تحقیق انعقاد و لخته سازی

اصطلاح کواگولاسیون یا انعقاد از ریشه لاتین Coagular به معنی “جمع شدن با هم” ،”لخته شدن” و “با هم رانده شدن” می باشد.این فرآیند به نتیجه ای که در اثر افزودن یک ماده شیمیایی یه ذرات کلوئیدی پراکنده در محلول به وجود می آید اتلاق می گردد،که در اثر آن تعادل پایدار سیستم ذرات به علت کاهش نیروهای دافعه از بین می رود. ذهب صنیعی، اسدالله،۱۳۷۰

عمل کواگولاسیون در اثر افزودن مواد شیمیایی مناسب به وقوع می پیوند.این مواد موجب اتصال ذرات به یکدیگر می شوند.به هم زدن سریع مواد شیمیایی در لحظه افزودن آنها اهمیت زیادی دارد.زیرا موجب پخش یکنواخت منعقدکننده گردیده و احتمال برخورد بین ذرات را افزایش می دهد.فرآیند در لحظه ای بسیار کوتاه احتمالا کمتر از یک ثانیه به وقوع می پیوندد [Crittenden,J.R.R,2005].

اما در کتب شیمی و مهندسی تعاریف ارائه شده برای انعقاد متفاوت از تعاریف لخته سازی و می باشد (۱۹۶۴)La Mer انعقاد را به صورت ناپایدار ساختن ذرات کلوئیدی از طریق متراکم ساختن لایه دوبل یونی آنان و لخته سازی را ناپایدار ساختن عوامل  کلوئیدی از طریق جذب پلیمرهای بزرگ آلی در سطح ذرات و متعاقب آن ایجاد پل بین آنان تعریف کرده است [AWWA,1999].

Weber(1972) انعقاد را مجموعه فرآیندهایی که سبب تجمع ذرات می شود و لخته سازی را فرآیند انتقال ذرات دانسته است.

Singh(1981)،انعقاد را تصفیه آب با مواد ویژه ای ( Specical reagent) می داند که باعث بزرگ شدن ذرات شده وامکان ته نشینی آنها را فراهم می آورد.

AWWA(1984) تزریق و اختلاط  سریع یک یا چند ماده شیمیایی با آب را به منظور تشکیل ذرات درشت (فلاک)، اختلاط آرام ماده منعقد کننده با آب را برای یک دوره زمانی مشخص ،به منظور تشکیل انعقاد لخته های درشت تر و سنگین تر که قابلیت ته نشینی داشته باشند،لخته سازی نامیده است.Nalco(2005) انعقاد را افزودن مواد شیمیایی به منظور ناپایدار ساختن ذرات کلوئیدی از طریق خنثی کردن نیروهایی که آنها را از یکدیگر جدا نگه می دارد،دانسته است.

Amirtharajah(1991) و O Meloa انعقاد را به صورت مجموعه واکنشها و مکانیسم هایی که سبب تجمع ذرات در آب شده و شامل دو مرحله ناپایدار سازی شیمیایی ذرات و تماس فیزیکی آنها است،تعریف کرده اند [AWWA,1999].

بنابر نظر Deremont(1991) انعقاد ناپایدار ساختن ذرات کلوئیدی با افزودن مواد شیمیایی و لخته سازی تجمه ذرات ناپایدار شده ،ابتدا به صورت لخته های ریز وسپس لخته های درشتی است که قابل ته نشین باشند و سرانجام McGhee را یک روش شیمیایی ناپایدار ساختن ذرات کلوئیدی دانسته است.

(۱۹۹۱)Amirtharajah و OʹMeloa انعقاد را به صورت مجموعه واکنشها و مکانیسم هایی که سبب تجمع ذرات در آب شده و شامل دو مرحله ناپایدار سازی شیمیایی ذرات وتماس فیزیکی آنها است،تعریف کرده اند [AWWA,1999].

بنایربر نظر (۱۹۹۱)Degremont انعقاد ناپایدار ساختن ذرات کلوئیدی با افزودن مواد شیمیایی و لخته سازی تجمع ذرات ناپایدار شده ،ابتدا به صورت لخته های ریز و سپس لخته های درشتی است که قابل ته نشین باشند و سرانجام McGhee انعقاد را یک روش شیمیایی ناپایدار ساختن ذرات کلوئیدی دانسته است. [چکیده‌ای از مقاله و تحقیق اصلی]

Coagular
(Coagular)

۱-۴-۳- انواع انعقاد سازی:

مهیا نمودن ذرات ریز برای تبدیل آنها به ذرات درشت تر که قابلیت ته نشینی بیشتری دارند به ۲ عامل زیر بستگی دارد.الف ) تحرک ذرات ب)ناپایداری ذرات برحسب اینکه نحوه نزدیک شدن ذرات به یکدیگر چگونه صورت بگیرد.دو نوع مکانیسم انعقاد سازی وجود دارد.

الف ) انعقاد سازی ارتو کینیتیک۱

بر پایه برخورد ذرات به علت حرکت سیال می باشد که به طور مکانیکی صورت گرفته است.

ب ) انعقاد سازی الکتروکینیتیک۲

این مکانیسم بر پایه ناپایدار کردن ذرات کلوئیدی می باشد.

[چکیده‌ای از مقاله و تحقیق اصلی]

برخی دیگر از سرفصلهای تحقیق انعقاد و لخته سازی:

 • فشردگی لایه دوگانه و کاهش پتانسیل زتا:
 • جذب سطحی و خنثی سازی بار
 • به دام افتادن ذرات در رسوبات (جاروب لخته ای):
 • جذب سطحی و ایجاد پل شیمیایی بین ذرات
 • انواع انعقاد سازی
 • انعقاد سازی ارتوکینیتیکی
 • انعقاد سازی الکتروکینیتیکی
 • عوامل موثر بر فرایند انعقاد
 • دما
 • املاح محلول
 • قلیاییت خون
 • میزان مصرف ماده منعقد کننده،کدروت اولیه
 • مواد منعقد کننده
 •  سولفات آلومینیوم (زاج سفید ،Al2(SO4)3,18H2O)
 • کلرید فریک (FeCl3)
 •  کمک منعقد کننده ها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق انعقاد و لخته سازی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 28
قالب: فایل ورد
توضیحات: فهرست و منابع ندارد

2 نظر در “تحقیق انعقاد و لخته سازی

 1. سلام و خسته نباشید
  من امشب تحقیق با نام “تحقیق انعقاد و لخته سازی خون” را خریداری کردم که متاسفانه مطلب مورد نظر به اشتباه قرار داده شده است. در مورد انعقاد آب هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *