تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی

جوش قوس الکتریکی با الکترود روکش دار نوعی جوشکاری قوسی دستی است که در آن حرارت لازم برای جوشکاری توسط قوس الکتریکی بین یک مفتول فلزی روکش شده که الکترود خوانده می شود و قطعه ی فلز پایه فراهم می شود. به همین دلیل این فرآیند گاهی جوشکاری دستی با الکترود نیز خوانده می شود. تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی  در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

جوشکاری قوس الکتریکی

سوختن و تجزیه ی روکش الکترود حفاظ گازی ایجاد می کند که انتهای الکترود حوضچه ی مذاب جوشکاری، قوس وقطعه ی فلز حرارت دیده را از نفوذ هوا محافظت می کند. این حفاظ گازی باعث تثبیت قوس الکتریکی  و همچنین کاهش پاشیدگی جوش و سهولت کار می شود حفاظت بیشتر برای فلز مذاب در حوضچه ی مذاب توسط پوششی از گل جوشکاری در حین عمل جوشکاری به وجود می آید.

فلز جوش توسط مغزه ی فلزی الکترود تامین می شود و این مغزه ی فلزی براساس طبقه بندی الکترود دارای خواص مختلفی است روکش و فلز پرکننده  خواص مکانیکی، شیمیایی ، متالوژی و الکتریکی جوش را به مقدار زیاد کنترل می کنند.

قابلیت های جوشکاری قوس الکتریکی

تجهیزات مورد نیاز بای جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار ساده و قابل حمل و نسبت به تجهیزات لازم برای انواع دیگر جوشکاری ارزان قیمت هستند.

با اجرای تمهیدات لازم جهت تهویه ی کافی جلوگیری از آتش سوزی، دیگر خطرات موجود این نوع جوشکاری می تواند در محیط بسته و هوای آزاد و در هر مکان و موقعیتی انجام شود. الکترودهای روکش دار در جوش قوس الکتریکی از لحاظ خواص و مقاومت قابل سازگاری با با بسیاری از فلزات می باشند.

جوشکاری فولاد کم آلیاژ و کم کربن فولاد زنگ نزن و فولاد اصلاح شده با این روش بسیار آسان می باشد جوشکاری چدن و فولاد پرمقاومت با اجرای تمهیدات خاص در مورد پیش گرمایش و پس گرمایش با این رو امکان پذیر است.

همچنین جوشکاری آلیاژهای مس و نیکل با این شیوه امکان پذیر بوده ولی جوشکاری تحت حفاظت گاز با الکترود تنگستن در این موارد ارجح است

اصول کلی

تجهیزات مورد استفاده در جوشکاری قوس الکتریکی در یک مدار جوشکاری شامل ماشین جوشکاری، فلز یا کابلها، انبر، الکترود و گیره ی اتصال به زمین می باشند. حرارت ایجاد شده توسط قوس الکتریکی فلز پایه الکترود مصرفی را به حالت مذاب در می آورد. گرمای قوس بسیار زیاد است به گونه ای که درجه ی حرارتی معادل ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ درجه ی سلسیوس در مرکز قوس اندازه گیری شده است. جوشکاری با تشکیل قوس الکتریکی در هنگام نزدیکی کردن مغزه ی فلزی الکترود به قطعه ی فلز پایه آغاز می شود. حرارت حاصل از قوس الکتریکی، الکترود و سطح فلز را مجاورت قوس ذوب می کند.

منابع انرژی جوشکاری

هر نوع فرایند جوشکاری هنگامی به حداکثر مقدار بازده خود می رسد که منبع انرژی طراحی شده متناسب با آن مورد استفاده قرار گیرد. هر نوع منبع انرژی دارای اختلاف اصولی از لحاظ الکتریکی با انواع دیگر است که آن را برای یک فرآیند و هدف خاص مناسب می سازد.

جوشکاری قوس الکتریکی به شدت جریان الکتریکی کافی (برحسب آمپر) برای ذوب فلز پایه و الکترود و ولتاژ مناسب (برحسب ولت) برای تولید قوس نیاز دارد. الکترودها بسته به نوع و اندازه شان به ولتاژی حدود ۱۷ تا ۴۵ ولت و جریان تقریبی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ آمپر نیاز دارند. جریان الکتریکی می تواند متناوب و یا یکسو باشد ولی باید از منبعی تامین شود که جهت برآوردن شرایط مختلف کاری قابل کنترل باشد.

جوشکاری قوس الکتریکی
جوشکاری قوس الکتریکی

کابل و وسایل اتصال

کابل برق

کابلهای برق که ماشین جوشکاری را به منبع انرژی متصل می کنند باید کاملا عایق بوده و توانایی انتقال جریان الکتریسیته ی مورد نیاز را داشته باشند. محل نصب و استقرار ماشین جوشکاری در کارگاه بسیار مهم است چون در صورت از بین رفتن عایق کابل های برق یا لایه های عایق بدنه ی ماشین جوشکاری امکان برقراری شوک( ضربه) الکتریکی به منظور تشکیل قوس از بین خواهد رفت.

کابل الکترود و کابل اتصال به زمین

جهت تکمیل مدار الکتریکی میان ماشین جوشکاری و قطعه فلز مورد جوش، دو کابل با ظرفیت کافی برای انتقال جریان مورد نیاز می باشد. یکی کابل الکترود که کابل جوشکاری نیز خوانده می شود و به انبر الکترود متصل می شود و کابل زمین که به قطعه کار وصل می شود.

کابلهای مورد استفاده عموما کابل های رشته ای از جنس مس با پوشش لاستیکی است که مشخصا برای جوشکاری طراحی   و ساخته می شوند.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق جوشکاری قوس الکتریکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 21
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *