاشی با هواپیما محسوب میی شود. سم پاشی با هواپیما در مقایسه با [ادامه در تحقیق و مقاله اصلی]

سم پاشهای چرخ دار موتوری

این سم پاشها دارای یک موتور بنزینی دو زمانه با توان ۲ تا ۳ اسب بخار می باشند. مخزن آنها بزرگ بوده و در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر ظرفیت دارد. پمپ مولد فشار معمولاً از نوع پمپ های پیستونی موتوری چند سیلندر است که به وسیله موتور سم پاش کار می کند. روی محفظه فشار این سم پاش سنجی نصب شده است. فشار تولید شده در حدود ۳۰ اتمسفر است.
مقدار مایع پاشیده شده معمولاً در حدود ۱۵ تا ۳۰ لیتر در دقیقه است. مایع سم به وسیله سوپاپ اطمینان و لوله برگشت مرتباً بهم زده میشود، زیرا در موقعی که پمپ کار می کند ولی سم پاشی انجام نمیشود، سوپاپ اطمینان مایع را به مخزن بر می گرداند. سم پاشهای چرخدار موتوری برای سم پاشی مزارع بزرگ و باغات میوه مناسب هستند.  [ادامه در تحقیق و مقاله اصلی]

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق درباره سم پاشهای مزرعه:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 21
قالب: فایل ورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *