مقاله تاریخچه گلیم های مشرق زمین

اگر چه مورخان قادر نیستند دقیقاً بیان کنند که چه زمانی اولین بار گلیم بافته شد، اما احتمالاً به نظر می رسد که اولین گلیم به زمانی بر می گردد که متحد شدن بشر شروع گردید. بشر ابتدا پشم حیوانات را به عنوان لباس و فرش استفاده می کردند اما با اهلی شدن حیوانات و رشد کشاورزی، استفاده از ابریشم و پشم قیچی شده تبیدیل به وسیله بافندگی شد. مقاله تاریخچه گلیم های مشرق زمین در قالب فایل ورد آماده شده است.

تاریخچه گلیم های مشرق زمین

نظریاتی در مورد بافتن گلیم وجود دارد که از مصری ها، چینی ها و حتی مایاها نشأت می گیرد. بهرحال، واضح است که منشاء گلیم بافی مثل هر چیز دیگری در زندگی بیابان نشینی براساس پوشش و پناهگاه بوده است نه برای تزئین عشایر از پشم گله گوسفند و احشام خود استفاده می کردند تا پتو، فرش و حتی روکش های خیمه و چادر ببافند. سب این پوشش ها طی هزاران سال اندکی تغییر یافت اما طرح ها به طور اتوماتیک تغییر کرد.

بهر صورت، بافت قالی های تزئینی دقیقاً به قرن پنجم قبل از میلاد مسیح بر می گردد در ۱۹۴۷ باستان شناسان روسی طی حفاری خود در دزپازیریک سیبری نزدیک مرز خارجی مغول ها در کوههای آسیایی جنوب سیبری، قالی از اتاق تدفین متعلق به Scythian Chieftain کشف کردند. این قالی با مقیاس حدوداً ۶*۷ اکنون در موزه هرمتیاژ سنت پترز بورگ روسیه قرار دارد. این قالیچه دست باف و با گروههای متقارن می باشد همان چیزی که امروزه در گلیم ها همچنان استفاده می شود.

واقعیاتی در مورد پشتیبانی

همه قالی ها چند نوع سیستم پشتیبانی یا شیمیایی دارند که به حفظ و نگهداشتن تافته ها در جای خود کمک می کند. سیستم های پشتیبانی از انواع مواد اولیه ساخته شده و انواع مختلفی از روش های محافظتی ( مثل ضد میکروب) یا ویژگی های مفید مثل آنتی استاتیک (  ضد استیایی) دارند.

متدها و مواد شیمیایی مورد استفاده بر نیازهای کارایی قالی و پشتیبانی بستگی دارد. این تصمیمات براساس بررسی های کارایی تصریح کننده و توصیه ها و پشنهادات کارخانه ها می باشد، بررسی های کارایی بویژه برای محیط های متقاضی حائز اهمیت است.

مهم است که مشخص کننده بالاترین ضرورت های اولویت برای چگونگی کار قالی، فرسودگی و سائیدگی آن، مقاوم در برابر رطوبت، یا رفت و آمد های سنگین پایی را تعیین می کند. توصیه های نهایی کارخانه کمک کرده مشخص شود که کدام محصول با انتظارات کارایی برآورد شده مطابقت دارد.

گلیم
گلیم

استفاده از رنگ و الگو

کف پوش های یکی از رایج ترین پوشش های موقعیت های درونی است. رنگها و الگوها در قالی فضای مجزا و متمایز را ایجاد می کند که می توان آنرا برای هدف عملی استفاده کرده و پیامی فرستاد.

درون یک تسهیلات، رنگ های روشن با برجستگی های متضاد مجتمع را از ناحیه تیمی مجزا می کند. یک رنگ اصلی در کف می تواند شکستی بین کف ساختمان و دیوارها یا پلکانها ایجاد کند و یک قالیچه الگوی نقاش شده یا تافتون هویت مشترک را تقویت می کند. انتخاب رنگ قالی بی نهایت گوناگون و متنوع است. رنگهای آرام مثل تن های خاکستری خنثی یا آبی آسمانی یا آب برای هموار سازی یک نگاه همکاری انخاب می‌شود. در حالیکه رنگهای گرم مثل قرمز، رنگ ذرتی و سایه های نارنجی برای ایجاد حالت حیات و انرژی استفاده می گردد.

بافته

قالی بافته در دستگاههای نساجی بافندگی با قطع همزمان الیاف سطحی و پشتیبانی آنها در یک کامل انجام می شود که از اینرو، نیاز به پشتیبانی ثانویه حذف می شود. معمولاً مقدار کمی از پوشش لاتکس استفاده می شود و انواع مختلف پارچه های بافته عبارتند از مخمل، ویلتون و آکس فیتر.

حقایق در مورد الیاف

در مصرف تجاری، تقریباً ۸۰ تا ۸۲ درصد الیاف، نایلون، ۸ تا ۱۰ درصد اولفین و ۸ درصد پنبه است.

نایلون: تاکنون الیاف نایلونی رایج ترین الیاف مورد استفاده در قالی های تجاری بوده اند. الیاف نایلونی از نظر مقاومت و ارتجاع پذیری سائیدگی و فرسودگی عالی است. به آسانی پاک شده و ضد لک می باشد. الیاف نایلونی وزن و حرکت مبلمان را تحمل کرده و عموماً برای نواحی شلوغ و پر رفت و آمد مناسب است.

پشم

یک الیاف خام طبیعی، با دوام و ارتجاع پذیر بوده و درهنگام آتش سوزی خود به خود خاموش می شود. این الیاف برای اهمیت و کارایی مهم است زیرا معمولاً به عنوان یک وسیله تزئین در نواحی کم رفت و آمد استفاده می شود.

نخ  ها می تواند با مواد خام باشد یا فیلامان پیوسته حجمی ( BCF) پلیمر از طریق فشار بر یک نخ ریس در فیلامان غیر گسته تولید می شود که ؟؟ به صورت یک نخ فیلامان پیوسته حجمی بوجود می آید. ممکن است این الیاف به الیاف کوتاهتری بریده شده و سپس به نخ های خام، تابیده، تنظیم با حرارت برای دولا سازی ریسیده می گردد.

اولفین

الیاف اولفین در جایی مصرف می شود که مقاومت در برابر رنگ پریدگی آفتاب و مواد شیمیایی مهمتر از دوام در برابر رفت و آمد است. اولفین صرفاً به شکل یک الیاف رنگ شده BCF محلول وجود دارد، دارای رنگ ثابت بوده و سطح پایین تری از الکتریسیته ایست را تولید می کند و در برابر لکه های اسیدی مقاوم است.

درک ترکیب قالیچه و گلیم

ظاهر و نمای یک قالی خاص بوسیله ترکیب آن شخص می گردد که می تواند حلقوی، بریده یا ترکیبی از هر دوی آن باشد. در کریدورها، ادارات، سالن ها، اتاقهای هتل، کلاس ها، ارگانهای بهداشتی، درمانی و دیگر ناحیه های عمومی، خواب حلقوی با تراکم پایین بهتر است تا ظاهر و مقاومت خود را حفظ کرده و عموماً سطح بهتری برای رفت و آمدهای صندلی های چرخ دار و مانند آن باشد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تاریخچه گلیم های مشرق زمین:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه:
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *