تحقیق برنامه ریزی درسی

از برنامه ریزی درسی تعریف های مختلفی ارایه می شود  .این تفاوت ها ناشی از رویکردهای وموضع گیریهای ها ی متعدد است که در مورد آموزش وپرورش وجود دارند .تحقیق برنامه ریزی درسی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

ارزشیابی:

 1. آیا ارزشیابی با اهداف برنامه درسی در درس علوم اجتماعی پایه سوم تناسب دارد؟

ارزشیابی با اهداف تناسب لازم را دارد به عنوان مثال در قسمت پرسشهای پایانی و جزئی و اهداف غایی اشاره های لازم شده است. مثلا سوال: اعتیاد پدر چه تاثیرات و نتایجی بر فرزندان دارد؟ که هدف از مطرح کردن این سوال بحث فرهنگی و تاثیرات اخلاقی آن را مد نظر قرار می دهد.

این بحث ها و پرسش ها و یا گفتگوهای پایانی درس طوری تنظیم شده که با کلیه ی اهداف تناسب لازم را دارد.

 1. آیا ارزشیابی با مواد و وسایل آموزشی درس علوم اجتماعی پایه سوم   تناسب دارد؟

با بررسیهای انجام شده میتوان گفت اصول ارزشیابی مد نظر(پرسشها،بحث کنید،گفتگو در کلاس و…..) تناسب لازم را با مواد و وسایل آموزشی دارند به گونه ای که این اصول ارزشیابی طوری طراحی شده اند که با استفاده از نقشه ها- عکسها- محتوای کتاب و یا تحقیقاتی که دانش آموز انجام داده پاسخگو باشند و به عنوان نمونه مبحث گفت و گو در کلاس گفته که : ( با مشورت هم کلاسیهایتان چند نمونه از بناها و آثار تاریخی و هنری شهر اصفهان را به کلاس معرفی کنید) که دانش آموز با استفاده از کتاب های موجود در کتابخانه مدرسه و یا استفاده از سایت های میراث فرهنگی اطلاعاتی در این مورد تهیه کند.

 1. آیا ابزارها و شیوه های ارزشیابی با اهداف برنامه درسی تناسب دارند؟

تا حدودی این ابزار با اهداف برنامه درسی تناسب دارند مثلا در کتاب تاریخ بیشتر با علم باستان شناسی سر و کار دارد و ابزار و وسایل موجود در باستان شناسی هم نوعی وسایل آزمایشگاهی محسوب میشوند به عنوان مثال برای شناسایی یک سکه و قدمت آن ابزار لازم باید تهیه شود پس تا حدودی تناسب دارند و یا یک مکان یا اثر قدیمی (مسجد-کاخها) که ابزار لازم را باید بکار برد.

 1. آیا ارزشیابی با اصول یادگیری درس علوم اجتماعی پایه سوم  تناسب دارند؟

چون دانش آموزان دارای تفکر عینی هستند بنابراین استفاده از این اصول یادگیری(ساده به شکل-کل به جزء) و یا معلوم به مجهول در ارزشیابی تا حدودی تناسب دارد به عنوان مثال پرسشهای پایانی هر درس طوری طراحی شده که ابتدا از  آسان به سوالات سخت رسیده و ابتدا سوالات با جوابهای کوتاه و سپس به جوابهای طولانی اشاره شده است.

در بعضی از صفحات و دروس پرسش ها معایبی هم دارند مثلا هم در یک سطح مطرح شده اند مثلا ساده طراحی شده و به تفاوتهای افرادی توجه شده است. به عنوان مثال  تمام پرسشها کوتاه و با جوابهای بسیار کوتاه و یک کلمه ای است. که اگر سوالات طوری طراحی می شوند که به تفاوتهای فردی هم توجه شود بسیار خوب است.

 1. آیا ارزشیابی با توانائیهای دانش آموزان در درس علوم اجتماعی پایه سوم   همخوانی دارد؟ بله.

چون دانش آموزان در سنی هستند که پر جنب و جوش هستند و به فعالیتهای گروهی و مشارکتی و حتی تحقیقاتی علاقه ی بیشتری دارند و درس تاریخ هم مباحث تحقیقاتی زیادی دارد به این توانائیها(جسمی-روحی-ذهنی-عاطفی-روانی حرکتی)  توجه لازم شده است؟ به عنوان مثال از لحاظ عاطفی: گفت و گو در کلاس بحثی که در مورد حمله ی مغولها صحبت کرده احساسات و عواطف دانش آموز تحت تاثیر قرار می گیرد.

و یا فعالیت در کلاس درس افشاریه و زندیه دانش آموزان را از لحاظ ذهنی و حرکتی وادار به فعالیت می کند(ذهنی-حرکتی)

 1. آیا ارزشیابی با امکانات مدارس تناسب دارد؟ بله.

با توجه به امکاناتی که در اختیار مدارس گذاشته شده بخصوص مدارس شهری تناسب دارد. به عنوان مثال درس تاریخ چونیک درس تحقیقاتی و حتی بیشتر موضوعات آن مربوط به گذشتگان و اتفاقات تاریخی است و در فیلم ها و رسانه ها به صورت قصه و داستان و یا فیلم های تاریخی نمایش داده شده پس تناسب لازم را دارند. و یا عکس ها و تصاویر مربوط به انقلاب۵۷ و یا قیام عاشورا و یا زندگی انسانهای گذشته. و یا نمایش فیلم های تاریخی چون امام علی(ع) – مختارنامه-امیرکبیرو……..که در مدارس این امکانات وجود دارد.

 1. آیا ارزشیابی با رشد همه جانبه ی کودکان تناسب دارد؟

چون کودکان(دانش آموزان) فعالیت را خیلی دوست دارند و علاقه نشان می دهند و تاریخ هم به علم باستان شناسی مربوط می شود میل و رغبت بیشتری برای شناخت این علم (باستان شناسی) دارد و به تمام جوانب جسمانی-روحی-کودکان توجه شده به عنوان نمونه تصاویر و عکس ها و یا نقشه ها در پاسخگویی به پرسشها و یا فعالیت در کلاس کمک چشمگیری می کند و یا پرسشهایی در مورد علت های شکست ایران در برخی جنگ ها با روحیه ی عاطفی و روانی دانش آموزان مرتبط می شود.

۸٫آیا ارزشیابی با فرهنگ جامعه تناسب دارد؟

چون کشور ما یک کشور اسلامی است و دارای تمدن بسیار قدیمی میباشد بنابراین پرسشها و بحث های موجود در برنامه درسی طوری طراحی شده که با فرهنگ جامعه تناسب دارد. به عنوان مثال در درس های مربوط به انقلاب۵۷ و مبارزات ملت ایران در آن دوران است دانش آموزا اطلاعات کافی دارد و به راحتی پاسخگو است .

برنامه ریزی
برنامه ریزی

اهداف:

 1. آیا هدف ها دارای سطوح مختلفی هستند و همه سطح از سطح بالا از خود تحلیل و اخذ می شود؟

با بررسیهای انجام شده میتوان گفت هر سطح از سطح بالاتر از خود تحلیل شده است. به گونه ای که اهداف رفتاری به جزئی و کلی——-تعیین شده اند.

اهداف رفتاری: دانش آموز تفاوت بین زندگی غارنشینی مردم دوران گذشته و زندگی امروزه را تشخیص می دهد.

هدف غایی: فراگیران از مشاهده آثار هنری لذت می برند و با برخی از آنها آشنا میشوند.

این هدف غایی شامل شاخه هایی یا حیطه هایی است که عبارتند از( حیطه ی اخلاقی-سیاسی-اقتصادی-اعتقادی-فرهنگی-اجتماعی و …..)که برای هر کدام مثالهایی عنوان شده است:

حیطه اقتصادی: در خط اموال عمومی به عنوان ثروت و یا سرمایه ملی می کوشند و از آنها درست استفاده کنند.

حیطه اخلاقی: در درس حضرت نوح مهربانی حضرت نوح(ع) را با حیوانات متوجه میشوند و با تلاش حضرت نوح(ع) برای ساختن کشتی.

حیطه اعتقادی: در درس خلافت حضرت امام حسین(ع) به قیام عاشورا و حادثه ی کربلا اعتقاد دارند و احترام خاصی به این ایام قائل هستند

در پایه سوم:

هدف رفتاری: دانش آموزان بتوانند زندگی پیامبر را مورد مطالعه قرار دهند.

هدف جزئی: آشنایی با دوران کودکی و نوجوانی پیامبر

هدف کلی: ظهور اسلام

هدف غایی: دانش آموزان بتوانند شخصیت پیامبر را به عنوان الگو قرار دهند.

حیطه اخلاقی: با شخصیت دینی و اجتماعی و مذهبی پیامبر آشنا میشوند. و پرورش روحیه ی تعبد الهی و دینی در آنها(دانش آموزان) ایجاد میشود.

حیطه اعتقادی: ایجاد زمینه ی لازم برای خودشناسی و خداشناسی و تقویت روحیه ی حقیقت جویی.

حیطه اقتصادی: ایجاد روحیه ی قناعت و ساده زیستی و پرهیز از هرگونه اسراف و تجمل گرایی.

 1. آیا هدفهای برنامه درسی متناسب با شرایط و امکانات جامعه و با توجه به نیازهای آن تعیین می شوند؟

از نظر فرآیند یاددهی و یادگیری و دیدگاه کلی برنامه نویسان و برنامه ریزان و گروه مولفان کتب درسی باید تمام هدفهای گنجانده شده در برنامه های درسی متناسب با شرایط و امکانات جامعه و نیازهای(فرهنگی-اقتصادی-سیاسی-اجتماعی-عاطفی-اخلاقی-مذهبی) آن جامعه صورت گیرد. با بررسیهای انجام شده هدفهای برنامه درسی متناسب با شرایط و امکانات جامعه تعیین شده است، به عنوان مثال:

اقتصادی:  در درس پیدایش روستا و شهرهااز شغل کشاورزی به عنوان یک سرمایه ملی یاد می کنند که به چرخه ی اقتصادی هر کشوری اللخصوص کشور ما ایران کمک می کند.

هدف مذهبی: در درس طلوع خورشید در اسلام و همچنین درس اشکانیان به رشد مذهبی و دینی کشور و اسلام توجه شده است.

هدف فرهنگی: آشنایی با سرود ملی کشور و آشنایی با مفهوم وحدت و امنیت ملی.

هدف اجتماعی: پرورش روحیه ی تحقق بخشیدن به اسلام و پاسداری از دین و آئین خود

 1. آیا هدفهای برنامه درسی تغییر پذیر هستند؟ب با تحلیل های انجام شده میتوان گفت که اهداف کلی قابل تغییر نمی باشند ولی اهداف جزئی را میتوان با توجه به نیازهای روز تغییر داد.
 2. آیا هدفهای برنامه درسی با شرایط و امکانات یادگیرندگان هماهنگ و با توجه به نیازهای آتی و آنی آنان تعیین می گردند؟

هدفهای مطرح شده در علوم اجتماعی سوم  ابتدایی باید به گونه ای باشد که با فرهنگ و دین و آئین دانش آموزان مقطع ابتدایی سازگار بوده و به مقایسه ی نیازهای آتی و آنی بپردازند. به عنوان نمونه میتوان گفت در درس نخستین شهرها با چگونگی داد و ستد مردمان آشنا می شوند و برای رفع نیازهای اقتصادی خود به این امر پی میبرند که باید وسایل و امکاناتی اختراع شود تا در حل مسائل اقتصادی به مردمان آن دوران کمک شود.(اقتصادی).از لحاظ اهداف عاطفی که به دنبال دارد دانش آموز نسبت به آثار باستانی و عکسهای مربوط به هر درس ایجاد علاقه در خود میبیند و میل و رغبت نشان می دهد.

 1. آیا هدفهای برنامه درسی بصورت جامع تعیین میگردند؟ هدفهای برنامه درسی خصوصا در درس تاریخ باید بصورت جامع تعیین گردد تا بتواند به تمام نیازهای دانش آموزان(نیازهای عقلانی-معنوی-بدنی-روانی حرکتی-عاطفی-اجتماعی)پاسخ دهد. با بررسیهای انجام شده از این درس میتوان گفت که این هدفها بصورت جامع تعیین شده اند
 2. اهداف عقلانی: فراگیران متوجه می شوند که پیامبران برای هدایت مردم آمده اند و برای دعوت و راهنمایی آنان به پیامبری رسیده اند.هدف روانی حرکتی(جسمی) : در درس تشکیل حکومتهای اسلامی یه جنگ ها و دلاوریهای افرادی در آن دورانی اشاره کرده که حرکات بدنی و جسمانی و نوع پشتکار این افراد اشاره شده است

 

محتوا:

۱٫آیا محتوای برنامه درسی با اهداف تناسب دارند یا ندارند؟

بله، این محتوا با اهداف تناسب دارند چرا که هدف غایی در درس تاریخ همان تعلیم و تربیت دینی و معنوی کودکان، وطن پرستی و حفظ میراث فرهنگی می باشد لذا میتوان گفت محتوای طراحی شده درایه کتاب متناسب با اهداف است.

حیطه ی علمی آموزشی: دانش آموزان در مورد زندگی پیامبر و دوران کودکی و نوجوانی او به تحقیق می پردازند.

نتیجه گیری: با توجه به مباحث موجود در تاریخ گذشته و حال ما بهتر است که محتوای کامل تر و جامع تری با زبان ساده تر در اختیار دانش ْموزان قرار داده میشود. تا اطلاعات عمومی آنها در مورد عبوم اجتماعی بیشتر باشد.

 1. آیا محتوای برنامه درسی با نیازهای دانش آموزان تناسب دارند؟

این محتوای برنامه درسی با نیازهای دانش آموزان تناسب لازم دارند به عنوان مثال چگونگی رفتار با پادشاهان ظالم آن زمان چون( خسرو پرویز) آشنا میشوند و از برخورد خسرو پرویز نسبت به نامه ی پیامبر احساس تاسف دارند و همچنین خودخواهی و خوش گذرانی بودن پادشاهان را رفتاری بد در نظر دارند.

حیطه ی فرهنگی: تصاویر کتاب که از کتیبه ها و خطهای دوره سامانی به خوبی یاد شده را میتوان نام برد.

از لحاظ اعتقادی: با مفاهیمی چون خدای یگانه – برادری و آزادی آشنایی پیدا میکند

از لحاظ اجتماعی با مفاهیم شهامت و استقامت و پایداری تعامل بیشتری برقرار می کنند.

 1. آیا محتوای برنامه درسی با زمان تدریس تناسب دارد؟

برای این   میتوان گفت که تا حدودی میتوان گفت که محتوای برنامه درسی با زمان تدریس تناسب دارد به عنوان مثال با توجه به زمانی که در اختیار معلم برای تدریس وجود دارد یعنی زمانی ۴۵ دقیقه در نظر گرفته شده در بعضی از دروس این زمان کافی است

 1. آیا محتوای برنامه درسی با تواناییهای جسمی تناسب دارند ؟

محتوا با تواناییهای جسمی و ذهنی دانش آموزان تناسب دارد در دروس به تلاش و پشت کار و همچنین از لحاظ روحیه ی شجاعت اشاره های زیادی شده است.

فهرست مطالب تحقیق برنامه ریزی درسی :

ارکان برنامه درسی
۱ ـ انتخاب اهداف
۲ ـ انتخاب محتوا
۳ ـ سازماندهی محتوا
۴ ـ انتخاب روشهای یادگیری ـ یاددهی
۵ ـ ارزشیابی

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق برنامه ریزی درسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *