پروژه نفتی گرایش تاسیسات حرارتی برودتی

به نفت کش بزرگی که ظرفیتش از ۱۶۰ تا ۳۲۰ هزار تن باشد اصلاحاً نفت کش (غول پیک)ر (VLCC) می گویند. به نفت کش هایی که ظرفیت آن ها بیش تر از ۳۲۰ هزار تن باشد نفت کش (کوه پیکر )(ULCC: Ultra Large Crude Capacity) گفته می شود. پروژه نفتی گرایش تاسیسات حرارتی برودتی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

سیستم سرمایش و گرمایش:

خنک کاری ساختمان کشتی توسط سیستم مرکزی (ALC) صورت می گیرد که از دو قسمت فن هوا و سیستم خنک کاری هوا تشکیل شده است.سیستم فن هوا که هوای لازم جهت گردش در ساختمان کشتی را تولید می کند شامل موارد زیر است:

 1. فیلتر
 2. محفظه مختلط کردن هوای ورودی و خروجی
 3. المنت های گرمایش
 4. المنت های سرمایش یا اواپراتور
 5. نازل های افزایش رطوبت
 6. جدا کننده قطرات اب از هوا

قسمت خنک کاری سیستم دقیقا شبیه یخچال می باشد که شامل موارد زیر است:

 1. کمپرسور
 2. شیر انبساط
 3. کندانسور
 4. اواپراتور

وقتی از این سیستم به عنوان کولر استفاده می شود ,گاز مخصوص در کمپرسور فشرده شده ودمای ان بالا می رود و بعد از خروج از کمپرسور , از کندانسور که توسط اب خنک می گردد عبور داده شده تا گاز تغییر حالت داده و مایع  گردد که بعد از کندانسور از شیر انبساط عبور داده می شود تا تبدیل به مایع خنک گردد و سپس وارد قسمت اواپراتور می گردد.در این قسمت سرمایش اصلی صورت میگیرد.هوا با عبور از روی اواپراتور سرمای سیال را گرفته و به هوای سرد تبدیل می شود. در واقع این هوا توسط یک فن از هوای ازاد گرفته می شود که بعد از عبور از اواپراتور , به هوای خنک و مطبوع تبدیل شده و این هوای خنک توسط کانال های مخصوص به تمام قسمت های ساختمان کشتی رسانیده می شود.حال در این سیستم برای این که بتوان استفاده بهینه ای از سرمای داخل ساختمان کشتی نمود یک فن خروجی نیز تعبیه شده که هوای داخل ساختمان کشتی را کشیده و در قسمت محفظه مختلط می توان , با هوای ورودی مختلط کرد تا دمای هوای ورودی پایین تر بیاید و همچنین از افزایش فشار هوا داخل ساختمان کشتی جلوگیری میگردد و همینطور گاز خنک کاری بعد از اواپراتور به کمپرسور برمی گردد و سیکل دوباره تکرار میشود.

گرمایش:

در زمستان و جاهایی که هوا سرد است , قسمت خنک کاری سیستم (کمپرسور) خاموش می باشد و فقط فن هوا کار می کند و با عبور هوا از روی هیتر (المنت گرمایش) دمای هوا به میزان مطلوب رسیده و به ساختمان کشتی می رسد.در گرمایش چون هوا توسط هیتر گرم می گردد و خشک می شود بعد از هیتر با مقداری بخار اب به میزان اندکی اضافه می گردد تا هوای گرم با رطوبت کافی به ساختمان کشتی منتقل شود که باعث مطبوع شدن هوا می شود.

سیستم فاضلاب توالت:

سیستم فاضلاب کشتی بخاطر بسته بودن محیط از نوع خلا (وکیوم)  استفاده می گردد که هم از بوی نامطبوع جلوگیری نموده و هم از انسداد لوله های فاضلاب جلوگیری می کند.طریقه کار این سیستم این سیستم شامل یک مخزن می باشد که تمام فاضلاب کشتی در این مخزن جمع شده و بعد از انجام یکسری کارهای تجزیه توسط دستگاه در جاهایی که طبق قوانین بین المللی دریانوردی و محیط زیست اجازه داده می شود به بیرون تخلیه شود که این تخلیه فقط در فواصل خیلی دور از خشکی و در حین حرکت کشتی انجام می گیرد.طریقه ایجاد خلا به این صورت می باشد که از یک پمپ در درون سیسیتم استفاده شده که دائما در حال کار کردن می باشد و با وجود بسته بودن سیستم تمام قسمت های این سیستم تا مخزن ذخیره بصورت وکیوم است که بعد از استفاده از فلاشر توالت برای لحظه ای وکیوم کم شده و دوباره بعد از تخلیه توالت وکیوم به حالت اول بر می گردد.این سیستم به صورت اتوماتیک کنترل میگردد هروقت که کشتی به ابهای ساحلی وارد میگردد حتما باید از حالت اتوماتیک به حالت دستی تغییر کند تا از تخلیه اتفاقی جلوگیری شود همینطور نقطه ای که در ان تغییر به حالت دستی داده میشود باید از طریق   مختصات ان نقطه را در دفتر ثبت گزارشات روزانه وارد نمود تا هنگام بازرسی بتوان به صورت دقیق به بازرس اثبات نمود

سیستم آب رسانی:

اب شیرین یا تولید شده توسط اب شیرین کن در دو مخزن بزرگ ذخیره می شود که یکی از تانک ها بدون هیج مواد افزودنی بصورت اب مقطر برای اب بویلر استفاده می شود و تانک دیگر برای اب مصرفی در ساختمان کشتی استفاده می گردد که قبل از ذخیره کردن از سیستم مواد معدنی عبور داده می شود تا اب سختی خاص خود را بگیرد. این اب که برای ساختمان کشتی استفاده میشود و ممکن است در تهیه غذا مورد استفاده واقع شود بعد از تانک از دستگاهی بنام میکروب زدا  (استریلایزر) عبور داده میشود تا کاملا تصفیه گردد ,همچنین قبل از ذخیره کردن به مقدار لازم کلر زده وسپس کلر زدایی می گردد.اب توسط پمپ از تانک ذخیره کشیده می شود و به مخزن انبساط انتقال داده می شود تا توسط فشار هوا که روی سطح مخزن انبساط است اب به تمام ساختمان کشتی با فشار لازم ونرم انتقال داده می شود.و همچنین یک شاخه از خروجی منبع انبساط از اب گرمکن ,که با برق کار می کند عبور داده می شود تا اب گرم کشتی نیز فراهم گردد.

تاسیسات نفتکش
تاسیسات نفتکش

توربین:

 

 • توربین از یک پمپ Axial Floe یک مرحله ای تشکیل شده است .
 • در دهانه توربین Nozzle Ring قرار دارد و به دنبال آن صفحه چرخان و یک ردیف پره توربین که به شیوه fir-tree به صفحه وصل شده اند ، نصب گردیده است .

وظیفه اصلی Nozzle Ring ، ایجاد سرعت می باشد.

فضایی نیز برای انبساط پره ها در نظر گرفته شده است .

 • برای کاهش Vibration ، از Binding Wres استفاده می کنند و آنها را به پره ها متصل می نمایند . همچنین پایه Bearing ها را از نوع قابل انعطاف انتخاب می کنند.
 • محفظه توربین از دو قسمت تشکیل شده است . در توربین هایی که با آب خنک می شوند Cast Iron می تواند انتخاب مناسبیباشد. ضمن اینکه فضای کافی برای ورود و خروج آب باید مهیا باشد.
 • در طراحیهای جدیدتر که توربین در آن خنک نمی شود به دلیل دمای بالاتر، از آلیاژهای فولاد مثل Nickel- Chrome استفاده می کنند و درون آن را عایق بندی می کنند. دمای خروجی Exhaust بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرمتر از گرمتر از خروجی توربینهای خنک شده می باشد.
 • عدم خنک کاری در توربین مزایای زیر را به دنبال دارد:
 1. بازدهی بالاتر Eoonomizer.
 2. حذف خطر Corrosion در توربین .
 3. حذف خطر Thermal Shock در توربین .
 4. ساخت ساده تر بدنه توربین .
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه نفتی گرایش تاسیسات حرارتی برودتی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 127
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *