تحقیق تعلیم و تربیت در ایران باستان

هدف از این تحقیق بررسی تعلیم و تربیت در ایران باستان است. در این تحقیق تلاش شده است تا مفهوم تعلیم و تربیت در ایران باستان مورد ارزیابی قرار گیرد. بدین منظور ابتدا مقدمه ای از نظرات و دیدگاه های موجود پیرامون تعلیم و تربیت در ایران باستان ذکر شده است، سپس بر اساس ترتیب حکومت های باستانی در ایران تلاش شده است تا تعلیم و تربیت در هر یک از این دوره ها بیان شود. لازم به ذکر است که نتیجه تحقیق نشان می دهد که تعلیم و تربیت در دوره باستان، جنبه طبقاتی داشته و هر طبقه آموزش های مخصوص به خود  و مبتنی بر شغل خانوادگی را باید می دیدند.

همچنین، امکان رفتن به طبقات بالاتر به سختی امکان پذیر بود. جامعه روحانیت این دوره نقش کلیدی در تعلیم و تربیت داشته اند. و دوره ساسانی اوج نظام تعلیم و تربیت باستان در ایران بوده است.تحقیق تعلیم و تربیت در ایران باستان در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

تعلیم و تربیت در ایران باستان

قبل از ورود آریایی ها حدودچهارهزارسال پیش اقوام دیگری دراین سرزمین وجودداشتندکه ازآنها اطلاع اندکی دردست است واگرچیزی به شکل آداب ورسوم بتوان ازآنها یافت درلابه لای سنت هاوتعلیمات افکاربعدی ازجمله آیین زرتشت است.حدودهفت هزارسال قبل اقوامی درایران می زیسته اند که آثاری ازآنها درسیالک کاشان به دست آمده است. تعلیم وتربیت درزمانهای مختلف درمحل های متفاوت انجام می شد.مثلا دردوره ی هخامنشیان درخانواده آتشکده وآموزشگاه درباری ودرزمان ساسانیان دبستان و دانشگاه هم برآن افزوده شد. زیرامی خواستندخدمت گزاران صدیق و لایقی برای اداره ی مملکت تربیت کنند تا بتوانندازصفات این افرادبه نفع سلطه ی خوداستفاده کنند.

تعلیم و تربیت
تعلیم و تربیت

مقدمه

فرهنگ عهد هخامنشی و بعد فرهنگ ساسانی به رشد و تکامل افراد اهمیت بسیارمی داده اند و شرط ارتقاء به مرحله ی بالاتر و احراز شایستگی جهت قبول مسئولیت هاوبرخورداری ازامتیازات مرتبه ی بعد را مستلزم توفیق در مراتب قبلی می دانستند.  ازلحاظ مورخان تربیت وسیله ای است که هرکشوردرادوارمختلف برای رسیدن به منظورهای خویش ونگاهداری تمدن وفرهنگ خودبرمی انگیزد.

تدوین تاریخ آموزش وپرورش نیزچون تاریخ سیاسی اجتماعی علمی ادبی هنری و…..محدود به مقاطعی تاریخی وجغرافیایی است که باتکیه به آن می توان آغازوانجام وارزیابی ازکارنامه ی هردوره راباتوجه به پدیده های آموزشی آن مقطع زمانی ومحدوده ی مکانی بیان کرد.بایداین واقعیت راپذیرفت که هررخداددینی مذهبی اقتصادی علمی وآموزشی ناشی ازرویدادهای سیاسی ورفتارهای متفاوت حکمرانان ودخالت کنندگان برسرنوشت جامعه بوده است.

جایگاه روحانیون زردشتی در تعلیم و تربیت

تعلیمات مذهبی کریستن سن مى‏گوید: «روحانیان زردشتى بسیار متعصب بودند و هیچ دیانتى را در داخل کشور تجویز نمى‏کردند، لیکن این تعصب بیشتر مبتنى بر علل سیاسى بود.دین زردشت دیانت تبلیغى نبود و رؤساى آن داعیه نجات و رستگارى کلیه ابناء بشر را نداشتند اما در داخل کشور مدعى تسلط تام و مطلق بودند،پیروان سایر دیانات را که رعیت ایران به شمار مى‏آمدند مورداعتماد قرار نمى‏دادند،خاصه اگر همکیشان آنها در یکى از ممالک خارجه داراى عظمتى بودند.»( کریستین سن،ترجمه رشید یاسمى،۱۳۶۷،ص ۲۹۰٫)

جامعه طبقاتی ایران باستان و مساله تعلیم و تربیت

نظام فرهنگی اجتماعی وضع اجتماعى ایران در زمان ساسانیان،به هیچ وجه بهتر از وضع سیاست و دربارشاهی نبود.حکومت طبقاتى که از دیر زمان در ایران وجود داشت،در عهد ساسانیان به شدیدترین وجهى درآمده بود. طبقات اشراف و روحانیان،کاملا از طبقه‏هاى دیگر ممتاز بودند. تمامى پستها و شغلهاى حساس اجتماعى مخصوص آنان بود.پیشه‏وران و دهقانان از تمام مزایاى حقوقى اجتماعى محروم بودند.به جز پرداخت مالیات و شرکت در جنگها وظیفه دیگرى نداشتند.

«نفیسى‏»،در باره‏ امتیازات‏«طبقاتى ساسانى‏»مى‏گوید: «…چیزى که بیش از همه در میان مردم ایران‏«نفاق‏»افکنده بود،«امتیازات طبقاتى‏»بسیار خشنى بود که ساسانیان در ایران برقرار کرده بودند.و ریشه آن در تمدنهاى پیشین بوده،اما در دوره‏ى ساسانى،بر سخت گیرى افزوده بودند». در درجه اول،هفت‏خانواده‏ى اشراف،و پس از ایشان،طبقات پنجگانه،امتیازاتى داشتند.و«عامه‏ى مردم‏»از آن محروم بودند.تقریبا«مالکیت‏»،انحصار به آن فت‏خانواده داشت.ایران ساسانى…در حدود «صد و چهل میلیون‏ جمعیت‏» داشته است، اگر شماره افراد هر یک از هفت‏خاندان را،صد هزار تن بگیریم،شماره مجموع آنها،به‏«هفت صد هزار»مى‏رسد.و اگر فرض کنیم که مرزبانان و مالکان که ایشان نیز تا اندازه‏اى از حق مالکیت‏بهره‏مند بوده‏اند،نیز هفتصد هزار بگیریم،تقریبا از این صد و چهل میلیون،«یک میلیون و نیم‏»حق مالکیت داشته و«دیگران همه‏»از این حق طبیعى خداداد«محروم بوده‏اند».(همان‏،ج ۲/۶-۲۴).

تعلیم وتربیت دردوره های تاریخی ایران باستان

این دوره هاعبارتنداز:

۱-دوره ی مادی یا اعتلای آریایی های ایران درجهان شرق باستان

۲-دوره ی هخامنشی یااستیلای آریایی های ایران برشرق

۳-دوره ی مقدونی یعنی دوره ی سلطه وبرتری یونانیان درایران

۴-دولت پارت

۵-دولت ساسانی دوره ی مبارزه ی ایران زرتشتی یاروم مسیحی.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق تعلیم و تربیت در ایران باستان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 22
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *