تحقیق بنیاد و وجه ممیز دولت

تا چند سال پیش ممکن بود که از دهه های پس از جنگ جهانی دوم، به عنوان تداوم شرایطی که سال ۱۹۴۵ به وجود آورد، یک طرح کلی ارائه داد. مشخصه این شرایط، رویارویی دو بلوک قدرتمند و وفادار به دو ایدئولوژی رقیب بود: یکی دموکراسیهای غربی که نظامهای آنها همگی نمونه های گوناگون لیبرالیسم بودند، البته لیبرالیسمی که درصد بالایی از باز توزیع منابع با اهداف اجتماعی و همچنی دخالت دولت در حوزه های اقتصادی راکه زمانی خارج از قلمرو قانونی دولت به شمار می آمد، می پذیرفت؛ و دیگری رژیمهای مارکسیست اقتدارگرا و تک حزبی که در نیمکره شمالی از اروپای مرکزی تا اقیانوس آرام گسترده بودند و در افریقا و امریکای لاتین متحدان جدیدی به دست آوردند. تحقیق بنیاد و وجه ممیز دولت در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

 بنیاد و وجه ممیز دولت

شاید قدیمی ترین جنبش برجسته دراین «جبهه» گسترده، مبارزه علیه سلاحهای اتمی بود. این جنبش اخیراً به مخالفت با فناوری اتمی درهر شکل آن بدل شده است که با گروههایی که نسبت به آثار روی هم انباشته شده بسیار منفی صنعت بر محیط زیست و «بوم شناسی» طبیعت حساس هستند، همپوشی دارند. جهت گیری یاد شده، شکل سازمان یافته ای در جنبشهای چون کمیته های گوناگون ملی خلع سلاح و احزاب «سبز» به خود گرفته است.

جنبش بسیارنیرومند فکری به موازات و مرتبط با گرایش مذکور علیه تبعیض ظهور کرد، چه تبعیض نژادی، که البته به رد سنت استعماری غرب برمی گشت، و چه تبعیض جنسی، که شعبه ضد تبعیض جنسی این جنبش غالباً به یک دیدگاه پر سر و صدای زن گرا تبدیل شده است.

مقدمه

جنبش ضد تبعیض، تغییرات واقعی در حقوق، فرهنگ و حتی زبان به دنبال آورده است. در سطحی ژرف تر و کمتر معین، در میان بخشهایی ازجمعیتهای غربی، یک حالت اعتراض علیه عادات سیاسی و ساحتهای غربی قدرت وجود داشت که شاید نقطه اوج آن به اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ با موج ناآرامیهای دانشجویی در اروپا و  امریکا (که چندان واضح به آن پرداخته نشده) و اعتراض علیه جنگ ویتنام، بر می گردد.

وسایل ارتباط جمعی، تمامی آن جنبشها را ثبت و تقویت می کرد و حتی به آنان دامن می زد؛ وسایلی که در آن زمان به دلیل گزارشهای ارزان و فراگیر تلویزیونی بی اندازه در دسترس و موثر بودند.کارکنان وسایل مزبور، گزارش وقایع مهیج را به طور طبیعی شغل خود می دانستند و، همچنین اغلب از پدیده نارضایتی، گزارشی با گرایش چپ ارائه می کردند که به نظر می رسد، شاید به حق، تمایل روانی حرفه ای آنان بود.

بنیاد و وجه ممیزه دولت

مدت مدیدی است که برداشت کلی غرب، درباره دولت، به صورت یک نظریه ساده چون نظریه قرار داد اجتماعی یا نظریه ای درباره اینکه آیا اقتدار دولت بایستی بالا یا پایین تر از حاکم قرار گیرد،ارائه نشده است(اگرچه عناصری از انواع قدیمی تر تفکر، بخشی از ماده دستورگرایی[۱]غرب را تشکیل می دهد). آنچه به قطع می توان درباره دولت نوین غربی گفت، این است که در واکنش به نظامهای توتالیتر دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ – کمتر اقتدارگراو بیشتر «کاربردی» شده است، و از این رو، بی گمان ضعیف تر نیز شده است.

در اینجا نیز وسایل ارتباط جمعی قطعاً نقش مهمی در پرکردن خلأ میان دولت و مردم و در اجبار دولت به پاسخگویی، ایفا کرده اند. همچنین، می توان به پاره ای از ارزشها که پیشتر خوب شرح و بسط نیافته بودند اشاره کرد که دولت غربی بی پرسش آنها را پذیرفته و به نهادینه کردن آنها کمک کرده است.

دولت
بنیاد و وجه ممیز دولت

مفهوم قانون

از زمانیکه آستین، به پیروی از بنتام، قانون را به عنوان فرمان یک حاکم خطاب به آنان که عادتاً از او پیروی می کنند و در صورت نافرمانی با تهدید به مجازات پشتیبانی می شود، تعریف کرده بود، این تعریف عموماً نقطه آغازین مطالعه فلسفه حقوق در دنیای حقوق عرفی تا پس از جنگ جهانی دوم بود.

نیل مک کورمیک نوشت که در بریتانیای اوایل دهه ۱۹۵۰ «فلسفه حقوق به عنوان مطالعه کلی حقوق و ایده های حقوقی در حالت رکود قرار داشت». آنچه که صحنه مزبور را دگرگون ساخت و علاقه بسیاری نیز خارج از دنیای حقوق عرفی برانگیخت، تزریق فلسفه جدید تحلیل زبانی به فلسفه حقوق بود که حاصل مطالعات لودویگ ویتگنشتاین اتریشی، که چند سالی در کمبریج کار می کرد و گروهی از فیلسوفان آکسفورد به ویژه جی.ال.آستین و گیلبرت رایل بود. امر مزبور با انتصاب اچ.ال.ای.هارت(حقوقدانی که علاقه شدیدی به فلسفه داشت) به استادی فلسفه حقوق آکسفورد اتفاق افتاد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بنیاد و وجه ممیز دولت:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 31
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *