تحقیق تجلی خداوند در شعر سعدی

در این تحقیق به بررسی مفهوم کلمه ی خدا در شعر سعدی،ایجاد رابطه ی معنایی با مفهوم خداوند  در غزلیات او  و همچنین کاربرد و نحوه ی نگرش او،به این مفهوم خواهیم پرداخت،غزل سعدی اوج غزل عاشقانه است و از این رو پر از کنایات و تلمیحات و تضامین و تصویرگری های نغز . آنچه باید به آن توجه داشت این است  که این مفهوم چه در ظاهر و چه در باطن پس زمینه ی فکری در سرودن ، نوشتن و  حتی زیستن است .    و در روزگار او که به تفصیل به شرح آن خواهیم پرداخت بسیار مورد توجه بوده است، به هر حال باید بررسی شود که رابطه ی فکری و ذهنی او با مفهوم خداوند به چه صورت و در چه مرحله ای است تا بتوانیم تجلی این مفاهیم حیات را در کلام بی مثال سعدی به خوبی باز شناسیم . تحقیق تجلی خداوند در شعر سعدی ( غزلیات عارفانه ، بوستان گلستان ) در قالب فایل ورد اماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه و طرح بحث تحقیق تجلی خداوند در شعر سعدی:

شعر فارسی از دیرباز بسیار مورد توجه و دارای اهمیت بوده است . چه اگر به روایات مربوط به اولین شعرهای فارسی رجوع کنیم خواهیم دید که به استثنای عده ای محدود ، در باقی دوره ها ، شعر و شاعری از مقامی خاص برخوردار بوده و وسیله ی قدرتمندی برای انتقال مفهوم می از نظر خود شاعر و چه توده ی مردم و قدرت حاکم محسوب می شده است . این اهمیت از جنبه های گوناگون قابل بررسی است و وجود قالب های مختلف شعری مانند غزل ، قصیده ، قطعه و … و انواع ادبـی مانند حمـاسی ، تعـلیمی ، نمایشی و … خود گویای این مهم است که شعر همواره وسیله ی  رسیدن و رساندن به اهداف شاعر و مردمان روزگار او بوده است.

سعدی
سعدی

 

مفهوم و اشکال مختلف کلمه ی خدا در ادبیات فارسی:

کلمه ی خدا در زبان فارسی به مفهوم آفریدگار جهان اطلاق می شود . در سایر ادیان و نظام های ایمان هم به طور مشابه به موجودی اطلاق می شود که گاهی یکتاست و گاهی به صورت الهه در کنار خدایان دیگر ، گاهی با قدرت دخالت در امور جهان و در ارتباط با ان و گاهی به صورت موجودی کاملاً مجرد و بی تأثیر در امور جاری دنیا . خدا متداولترین واژه ای است که به آفریدگار فراطبیعی ناظر جهان اطلاق شده است . متکلمان ویژگی های گوناگونی رابه مفاهیم متعدد خدا نسبت داده اند . از معمولی ترین این ویژگی ها می توان به علم مطلق ، قدرت مطلق حضور در هر جا در آن واحد ، خیر اعلی بودن ، بسیط بودن و وجود داشتن فردوسی اشاره کرد. همچنین خدا به عنوان موجودی مجرد و ، مرجع تام تعهد اخلاقی و بزرگترین موجود قابل تصور تلقی شده است .

خدا در اسلام:

خداوند در بیان فلسفه اسلامی تعریف پذیر نیست چون به حد و رسم شناخته نمی شود و ماهیت ندارد . یعنی خدا را نمی توان دید و نمی توان وصف کرد . در دین اسلام خدا یگانه است و معبودی جز او وجود ندارد و مالک تمام آسمان ها و زمین است . اوست که انسان را آفریده و به او عقل داده است . فرزندی ندارد و فرزند کسی نیست و او بی نیاز است . امام صادق می فرماید : « هر آنچه شما با دقیق ترین افکارتان تصور کنید ، آن موجودی مثل شماست ( مخلوق ذهن شماست ) و به عنوان خدا قابل قبول نیست » لذا فکر کردن در چیستی خدا نتیجه ی مثبتی نخواهد داشت . ولی تفکر در صفات خدا ( مانند بخشندگی ، دانایی و … از کارها ی پسندیده به شمار می رود .

خدا در نظربهائیان  :

این بهایی خدا را « ذات غیب صنیع لایدرک » می داند که شناسایی آن از طریق انسان امکان پذیر نیست زیرا مادون ، مافوق خود را درک نمی کند ، مانند جمادات که از درک انسان عاجزند . و همواره بین خدا و انسان رابطه ای وجود دارد که به خاطر وجود چنین رابطه ای است که خداوند هیچگاه انسان را فراموش نمی کند و هر موقع مشاهده مند بندگانش از راه درست دور افتاده اند با فرستادن پیامبران باعث می شود تا انسانها به راه راست هدایت شوند . از نظر بهائیان تنها راه شناسایی خداوند ، شناخت مظهر ظهور است ، زیرا تفکر و تعقل آدمی هیچگاه به مقام الهی راه ندارد و هر آنچه که انسان در مورد ذات الهی بیندیشد زاییده ی فکر و خیال اوست اما مظهر ظهور الهی ، جامع تمام صفات و اسماء الهی است . و قابل شناسایی است . البته شدت ظهور صفات الهی او مظاهر ظهوری که در زمان و مکان متفاوت ظهور نموده اند متفاوت است.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق تجلی خداوند در شعر سعدی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *