تحقیق بررسی تاریخچه ورزش جانبازان و معلولین کشور

فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولین تا پیش از انقلاب اسلامی ، به صورت  کمیته ای غیرفعال زیرنظر فدراسیون پزشکی بوده و فعالیت این کمیته صرفاً به شرکت مسوولین آن در گردهمایی های بین المللی محدود می شد و هیچگونه فعالیت عملی در بین افراد معلول انجام نمی داد .پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ، در اواخر سال ۱۳۵۸ فدراسیون ورزشهای معلولین تاسیس گردید. اولین فعالیت این فدراسیون تازه تاسیس ، اعزام یک گروه به مسابقات المپیک افراد معلول در هلند بود که در تابستان سا ل ۱۳۵۹ صورت گرفت که هدف از این اعزام کسب تجارب فنی و تهیه منابع و قوانین و مقررات و شرکت در اجلاس ورزش معلولین جهت شناساندن ج.ا.ایران در فدراسیون بین المللی معلولین بود .تحقیق بررسی تاریخچه ورزش جانبازان و معلولین کشور در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی تاریخچه ورزش جانبازان و معلولین کشور :

استقبال افراد معلول از فعالیتهای ورزشی و شرکت در مسابقات بقدری بود که مسئولین را واداشت تا اقدام بیشتری در این  زمینه انجام دهند.با آغاز جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ و نیل بخشی از رزمندگان به فیض جانبازی روز به روز به آمار ورزشکاران این رشته افزوده می شد که این نقطه عطفی در تاریخ فدراسیون محسوب می گردد.دراردیبهشت سال ۱۳۶۰ اولین تیم ورزشی افراد جانباز و معلول کشور در رشته بسکتبال با ویلچر به کشور یوگسلاوی اعزام گردید. تغییر ریاست فدراسیون و تشکیل کلاسهای متعدد مربیگری و داوری و برگزاری اولین مسابقات قهرمانی کشور در زمینه های مختلف ورزشی از جمله فعالیتهای سال ۱۳۶۰ محسوب می گردد. از تحولات دیگر در این سال تغییر نام فدراسیون به فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولین بود. درکل سال ۱۳۶۰ نقطه اوج اولیه فعالیت ورزشی معلولین در بعد از انقلاب اسلامی محسوب می شود.

ورزش جانبازان و معلولین کشور
ورزش جانبازان و معلولین کشور

اولین جشنواره فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین با شرکت ۵۰۰۰ ورزشکار

درسال ۱۳۶۳ تیم ملی جانبازان و معلولین جمهوری اسلامی در رشته دو و میدانی با توجه به یک سال تحریم در مسابقات استوک مندویل با شرکت در مسابقات جهانی صاحب مدالهای طلا و نقره و برنز شد و همچنین حضور اولین بار تیم والیبال نشسته کشورمان در مسابقات جهانی والیبال نشسته نروژ و کسب مقام قهرمانی جهان باعث جذب هزاران جانباز و معلول گردید .یک سال بعد ،  اولین جشنواره فرهنگی ورزشی جانبازان و معلولین با شرکت ۵۰۰۰ ورزشکار در چند رشته ورزشی جانبازان و معلولین  با حضور رهبر معظم انفلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای ( که مقام ریاست جمهوری را بر عهده داشتند) برگزار شد که سخنان گهربار ایشان توسعه و گسترش ورزش معلولین را باعث گردید.اولین حضور گسترده تیمهای ورزشی افراد جانباز و معلول کشورمان در بازیهای پارالمپیک سئول (پس از تحریم دو المپیک آمریکا و شوروی سابق) با حضورموفق تیمهای مختلف ورزشی مخصوصا والیبال نشسته و دوومیدانی همراه بود که ضمن استحکام تشکیلات ورزشهای معلولین دربین جهانیان ،  فعالیت ورزش در این رشته ها گسترش بیشتری یافت .

همگام شدن فعالیت بنیاد جانبازان با فدراسیون

درسال ۱۳۶۸ با همگام شدن فعالیت بنیاد جانبازان با فدراسیون ، ورزش جانبازان و معلولین سیر صعودی گرفته و باعث فعالیت رو به رشد ورزش این قشر گردید. از سال ۶۸ تا ۷۹ فعالیت فدراسیون با برنامه های مدون و برگزاری جشنواره های فرهنگی – ورزشی که بعضاً توسط مسئولین عالی رتبه کشور از جمله حضرت آیت الله خامنه ای و جناب آقای هاشمی رفسنجانی افتتاح می گردید دگرگونی خاصی یافت و شرکت موفق در سه پارالمپیک بارسلون – آتلانتا و سیدنی توانست جایگاه مناسبی در ورزش جانبازان و معلولین کشورمان و جهانیان کسب نماید.در سال ۱۳۷۹ دو رویداد مهم، مستقل شدن فدراسیون نابینایان و تشکیل کمیته پارالمپیک از نقاط عطف دیگر تاریخ ورزش جانبازان و معلولین محسوب می گردد .در حال حاضر ورزش جانبازان و معلولین دربیش از ۱۵ رشته ورزشی فعالیت می نماید که در تمام استانها و بیشتر شهرستانها فعال می باشد. در پایان این بخش به مدالهای کسب شده توسط ورزشکاران جانباز و معلول در چهار دوره مسابقات پارالمپیک اشاره می گردد.

رقابتهای پارالیمپیک بازیهایی است برای ورزشکاران برجسته و مستعدی که قادر نیستند همانند سایر ورشکاران در شرایطی معمولی به رقابت بپردازند. این بازیها همانند رقابتهای عادی المپیک و غالبا” در همان شهر یا کشوری که این بازیها انجام میشود، هر ۴ سال یک باربرگزار میگردد. آنهایی که در این رقابتها شرکت میکنند بر اساس نوع ناتوانی جسمی و معلولیتشان دسته بندی می شوند.ریشه کلمه پارالیمپیککلمه پارالیمپیک از واژه لاتین “para” به معنای “به وسیله” و “”lympic در اشاره به بازیهای المپیک گرفته شده است. سر لودویگ گاتمن (Sir Ludwig Guttmann) جراح مغز و اعصاب انگلیسی که در بیمارستان استوکمندویل(Stoke Mandeville) آیسلبوری (Ayslebury) انگلیس کار می کرد معتقد بود که بازیهای معلولین باید هم زمان با بازیهای المپیک انجام شود.او کسی بود که اولین بازیهای بین المللی با ویلچر را همزمان با بازیهای المپیک سال ۱۹۴۸ لندن سازماندهی کرد. وی پس از این ماجرا خیلی زود تلاش کرد تا بازیهای با ویلچر را به رقابتهای رسمی المپیک پیوند دهد و در نهایت موفق شد اولین رقابتهای رسمی و جهانی را در سال ۱۹۶۰ برگزار کند چرا که بازیهای انجام شده در سال ۱۹۵۲ از رسمیت ویژه ای برخوردار نبود.

اساسنامه سازمان ورزشهای معلولین

پنج سازمان  ورزش بین المللی فلج مغزی ، سازمان بین المللی ورزش نابینایان ، سازمان ورزشی و بین المللی معلولین کم توان ذهنی ، فدراسیون ورزشهای بین المللی با ویلچر از جمله مراکز سازمانهای فعال در ورزش معلولان به شمار می روند . اهداف و اصول :طبق اساسنامه سازمان ورزشهای معلولین ، این سازمان دارای اهداف و اصول ذیل است :نماینده بین المللی ورزش معلولین بر اساس استانداردهای پارالمپیکمسئول تصویب ، نظارت و هماهنگی مسابقات پارالمپیک تابستانی و زمستانی مسئول هماهنگی جدول مسابقات رشته های ورزشی معلولین در سطح بین المللی و منطقه ای و تضمین پوشش کامل کلیه نیازهای فنی – ورزشی در کلیه گروههای معلولین . تلاش در جهت الحاق رشته های ورزشی معلولین به فعالیت های ورزشی افراد سالم با حفظ هویت اصلی رشته های ورزشی معلولین .

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی تاریخچه ورزش جانبازان و معلولین کشور:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 18
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *