تحقیق ادنوکارسینوم معده اپیدمیولوژی رشته پزشکی

از سال ۱۹۶۲ ژاپنی‌ها اقدام به غربالگری جمعیت خود بااستفاده از فتوفلوروگرافی(photo fluorography ) نمودند و در صورتی که ضایعه‌ای مشکوک یافت می‌شد با اندوسکوپی پیگیری می‌کردند. برای انجام فتوفلوروگرافی واحدهای متحرک مخصوصی طراحی شده بود که از هر فرد تصاویری برروی فیلم ۱۰۰ میلی‌متری در وضیعتهای خاص تهیه می‌کردد ( وضعیت خوابیده به سینه، خوابیده به پشت، مایل قدامی راست نیمه ‌ایستاده و ایستاده در پزشکی). همچنین درمناطق شهری پیشرفته‌تر، غربالگری با یک سیستم تلویزیونی کنترل از راه دور در برخی کلینیکها صورت می‌گرفت که دراین مکانها علاوه بر وضعیت‌های ذکر شده ادنوکارسینوم معده اپیدمیولوژی ، تصاویر دیگری در وضعیت مایل قدامی چپ تهیه می‌‌شد. ژاپنی‌ها برای این روش غربالگری حساسیت ۶۶ تا ۹۰ درصد و ویژگی ۷۷ تا ۹۰درصد را گزارش کرده‌اند. در ژاپن- در سال -۱۹۹۶ غربالگری برروی ۴/۶ میلیون نفر صورت گرفت و در۶۹۰۳ موردمبتلا به سرطان معده مشخص گردید. میزان شیوع بالایی از سرطان معده زودرس(EGC ) ( 50درصد) در گروه غربالگری شده یافت گردید و این موفقیتی بزرگ محسوب می‌شد. چرا که EGC وضعیتی قابل درمان است و از مرگ و میر شمار زیادی از افراد پیشگیری شد. در قسمتهای قبل گفتیم که میزان بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان معده در سراسر جهان روند روبه کاهش دارد. ولی در مطالعات مورد – شاهدی یک کاهش در حدود ۵۰ درصد در میزان مرگ و میر ناشی از سرطان معده در جمعیت غربالگری شده مطرح شده است. یک مطالعه مورد- شاهدی آینده‌نگر برروی ۲۴۱۳۵ بیمار ژاپنی که مورد پیگیری ۴۰ ماهه قرار گرفتند نشان داد که نسبت خطر۷۲/۰ برای مرگ ناشی از سرطان معده در بیماران غربالگری شده وجود دارد.

هلیکوباکترپیلوری  تدبیر تشخیصی:

انتخاب آزمایش مناسب برای بیماری که مراجعه کرده است ، وابسته به وضعیت بالینی وی است . مقدمه اساسی آنست که تشخیص هلیکوباکترپیلوری فعال باید با درمان پیگیری شود . برای بیمارانی که از نظر بالینی جهت تشخیص و درمان یک زخم پپتیک باید اندوسکوپی شوند ، معقولانه است که در همان زمان ،‌ بیوپسی های مخاطی برای RUT و در صورت لزوم بافت شناسی برداشته شود . RUT ارزانترین آزمایش بر روی بیوپسی ها در ادنوکارسینوم  به شمار می رود و باید در وهله اول انجام پذیرد . بیوپسی های اضافی از مخاطات به ظاهر طبیعی باید گرفته شود و می توان آنها را نگهداری نموده و در صورتی که RUT منفی شد ، جهت مطالعات بافت شناختی آنها را به کار برد . کشت جهت آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی به طور رایج و گسترده در دسترس نیست . ولی زمانیکه مقاومت به مترونید ازول با کلاریترومایسین افزایش یابد ، ضروری است و برای انتخاب درمان مناسب در کسانی که درمان آنها به شکست انجامیده است ، به کار می رود .

برای بیمارانی که از نظر بالینی کاندید اندوسکوپی ادنوکارسینوم  نباشند ، نباید فقط برای تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری آنها را اندوسکوپی کرد . آزمایشات سرولوژیک ، سریع ، ارزان و قابل اعتماد هستند ؛ و آزمایش انتخابی آغازین جهت غربالگری به شمار می روند . اگر این نگرانی وجود دارد که شاید تست سرولوژی مثبت ، باز مانده ای از یک عفونت قبلی است و وضعیت حال حاضر را با دقت منعکس نمی کند ، یک تست تنفسی اوره یا تست آنتی ژن مدفوعی می توانند وجود عفونت فعال را استناد کنند . در حال حاضر ،‌صاحب نظران امر ، غربالگری افراد بی علامت را فقط در مورد بستگان درجه اول بیماران سرطان معده یا بیماری زخم پپتیک توصیه می کنند . اگر احتمال وجود هلیکوباکترپیلوری پیش از آزمایش بالا باشد (مانند یک بیمار مبتلا به زخم پپتیک) ، تست مثبت کاذب نادر است . ولی اگر احتمال وجود هلیکوباکترپیلوری پیش از آزمایش کم باشد (مانند جمعیت بی علامت ساکن در یک کشور توسعه یافته) تست مثبت کاذب محتمل تر است . نتیجه منفی کاذب نادر است . با این وجود ، هنگامی که غربالگری در یک جمعیت بی علامت از نظر عفونت نهفته هلیکوباکتر صورت پذیرد ، باید آزمایشات مثبت را پیش از شروع درمان تایید کرد . (با تست تنفسی اوره یا آنتی ژن مدفوعی)

ادنوکارسینوم
ادنوکارسینوم

تظاهرات بالینی آدنوکارسینوم معده:

در نزدیک به ۸۰ درصد مبتلایان بهEGC، که هنوز سرطان به لایه عضلانی مخاط نفوذ نکرده است، علامتی وجود ندارد نخستین علایم معمولاً علایمی شبیه به بیمای زخم پیپتیک هستند. یکی از مسائلی که پیش‌آگهی بدی را برای سرطان معده بوجود می‌آورد این است که بطور معمول این سرطان (ادنوکارسینوم )بدون هیچگونه علامتی پیشرفت می‌کند و به مرور زمان علایم آشکار می‌گردند. در زمان تشخیص( سرطان معده پیشرفته ادنوکارسینوم ) علامت عمده عبارت است از: کاهش وزن که در ۶۲ درصد بیماران رخ می‌دهد و بدنبال آن، درد شکم در ۵۲درصد بوجود می‌آید. سایر علایم با فراوانی کمتر عبارتند از: حالت تهوع،استفراغ، بی‌‌اشتهایی، دیس‌فاژی، ملنا، سیری زودرس و علایمی شبیه زخم. در زمان وقوع تومور در ناحیه آنتروم ممکن است انسداد خروجی معده بوجود آید و علایمی نظیر سیری زودرس و استفراغ را نشان می‌دهد. همچنانکه تومورهای ناحیه کاردیا می‌توانند باعث دیس‌فاژی شوند استفراغ آغشته به مدفوع یا وجود غذای هضم نشده در مدفوع، شاید نشاندهنده فیستول معده به کولون، ثانویه به تهاجم سرطان معده به دیواره مجاور کولون باشد.به ندرت سندرمهای پارانئوپلاستیک رخ می‌دهند. مواردی از قبیل ترومبوفلبیت( نشانه تروسو)، نوروپاتی‌ها، سندرم نفروتیک و انعقاد منتشر داخل عروقی( DIC ) گزارش شده‌اند. سندرمهای پارانئوپلاستیک پوستی نظیر مناطق هیپرپیگمانته در آگزیلا(Acanthosis Nigricans )، شروع ناگهانی در ماتوزسبوره(senile warts ) و خارش (sign of leser- Trelat) دیده شده‌اند. ولی این یافته‌ها بسیار ناشایع‌ هستند.معاینه بالینی معمولاً طبیعی است: کاشکسی و نشانه‌های انسداد روده شایعترین یافته‌ها هستند. در برخی موارد، ممکن است توده در ناحیه اپی گاستر، هپاتومگالی، آسیت وادم اندام تحتانی یافت ‌شود. مناطق انتشار متاستاتیک عبارتند از: ارتشاح به نام(sister Joseph,s nedule  ) متاستاز به تخمدان( krukenberg’s Tumer)و توده در بن‌بست داگلاس(Rectal shelf of Blumer).درزمان تشخیص، سرطان معده پیشرفته معمولاً متاستاز ادنوکارسینوم داده است که شایعترین اندامهای هدف عبارتند از: کبد( ۴۰ درصد)، ریه، صفاق، مغز استخوان. همچنین گزارشهایی از متاستاز سرطان معده به کلیه، مثانه، مغز، استخوان، قلب، تیروئید، آدرنال وپوست وجود دارد.( در زمان جمع‌آوری نمونه جهت این تحقیق و در بخش اندوسکوپی بیمارستان ۵۰۱، شاهد موردی از آدنوکارسینوم معده در ناحیه آنتر ‌بودم که تنها یافته بیمار، فقط و فقط، آنمی فقر آهن بود-مؤلف)

هلیکوباکترپیلوری ؛ تشخیص:

آزمایشات تشخیصی ادنوکارسینوم  برای هلیکوباکترپیلوری به دو گروه تقسیم می شوند : گروهی که نیاز به نمونه‌هایی از مخاط معده دارند و گروهی که نیاز به این نمونه ها ندارند . عموماً نمونه بافتی بوسیله بیوپسی ادنوکارسینوم  با اندوسکوپ تهیه می شود . ولی روشهای با تهاجم نه چندان کمتری نیز وجود دارند . از جمله استفاده از یک لوله یا کپسول بیوپسی روده باریک ، یا یک فورسپس بیوپسی که بتواند از طریق یک «لوله نازوگاستریک اصلاح شده» در کورپوس یا آنتروم معده جای گیرد و نمونه را تهیه کند . عموماً بیوپسی لازم نیست . مگر اینکه بخواهیم ارگانیسم ادنوکارسینوم  را جهت انجام آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی جداسازی کنیم . کشت موفق ،‌نیازمند یک آزمایشگاه با تجربه می باشد .روش تشخیصی انتخابی ، بیوپسی مخاطی و بررسی بافت شناختی نمونه تهیه شده برای اثبات وجود هلیکوباکترپیلوری و یاگاستریت است . توصیه هایی جهت به حداکثر رساندن بار تشخیصی شده است که مشتمل است بر : استفاده از فورسپس بیوپسی با جام بزرگ (Large – cup)، تهیه حداقل سه نمونه (از انگولاریس انحنای کوچک ، آنترپره پیلوریک انحنای بزرگ و کورپوس انحنای بزرگ) ، بالا آوردن و تهیه صحیح لامها و رنگ‌آمیزی مناسب، رنگ آمیزی استاندارد هماتوکسیلین و ائوزین (H&E) جهت نمایاندن بافت شناختی التهاب مزمن یا التهاب فعال مزمن (گاستریت) عالی است و در صورتی که شمار زیادی از ارگانیسم موجود باشند ، هلیکوباکترپیلوری را مشخص می کند . رنگ آمیزی اختصاصی مثل رنگ آمیزی نقره ، برای مشخص کردن ارگانیسم در مواقعی که شمار اندکی از باکتری موجود باشد، بهتر است . ولی بافت شناسی نمونه را نشان نمی دهد . رنگ آمیزی سه گانه جنتا و الزمایتی (Genta & EL-Zimaity triple stains) متشکل است از رنگ آمیزی H&E ، رنگ آمیزی انتخابی هلیکوباکترپیلوری آابی آلکیان (Alcian blue) . رنگ آمیزی الزمایتی و اصلاحات الزمایتی بر روی رنگ آمیزی جنتا را می توان بر روی دستگاه رنگ آمیزی (auto stainer) تعبیه نمود و بنابراین ، جهت آزمایشگاه روتین نیز عملی هستند .

mide kanseri
mide kanseri

هلیکوباکترپیلوری  عامل خطرساز مهم ایجاد ادنوکارسینوم معده:

در بخشهای قبلی و در بیان علل محیطی خطرساز آدنوکارسینوم معده ، نام هلیکوباکترپیلوری نیز به عنوان نخستین عامل خطرساز مطرح شد که در این قسمت به توضیح این مساله می پردازم .هلیکوباکترپیلوری عامل بیماریزایی است که حتی در خارج از دستگاه گوارش نیز متهم به بیماریزایی می باشد . (جدو ل ۲-۳۹)۱ این عفونت در معده در بیماری زخم پپتیک شرکت دارد . اساساً همانطور که قبلاً گفته شد ، تمام بیماران مبتلا به این عفونت ، به گاستریت فعال مزمن مبتلا خواهند شد . گروهی از این بیماران که بسیاری از آنها برون ده اسید معده بالایی دارند ، مبتلا به بیماری زخم دوازدهه خواهند شد که نشان داده شده است ، عاملی دفاعی در برابر سرطان معده ادنوکارسینوم  است . گروه مشخص دیگری از بیماران آلوده به هلیکوباکترپیلوری که بسیاری از آنها برون ده اسید معده اندکی دارند ، مبتلا به گاستریت آتروفیک مزمن (CAG) خواهند شد (به میزان ۱ تا ۳ درصد در سال) و گفته شد که گاستریت آتروفیک ، خود یک عامل خطرساز ابتلا به سرطان معده است . بنابراین بیمارانی که بصورت ژنتیک زمینه تشکیل گاستریت آتروفیک در پاسخ به عفونت هلیکوباکترپیلوری را دارند ، زمینه ایجاد سرطان معده را نیز دارند . ۳شماری از مکانیسم های بالقوه سرطانزایی در معده تحت القای هلیکوباکترپیلوری بدست آمده است. یک مکانیسم اصلی ، القای التهاب مزمن بوسیله عفونت هلیکو باکترپیلوری است . التهاب مزمن نتایج متعددی دارد و التهاب به عنوان یک عامل خطرساز برای شماری از بدخیمی های نواحی خاص در نظر گرفته شده است . التهاب مزمن منجر به استرس اکسیداتیو فزاینده ای می شود که باعث ایجاد رادیکالهای آزاد اکسیژن شده و می تواند به DNA آسیب برساند و تولید سیتوکین را افزایش دهد و در نتیجه، زایش و ریزش ادنوکارسینوم (Turnover) سلولی افزایش یافته و ترمیم DNA مختل می‌گردد . ترکیب عفونت هلیکوباکترپیلوری و پاسخ التهابی ناشی از آن، منجر به افزایش پرولیفراسیون سلول اپی تلیوم معده و میزان مرگ برنامه ریزی شده (Apoptosis) می شود . افزایش آپوپتوز ممکن است به التهاب و یا واکنشهای ادنوکارسینوم  باکتریال مستقیم مربوط باشد . همچنانکه افزایش در پرولیفراسیون ممکن است ثانویه به هیپرگاسترینمی تحت القای هلیکوباکترپیلوری و القای مسیر پروتئین کیناز فعالگر میتوژن باشد . (mitogen-activated proteinkinase pathway)پرولیفراسیون افزایش یافته معده با میزان فزاینده متاستاز به گره های لنفی همراهی داشته است و پیش آگهی سرطان معده را بدتر می کند .توجهات فراوانی به عوامل بیماریزای ژنوم هلیکوباکترپیلوری بویژه «جزیره بیماریزایی CagA» شده است . هلیکوباکترهایی که از نظر CagA مثبت هستند ، با خطر فزاینده ایجاد گاستریت آتروفیک و متاپلازی روده ای همراهند . هنوز معلوم نیست که هلیکوباکترپیلوری روند سرطانزایی را بطور مستقیم با واکنشهایی با میزبان صورت می‌دهد و یا اینکه بطور غیر مستقیم از طریق القای التهاب این کار را انجام می دهد

هلیکوباکترپیلوری ، بخصوص در انواع دارای CagA ، بطور مشخصی با کاهش سطح اسید آسکوربیک شیره معده همراهی دارد و باعث افزایش زمینه تشکیل ترکیبات N-نیتروزدار می گردد . عفونتهای حاد باعث مهار ترشح آسکوربات می شوند ، همچنانکه گاستریت مزمن با فراوانی در آنتر ، باعث کاهش ترشح آسکوربات می شود . اثر بالقوه دیگر هلیکوباکترپیلوری ، این است که باعث ایجاد سرطان معده از طریق خودتنظیمی منفی E-Cadherin می شود .اخیراً مطالعه ای بر روی بیمارانی از اسکاتلند و لهستان مطرح نموده است که ژنوتیپ‌های اختصاصی IL-1 ،‌خطر ایجاد گاستریت آتروفیک و سرطان معده را در افراد آلوده به هلیکوباکترپیلوری افزایش می دهد . اعتقاد بر این است که این ژنوتیپ ها ، تولید IL-1B را افزایش می دهند . IL-1B یک سیتوکین پیش التهابی مهم و مهار کننده ترشح اسید به شمار می رود . گروهی از بیماران آلوده به هلیکوباکترپیلوری که دچار گاستریت آتروفیک شده اند ، بیشتر تمایل به آلودگی با نوع دارای CagA داشته اند . به علاوه ، افرادیکه در پاسخ به هلیکوباکترپیلوری ، برون ده اسید پایینی دارند ، ممکن است مستعد ابتلا به این عفونت فراتر از آنترو در منطقه فوندوس شوند که بعدها می تواند منجر به گاستریت آتروفیک شود . به همین صورت ، سرکوب طولانی مدت اسید با استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون (PPIs) در افراد آلوده به هلیکوباکترپیلوری ، میزان عفونت کورپوس معده و آتروفی مخاطی را افزایش می دهد .تاثیر ریشه کنی هیلکوباکترپیلوری روی خطر ایجاد سرطان معده ، نامعلوم است . در حدود ۵۰ درصد بیماران بعد از ریشه کنی عفونت هلیکوباکترپیلوری ، گاستریت آتروفیک مزمنشان نیز بهبودی خواهد یافت . ریشه کنی باعث کم شدن میزان پرولیفراسیون می شود . داده های اخیر پیرامون تاثیر احتمالی ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری بر خطر ایجاد بیماری رفلاکس معده ای – مروی (GERD) و یا سرطان مری ، سوالاتی را برانگیخته است . مطالعات کنترل شده اتفاقی و گسترده و آینده نگر لازم است که بتوان گفت که آیا ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری از ایجاد سرطان معده پیشگیری خواهد کرد و اگر پاسخ مثبت باشد ، چه زمانی این ریشه کنی موثر خواهد بود و آیا این کار با توجه به هزینه هایش ، از تاثیر چندانی برخوردار خواهد بود؟ تا زمان روشن شدن این حقایق ، باید از ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری در جهت پیشگیری از سرطان معده فقط در بیماران در معرض خطر بالا سود جست . بیماران در معرض خطر بالا (High Risk) عبارتند از : بیماران با تاریخچه خانوادگی مثبت ، تاریخچه قبلی سرطان معده ، گاستریت آتروفیک ، متاپلازی روده ای ، بیماران پس از آنترکتومی و افرادی از این دست .

فهرست عناوینی دیگر از تحقیق ادنوکارسینوم معده اپیدمیولوژی رشته پزشکی:

 • پاتوژنر التهاب ادنوکارسینوم
 • ادنوکارسینوم معده؛ اپیدمیولوژی
 • آدنوکارسینوم معده ؛ اتیولوژی
 • نقش ژنتیک دراتیولوژی آدنوکارسینوم معده
 • عوامل خطرساز آدنوکارسینوم معده
 • آشنایی با هلیکوباکترپیلوری
 • اپیدمیولوژی ادنوکارسینوم
 • انتقال عفونت
 • فاکتورهای بیماری زای هلیکوباکترپیلوری
 • عفونت حاد ناشی از هلیکوباکترپیلوری
 • ضایعات پیش سرطانی آدنوکارسیوم معده
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق ادنوکارسینوم معده اپیدمیولوژی رشته پزشکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
58,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 68
قالب: فایل ورد
توضیحات: منبع دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *