مقاله تاثیر ناخالصی معدنی بر سدیم کلرید

نمک طعام یا سدیم کلرید، یک ترکیب یونی است که از واکنش بین سدیم مذاب و گاز کلر بدست می آید. این واکنش همراه با تولید گرما و نور انجام می گیرد. در طی این واکنش یک الکترون از اتم های سدیم به اتمهای کلر منتقل می شود و هر دو به آرایش هشت تایی می رسند. در این فرآیند سدیم به کاتیون سدیم و کلر به آنیون کلرید تبدیل می شود. مقاله تاثیر ناخالصی های معدنی بر شکل و سایز کریستال سدیم کلرید در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

نقش ناخالصی در کریستال نمک طعام:

کریستال  نمک طعام اغلب نشان اشکال هندسی عجیب و غریب آن است  اما زیباست. چهره ای  زرق و برق دار را نشان می دهد، اغلب ظاهر  رنگارنگ کریستال  آن  همواره مردم را به خود جلب می کند اما به دلیل وجود ناخالصی های بسیار از جمله ناخالصی های معدنی از زیبایی شکل و خوش فرمی کریستال آن کاسته شده است.علاوه بر پارامترهای خارجی به عنوان مثال، درجه حرارت و فوق اشباع، رشد بلور نیز به شدت در آلودگی های موجود در سیستم تبلور بستگی دارد
. به همین دلیل، ناخالصی اغلب به کریستال اضافه شده سیستم های رشد  که به منظور به دست آوردن شکل کریستال مورد نظر است را تهدید می کند برای مثال بلوک به جای سوزن.برای این منظور مواد افزودنی سفارشی ساخته شده است که مناسب در طراحی مکان های سطح مخصوص و در نتیجه تحت تاثیر قرار دادن  رشد خاص (شکل گیری خاصل کریستال) می باشد.چهره کریستالوگرافی ، اگر راه حل های رشد خالص رابه طور کلی مراحل سطح ملکولی به طور منظم در نظر بگیریم  افزودن ناخالصی به یک رشد دوباره منجر به توسعه اجزاء مایع برای غلظت بخشی ناخالصی ها به شدت جذب سطحی کریستالها می شود که باعث تغییر شکل و لبه دار شدن گام به گام آن کریستال می شود.

سدیم کلرید
سدیم کلرید

شکل کریستال نمک طعام موجود در آب:

ناخالصی های معدنی را می توان جزء عمده ترین عوامل محدود کننده رشد و شکل کریستال سدیم کلرید در اغلب نقاط جهان است.یکی از این ناخالصی ها شوری موجود در خاک است این بدان معناست که مقدار بارندگی نمی تواند نمکهای تجمع یافته را از خاک خارج کند. به علاوه به علت فزونی زیاد تبخیر و تعرق نمک های اعماق نیز به سطح خاک می آید وب ه طور مرتب به شوری سطح خاک می افزاید و کریستال حاصل شده از سدیم کلرید به مرور مرتبا تغییر شکل می دهد. اثر تنش های نمک در طبیعت به نمک های سدیم مربوط می شود. کلرید سدیم و سولفات سدیم از جمله نمک های عمده ای هستند که در مناطق شور یافت می شوند. یکی از عملی ترین راه های مقابله با ناخالصی ها استفاده از عوامل مقاوم به این ناخالصی ها است مقاومت سدیم کلرید به این ناخالصی ها به مرحله رشد بستگی دارد. تحمل سدیم کلرید به ناخالصی ها نه تنها در بین گونه های مختلف متفاوت است بلکه به شدت تحت تاثیر شرایط محیطی شکل گیری کریستالهای آن نیز می باشد. ناخالصی مربوط به شوری ناشی از فراوانی یونها در محیط شور ناشی می گردد که براثر عدم تعادل مطلوب در ویژگی های یونها و عوامل اقلیمی حاصل می شود. یونهای سدیم و کلر و به ویژه یون سدیم مهمترین عامل موثر در ایجاد تنش ناخالصی ها محسوب می شود. رقابت جدی موجود بین k+ و Na+ در فرایندهای مختلف متابولیسمی موجب می شود تا هرگونه تغییر در شکل و سایز کریستالها به نسبت این دو عنصر اثر تعیین کننده ای داشته باشد.پژوهش ها نشان داده اند که افزایش ناخالصی ها در محیط شکل گیری کریستال موجب افزایش غلظت سدیم و کلر می شود در پژوهشی توسط پاتیل و همکاران با افزایش میزان ناخالصی از ۱ به ۱۲ دسی زیمنس بر متر میزان سدیم به طور معنی دار افزایش و میزان کلر کاهش می یابد. نوعی همبستگی منفی معنی دار نیز بین میزان سدیم نمک و عملکرد مشاهده شده است. به علاوه میزان کلر و نسبت کلر به سدیم همبستگی مثبت با عملکرد نشان داند. ارقام مقاوم به ناخالص به طور معنی دار میزان سدیم و آمینواسیدهای آزاد بیشتری را نسبت به ارقام حسای تر دربردارند.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تاثیر ناخالصی معدنی بر سدیم کلرید:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 15
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *