تحقیق حفظ اسرار در میدان جنگ

افشا در لغت به معنی بر ملا کردن و فاش کردن رازی یا چیزی را گویند. و در اصطلاح اخلاق عملی است که باعث آشکار شدن سری می‌شود . تحقیق حفظ اسرار در میدان جنگ در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

موضوع جرم حفظ اسرار در میدان جنگ

موضوع این جرم عبارت است از نقشه، اسرار نظامی، اسناد و تصمیمات راجع به سیاست داخلی و خارجی کشور که بیشتر مربوط به جنبه اعمال حاکمیت است. منظور از نقشه‌ها، کروکی استحکامات یا اسلحه خانه و انبار مهمات یا بنادر و یا اسکله‌های دولتی یا پایگاهها و سربازخانه‌ها و یا نقشه حرکات جنگی و نقشه کارخانجات و پلها و سدها و نیروگاهها و معادن و امثال آن و اسنادی است که موثر در سیاست داخلی یا خارجی و در نهایت بر ضد امنیت داخلی و خارجی کشور است منظور از اسرار، هر گونه اطلاعات محرمانه است که فاش شدن آنها خلاف موازین قانونی است.

به موجب ماده ۱ قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی مصوب ۲۹/۱۱/۱۳۵۳: اسناد، هر گونه نوشته یا اطلاعات ثبت یا ضبط شده مربوط به وظایف و فعالیت‌های وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و شرکت‌های دولتی از قبیل مراسلات ، دفاتر، پرونده‌ها، عکس‌ها، نقشه‌ها، کلیشه‌ها، نمودار‌ها، فیلم‌ها، میکروفیلها و نوارهای ضبط صوت که در مراجع مذکور تهیه و یا به آن مراجع رسیده باشد می باشد. اسناد دولتی سری اسنادی است که افشای آنها مغایر با مصالح دولت و یا مملکت باشد.

وسیله مجرمانه حفظ اسرار جنگی

جرایم به لحاظ وسیله مورد استفاده فاعل متفاوتند.در بعضی جرایم، وسیله در تحقق جرم بی تاثیر است و رفتار مجرمانه با هر وسیله ای واقع شود، جرم تحقق پیدا می کند؛مانند قتل، سرقت. در برخی دیگر به رغم آنکه وسیله در تحقق جرم موثر نیست، ممکن است در تشدید مجازات مرتکب موثر باشد،مانند سرقت که اگر مسلحانه باشد،مجازات مرتکب تشدید می شود، هرچند ماهیت سرقت مسلحانه با سرقت ساده که ربودن بدون رضایت مال غیر است،تفاوتی ندارد.ماهیت بعضی جرایم به نحوی است که در تحقق آنها به کاربردن وسیله توسط مرتکب شرط شده است؛مانند کلاهبرداری. برای تحقق این جرم استفاده از وسیله خاصی مورد نظر نیست و به هر طریقی خواه تسلیم کتبی، شفاهی، از طریق تلکس، فاکس، تلفن، پست الکتریکی و غیره که موضوع جرم در اختیار فرد فاقد صلاحیت قرار گیرد مشمول عنوان مذکور است.

حفظ اسرار
حفظ اسرار جنگ

افشاگری در قرآن

آیات بسیاری در قرآن به موضوع افشاگری اشاره کرده است. برای روشن شدن موضوع به نکاتی اشاره می‌کنیم.خداوند در سوره‌ نساء آیات ۱۴۸،۸۳ به این موضوع پرداخته است

«و اذا جاءهم  أمر من الامن أو الخوف أذاعوا به و لو ردوه الی الرسول والی اولی الامر منهم لعمله الذین یستبطونه منهم».

«هنگامی که خبری از پیروزی یا شکست به آنها برسد (بدون تحقیق) آن را شایع می‌سازند. در حالی که اگر آن را به پیامبر و پیشوایان – که قدرت تشخیص کافی دارند- باز گردانند، از ریشه‌های مسائل آگاه خواهند شد».

خداوند در این آیه افشاء گری را زمینه شایعه‌سازی در جامعه می‌خواند و این اخبار بی اساس را، از طرف دشمنان که به منظور خاصی جعل شده به زیان مسلمانان می‌داند. (ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه،  ناشر دارالکتب الاسلامیه، چاپ تهران، چاپ ۱، ج ۴،  سالحفظ اسرار  ۱۳۷۴؛ ص ۳۲)

رازداری در روایات

در احادیث اسلامی درباره رازداری و ترک افشای  حفظ اسرار سرٌ تعبیرات گوناگونی دیده می‌شود تا آنجا که اسرار دیگران به منزله امانتهای آنها شمرده شده و افشای آن به عنوان خیانت در امانت است. امیر مومنان در این مورد می فرماید.

«جمع خیر الدنیا و الآخره فی کتمان السرٌ ومصادقه الاخیار و جمیع الشر فی الاذاعه و مواخاه الاشرار».

تمام خیر دنیا و آخرت در دو چیز جمع شده، در راز داری و دوستی با نیکان و تمام بدی‌ها در دو چیز جمع است افشای سر و دوستی با بدان. (ناصر مکارم شیرازی،  اخلاق در قرآن، انتشارات امام علی بن ابی طالب، قم، چاپ ۳، سال ۱۳۸۵، ج ۳، ص ۳۶۲)

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق حفظ اسرار در میدان جنگ:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word