تحقیق بررسی بیع وقف رشته حقوق

وقف به معنای حبس عین مال و تسبیل منافع آن می­باشد همان گونه که بیان شد، تجسس اصل به معنای حرمت تصرف ناقله است یعنی کسی نمی­تواند در وقف تصرفاتی همانند بیع، هبه و … انجام بدهد، لیکن می­تواند از منافع آن استفاده کند. در فقه امامیه موقوفات و املاکی که با عنوان وقف برای مقاصد خاص در نظر گرفته شده­اند قابل فروش نبوده و داد و ستد اینگونه املاک باطل است.تحقیق بررسی بیع وقف رشته حقوق در ۱۶ صفحه فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

اجماع:

روایات و اختیاری که ممنوعیت فروش موقوفات را اثبات می­کند با دقت در مضمون روایات درمی­یابیم که در موقوفات ۳ عامل مختلف جمع بوده که مانع فروش موقوفات  می­شود و همچنین شیخ انصاری در این رابطه می­­فرماید : ظاهراً حکمت حرمت بیع وقف ضایع نشدن حق ۳گروه می­باشد.

حق واقف :

کسی که ملکی را وقف می­کند در نظر دارد که آن را صدقه مستمر قرار داده و تا قیامت از اجر و پاداش اخروی برخوردار گردد و چون فروش موقوفه او را از از این امتیاز محروم می­سازد حق وی مانع فروختن ملک می­شود.

حق نسلهای بعد :

کسانیکه پس از نسل اول حق بهره ­جویی از آن را دارند نیز از بین می­رود و فروش مال موقوفه دست آنها را از این منافع کوتاه می­نماید.

 حق خدا :

به لحاظ اینکه وقف برای خداوند انجام شده و قصد تقرب متغیر بوده واجر و پاداش عمل را خداوند می­پردازد و به همین خاطر در روایات از فروش مال موقوفه منع گردیده است.بنابراین در فقه امامیه اصل اولی در وقف، حرمت تصرفاتی است که منجر به نقل آن به ملک دیگری بشود، همانند فروش، هدیه دادن و … لیکن این اصل نیز همانند بسیاری از اصول دیگر در شرع اسلام به جهت مصالحی تخصیص خورده است.از خصوصیات فقه شیعه فتوا به جواز بیع وقف می­باشد زیرا که عامه اجماع بر عدم جواز بیع وقف دارند و بدان فتوا داده­اند البته شایان ذکر است که بعضی از فقهای امامیه همانند ابن جنید و ابن ادریس به حرمت فروش موقوفه به صورت مطلق مطلق فتوا داده­اند. در مقابل مشهور علماء بر جواز بیع وقف فتوا داده­اند، دلیل علماء روایاتی است که در این باب از اهل بیت عصمت و طهارت وارد شده است.و مهمترین دلیل فقهای شیعه روایاتی است که در این باب از اهل عصمت و طهارت نقل شده است که در این باب ۶ روایت نقل شده که شخصاً به ذکر این روایات بسنده می­کنیم روایت اول : جعفربن حنان می گوید از امام (ع) درباره مردی سوال کردم که ورثه در صورتی که نیازمند به زمین موقوفه شوند و درآمد زمین برای ایشان کافی نباشد حق دارند آن زمین را بفروشند؟ فرمود آری. در صورتی که همگی راضی باشند و فروش زمین به نفع ایشان باشد آن را می فروشند.

وقف
وقف

در مورد زوال عنوان وقف در فقه اسلامی به بیع موقوف اجازه داده شده :

زوال عنوان وقف در منابع فقهی یکی از موارد جواز بیع اعلام شده اما در قانون مدنی به آن اشاره­ای نشده است.می­توان زوال بعنوان وقف را نوعی خرابی مال موقوفه تعبیر کرد و بر اساس ماده ۸۸ ق.م. در این مورد نسبت به جواز بیع مال موقوفه حکم صادر کرد.در پایان این امر با استثنایی بودن موارد جواز بیع مال موقوفه منافاتی ندارد زیرا اختلاف ق.م. با منابع فقهی به دو مورد (مصلحت موقوف علیهم و نیاز شدید آنها  به فروش مال موقوفه) محدود است و در غیراز موارد بالا، در ق.م. هم در فقه اسلامی قاعده بر این است که فروش مال موقوفه جایز نیست.

نتیجه :

در فقه اسلامی و در حقوق مدنی ایران بیع کلی ممنوع بودن فروش مال موقوفه یا هرگونه انتقال حقوق دیگری است در ق.م. فقط در دو مورد بیع مال موقوفه مجاز شمرده می شود.

۱ـ در مورد اول اینکه مال موقوفه خراب شود یا خوف آن باشد که منجر به خرابی گردد به نحوی که انتقاع از عین مال غیرممکن و کسی هم حاضر به عمران آن نباشد. یا عمران آن معتذر باشد در صورت عدم وجود یکی از شرایط مذکور فروش جایز نیست. مثلاً اگر عین موقوفه خراب شود ولی کسی حاضر شود که آن را تعمیر کند دیگری فروش جایز نیست.

۲ـ مورد دوم که بین موقوف علیهم اختلاف شدیدی ایجاد شود که بیم سفک دماء دارد یا اینکه اختلاف باعث خرابی مال موقوفه گردد بنابراین صرف وجود اختلاف برای فروش کافی نیست و باید به حدی باشد که امکان قتل یکی از موقوف علیهم یا خرابی مال موقوفه در میان باشد.در فقه اسلامی علاوه بر دو مورد فوق در موارد دیگری بیع موقوفه مجاز شمرده شده است :از جمله اینکه دیگر منافع و مصالح موقوف علیهم ایجاب کند می توان موقوفه را فروخت اگر با فروش آن منفعت بیشتری به موقوف علیهم برسد.

فهرست مطالب تحقیق بررسی بیع وقف رشته حقوق:

  • تعریف وقف
  • اصل کلی در وقف
  • دلایل عدم جواز فروش اموال موقوفه
  • فتوای علما در موارد بیع وقف
  • ادله معتقدان به جواز فروش وقف:اجماع,سنت,عقل
  • مهمترین دلیل مخالفان:اجماع, احادیث وارده, استصحاب بقای وقف
  • موارد جواز بیع موقوفه در حقوق مدنی ایران و فقه اسلامی
  • خراب شدن مال موقوفه
  •  فروش مال موقوفه زوال عنوان وقف
  • نتیجه

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی بیع وقف رشته حقوق:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 16
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *