مقاله تابعیت افراد در حقوق بین الملل

تحقیق و مقاله تابعیت افراد در حقوق بین الملل در فرمت فایل word تهیه شده و در ۵۰ صفحه آماده پرینت و ویرایش میباشد.این مقاله مناسب برای دانشجویان رشته حقوق در بخش تعریف تابعیت از این مباحث گفتگو خواهد شد: از دیدگاه کلی و عمومی,تابعیت اشخاص حقیقی,از این جهت که”تعلق حقوق شخص است به جمعیت تشکیل دهنده دولت.”پس از تعریف تابعیت از دیدگاه های مختلف، از شرائط تحقق، حقوق ناشی از آن و اصول کلی حاکم بر آن بحث خواهد شد، سپس سخن با گفتاری چند درباره سیستم خون و خاک و معایب و محاسن هر یک از دو سیستم ادامه می یابد. در ادامه موضوعات یاد شده، با بیان نکاتی درباره اشخاص حقوقی، طرق تحصیل در قانون ایران وموارد نقض تابعیت واحده با عنایت به تابعیت مضاعف و موثر، موضع را به پایان خواهیم برد.در ادامه به چکیده هایی از عناوین و متن های تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه  تحقیق به صورت کامل از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

خلاصه ای از عناوین و مباحث مقاله تابعیت افراد در حقوق بین الملل:

واژه تابعیت که در فرهنگ حقوق ایران  جدید می باشد در واقع از اصلاح  ناسیونالیته در حقوق فرانسه که به معنی ملیت  است اقتباس گردیده  است.  خود این  کلمه  نیز از واژه ناسیون که لاتین می باشد گرفته  شده  و به معنی زائیده  شده می باشد و  بیانگر وضعیت مردمی است که پدر در سرزمینی مقیم بوده و از  یکدیگر زاده شده اند در اینجا پیوند با جمعیتی که در یک سرزمین ساکن می باشند مشخص می گردد باید یاد آوری گردد که ملت نیز می تواند دو مفهوم جداگانه داشته باشد: مفهوم سیاسی و مفهوم جامعه شناسی . نخست باید دید تابعیت با کدام یک از این دو  مفهوم منطبق است،  سپس هر یک را به طور جداگانه بیان نمود.

مفهوم سیاسی ملت: به افرادی گفته می شود که  یک جامعه  را تشکیل داده، از این روند کشوری را به  وجود می آورند. ملت در این مفهوم یکی ار عناصر تشکیل دهنده دولت است . دولتی که : سرزمینی در اختیار داشته ، بر این سرزمین و جمعیت عمومی خویش را اعمال می نماید. با ایجاد  قوانین می توان  افرادی را که دارای شرایط معینی می باشند ، به عنوان تبعه کشور یا جامعه ویژه ای مشخص و از سایرین متمایز نمود . پس شرط پیدایش تابعیت وجود دولته ای گوناگون است. بدین طریق که یکی ار مشخص ترین نمونه های تقسیم جغرافیایی افراد است پدیدار می گردد.

مفهوم جامعه شناسی ملت: ملت در این مفهوم به افرادی گفته می شود که : از نظر تاریخی، قومی،نژادی و مذهبی با یکدیگر پیوند داشته, دارای فرهنگ و ادبیات و هنر و روش زندگی مشترک می باشند، ملتی  که به این ترتیب دولت را تشکیل می دهند با مفهوم سیاسی آن منطبق می باشد. اگر چه د راینجا مفهوم دولت و تابعیت به یک معنی است  اما همواره  چنین نیست، بلکه ممکن است یک ملت با گروه های دیگری گردهم آیند. که آنها نیز از نظر مفهوم ملیت با آن منطبق نبوده دارای مرز مشخصی از یکدیگر می باشند.

تابعیت حقوق بین الملل
تابعیت در حقوق بین الملل

برخورداری از حمایت  سیاسی دولت :

یکی از نتایج دارا شدن تابعیت ، برخورداری از حمایت سیاسی دولت متبوع  می باشد. زیرا هر تبعه این حق را دارد که به قواعدی استناد نماید که بین دولت متبوع وی و سایر دولت ها با  رعایت رفتار متقابل، به  صورت معاهده به نفع او وضع گردیده است . یعنی :بتواند حمایت سیاسی دولت خویش را درخواست نماید. هنگامی که حقوق اتباع مورد تعریض دولت دیگر قرار می گیرد.  این اقدامات ممکن است از روند سیاسی و با تماس مستقیم با دولت  خارجی که تبعه در آن به سر می برد  صورت میگیرد. و یا با مراجعه  به دادگاه بین المللی لاهه عملی گردد.

مهاجرت و پناهندگی:

از روند مهاجرت و پناهندگی است، که در این راستا از دو گونه مهاجرت می توان یاد نمود: نخست آنکه شخص با اراده و خواست خود اقدم به مهاجرت می نماید و دوم اینکه مهاجرت و پناهندگی بدون خواست تبعه صورت می گیرد. درمورد پناهندگی و مهاجرت ارادی باید گفت، که پس از اینکه شخص تابعیت خود را از دست می دهد بهنگام درخواست کشور پذیرنده از دادن تابعیت به او خودداری می گردد که این عدم پذیرش، ممکن است ریشه سیاسی، اقتصادی، و یا اجتماعی داشته باشد که در هر صورت نمی توان به دولت پذیرنده ایراد گرفت، زیرا تابعیت را دولت تحت شرایطی میدهد، و هم اوست که تصمیم گیرنده نهائی در این باره است.

انواع تابعیت:

در یک بخش بندی به گونه های: تابعیت اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تقسیم می گردد. تابعیت اشخاص حقیقی- این نیز خود دو گونه است، نخست تابعیت اصلی یا مبدا و دو دیگر تابعیت اکتسابی.تابعیت مبدا اصلی نیز نام گذاری شده است از آغاز تولد به شخص داده میشود و در سراسر زندگی همراه وی خواهد بود و گاه نیز ممکن است بر اثر عوامل گوناگون تغییر پیدا کند.تابعیت یاد شده نیز دو بخش است، در بخش نخست از تابعیتی سخن گفته شده است که بر بنیاد خویشاوندی و یا پیوستگی خون به افراد داده میشود، به بیان دیگر بر اساس تعلق شخص به خانواده معینی و یا بر بنیاد معیار نسب به طفل تحمیل میگردد فرض این است که این طفل اگر توانائی گزینش داشت همانا تابعیت پدر و مادر خویش را بر می گزید.

در بخش دوم از روش خاک داد سخن رفته است، این گونه تابعیت به سرزمین  در حقوق بین الملل معروف است، بر بنیاد زاده شدن طفل در خاک سرزمین معین که در حوزه حاکمیت دولت ویژه ای است، کودک مزبور خود را از دولت یاد شده بدست خواهد آورد.دو روش یاد شده یعنی اعطای آن به روش خون و پذیرش سیستم خاک از سوی دولتها به گونه ای است، که کمتر میتوانند به تنهائی مورد استفاده قرار گیرند- به زبان دیگر هر کدام میتواند مکمل دیگری باشد و بهره گیری از هر یک بطور جداگانه گرفتاریها و نارسائی هائی را برای دولت و تبعه پدید می آورد. بهمین دلیل بیشتر کشورها از هر دو سیستم در مقررات در پیوند با خویش استفاده می نمایند. برای نمونه میتوان به کشور ایران اشاره نمود که هر دو روش مزبور را مورد بهره برداری قرار داده است. جای یادآوری است که هر دولت بر بنیاد اوضاع و احوال اقتصادی، سیاسی، اجتماعی ممکن است یکی از دو روش یاد شده را گزینش نماید، چه هر یک میتواند مزایای ویژه ای را برای دولت استفاده کننده به مراد خود داشته باشد، برای نمونه میتوان به دولت سوئیس اشاره نمود که تنها از روش خون در مقررات خود استفاده می نماید. علت آن هم میتواند به دلیل کوچک بودن سرزمین کشور یاد شده و جمعیت زیاد آن باشد.

عناوین دیگر مقاله مقاله تابعیت افراد در حقوق بین الملل:

  • تابعیت  اشخاص حقیقی از دیدگاه های گوناگون
  • محاسن و معایب سیستم خاک
  • محاسن بهره گیری از خون در تابعیت
  • علل گزینش هر یک از دو سیستم خون با خاک
  • بررسی تابعیت اکتسابی غیر ارادی و ارادی و انواع آنها
  • تابعیت در سایر دول
  • آثار پذیرنده تابعیت ایران
  • اعطای تابعیت اشخاص حقیقی
  • منابع مقاله
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تابعیت افراد در حقوق بین الملل:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 50
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منابع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *