تحقیق توربین های گازی جزیره سیری خلیج فارس

جزیره سیری واقع در خلیج فارس که منطقه عملیاتی اکتشاف و تولید نفت می باشد که برق منطقه و سکوهای نفتی به وسیله توربین های گازی تامین شده و با کابل های زیر دزیایی به سکوها انتقال داده می شود.

که در زیر توضیحاتی در مورد قسمت های مختلف نیروگاهها و نحوه عملکرد توربین ها شرح داده می شودتحقیق توربین های گازی جزیره سیری خلیج فارس  در قالب فایل ورد آماده برای دانلود میباشد.

تحقیق توربین های گازی جزیره سیری خلیج فارس

بدلیل دسترسی آسان به گاز از توربین های گازی استفاده می شود.

مراحل تولید و مصرف نیروگاه جزیره سیری:

نحوه مراحل پر کردن فرم محاسباتی به این صورت است که در قسمت اول که قسمت تولید نام دارد مولدهای برق منطقه قرار گرفته که به ۸ واحد تقسیم شده است که تعدادی از آنها در مدار قرار دارد و تعدادی نیز در مدار بنابر دلایلی قرار نگرفته.

برای مولدهایی که در مدار قرار دارد دو شماره کنتور ذکر میگردد، یکی تولید موثر و دیگری تولید غیر موثر نیروگاه است که هم در فرم محاسباتی عدد روز قبل و هم عدد روزی که در آن هستیم ثبت میگردد.

سپس باید اختلاف بین تولید موثر و تولید غیر موثر هر واحد را بدست آوریم و در عدد ۱۰۰۰ ضرب کنیم تا میزان واقعی تولید موثر و غیر موثر مشخص گردد.

منطقه سیری شامل سه نیروگاه می باشد که شامل:

  • ۱٫ نیروگاه قدیم
  • ۲٫ نیروگاه توتال
  • ۳٫ نیروگاه فراب

نیروگاه قدیم (مرکزی):

نیروگاه قدیم شامل شش عدد توربین گازی هیس پانو که حدود سی سال پیش توسط فرانسوی ها راه اندازی شد و دو عدد توربین ای جی تی گازسوز می باشد.

در کل توربین ها توسط گازوییل هم می توانند در سرویس قرار بگیرند و در واقع زمانی که قطعی گاز داشته باشیم می توانیم آن ها را روی گازوییل چنج کنیم.

نیروگاه توتال:

این نیروگاه از دو عدد توربو ژنراتور و دو عدد توربو پمپ تشکیل شده است که همیشه یک توربو پمپ و یک ژنراتور در خط تولید قرار دارند که از توربو پمپ برای انتقال آب دریا به سکو برای تزریق به چاه نفت استفاده می گردد. و از توربو ژنراتور جهت تامین برق سکو استفاده می شود.

نیروگاه فراب:

این نیروگاه دو عدد توربین ۱۳ مگاوات با مارک زیمنس که حدود ۶ مگاوات برق جزیره را تولید می کند که پمپ های لودینگ بر روی باس بار نیروگاه فراب قرار دارد و در حال حاضر توربین شماره دو در سرویس می باشد.

توربین گازی
توربین گازی

شرح کامل توربین های گازی :

 اصول عملکرد توربین های گازی

طبق تعریف کار مکانیکی عبارتست از حاصل ضرب نیروی مقاوم در جابه جایی. برای استخراج کار مکانیکی از انرژی ذخیره شده در گاز باید به نحوی ان را منبسط کرد اما این انبساط تنها در شرایط خاصی می تواند تولید کار نماید. فرض کنید به گاز داخل یک سیلندر که در فشار اتمسفر قرار دارد گرما دهیم،در اثر گرم شدن گاز منبسط می شود و بخشی از آن سیلندر را ترک می نماید،بدین ترتیب چون هیچ نیروی مقاومی در برابر این انبساط وجود ندارد تا جابه جا گردد و کاری هم تولید نمی شود.

مراحل تولید و مصرف نیروگاه جزیره سیری:

نحوه مراحل پر کردن فرم محاسباتی به این صورت است که در قسمت اول که قسمت تولید نام دارد مولدهای برق منطقه قرار گرفته که به ۸ واحد تقسیم شده است که تعدادی از آنها در مدار قرار دارد و تعدادی نیز در مدار بنابر دلایلی قرار نگرفته. برای مولدهایی که در مدار قرار دارد دو شماره کنتور ذکر میگردد، یکی تولید موثر و دیگری تولید غیر موثر نیروگاه است که هم در فرم محاسباتی عدد روز قبل و هم عدد روزی که در آن هستیم ثبت میگردد.

توربینهای ای جی تی

در حالت ایده آل:

در حالت تولید برق:

در قسمت آخر کارمند مراقب نیروگاه نام خود را ذکر می کند.

اما فرم محاسباتی دوم که مربوط به نیروگاه جدید می باشد از دو قسمت تولید و مصرف تشکیل شده است.

که در قسمت تولید دو مولد برق نیروگاه قرار دارد که باید عدد کنتور دیروز و امروز هر مولد را ثبت کنیم سپس اختلاف آنها را بدست آوریم و در عدد ۱۰۰۰ ضرب کنیم تا تولید امروزمان مشخص شود.

سپس برق تولید شده امروز بر حسب کیلو وات ساعت، برق تولید شده تا دیروز بر حسب کیلو وات ساعت و کل برق تولیدی بر حسب کیلو وات ساعت (از مجموع برق تولیدی امروز و دیروز) را بدست آوریم.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق توربین های گازی جزیره سیری خلیج فارس:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 50
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *