تحقیق بناهای زندیه رشته تاریخ و معماری

بعد از میدان شهرداری در نزدیکی ارگ کریم خانی و جنب مسجد وکیل ، بازار وکیل واقع است که از بناهای شهریار زند کریم خان می باشد. بنیان و اساس بازار مذکور بسیار محکم نهاده شده بطوریکه با زلزله های پی درپی که در شیراز بوقوع پیوسته کوچکترین خللی در ارکان بازار مذکور واردنشده است و ساختمان آن از سال ۱۱۸۷ هجری قمری شروع گردیده است. در فارسنامه ناصری تألیف حاج میرزا ابوالحسن فصائی مطالبی است که با تاریخ بنای بازار ارتباط دارد و عیناً نقل می شود. تحقیق بناهای زندیه رشته تاریخ و معماری در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای دانلود میباشد.

بناهای زندیه

در سال ۱۱۸۰ وکیل خاطر را از نظم ممالک ایران جز خراسان آسوده داشت و شهر شیراز جنت طراز را پای تخت سلطنه خود فرمود وبنیاد ساختن عمارات را نمود اول قلعه شهر را از گچ و آجر بنا کرده باتمام رسانید بعد از ان ارگی برای نشیمن و حرمسرای خود بساخت وبانجام رسانید …..

عده ای از مسشترقین و جهانگردان اروپائی که در گذشته از شهر شیراز دیدن نموده اند در سفرنامه های خود مطالبی در مورد بازار وکیل نوشته اند از جمله اوژن فلاندن که در سال ۱۸۴۱ از شهر شیراز دیدن نموده در بازار وکیل چنین می نویسد:

«تنها قسمتی از که بشیراز سرو صورتی میدهد بازاری است که کریم خان ساخته است مساجدش را ابداً نمی شود با مساجد اصفهان مقایسه کرد و مشهورترین ابنیه اش شاه چراغ است که مدفن یکی از مقدسین است …

بازار وکیل و چند بنای دوران زندیه در شیراز

ژنرال سرپرسی سایکس که بشسال ۱۲۸۱ هجری بایران مسافرت نموده در سفرنامه خود بنام ده هزار میل در ایران در مورد شیراز وبازار وکیل آن می نویسد:

در اطراف شهر شیراز قبل از نگارنده نویسندگان معروف قلم فرسائی نموده ودیگر حاجت نیست که اینجانب از نو مندرجات کتب آنان را تکرار نماید و فقط باین نکته اکتفا میشود که بازار وارک برای کسانیکه ذوق و سلیقه تماشای آثار باستانی را دارند قالب توجه می باشد.

بازار وکیل از ارزنده ترین و بهترین نمونه معماری دوره زندیه محسوب میشود وشامل دو رشته بازار است یکی شمالی جنوبی که از دروازه اصفهان شروع و به کوچه جنوبی سرای مشیر ختم میشود و دیگری شرقی غربی که در تقاطع این دو رشته بازار یک چهارسوق وسیع قرار دارد. بعلت احداث خیابان کریم خان زند قسمتی از بازار وکیل خراب و در نتیجه بازرا مذکور بدو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

در بازار شمالی جنوبی در هر سمت ۴۱ زوج مغازه وسیع قرار دارد و در سمت شمال شرقی آن چند کاروانسرای وسیع بنام کاروانسرای روغنی، کاروانسرای احمدی و کاروانسرای گمرک از دوره کرم خان باقیمانده که راه ورودی آنها از داخل بازار وکیل است.

بازار شرقی غربی در چهارسوق بدو قسمت تقسیم میشود سمت شرقی آن ۱۹ جفت مغازه دارد و بنام بازار علاقه بندان و بازار غربی چهارسوق با ده جفت مغازه بنام بازار ترکش دوزها مشهور می باشد. موازی بازار ترکش دوزها و در سمت دیگر چهارسوق بازار دیگری است که مدخل ورودی آن در جلو سردر مسجد وکیل است وبنام بازار شمشیر گرها معروف می باشد . بازار شمشیر گرها نیز در طرفین یازده جفت مغازه دارد.

قسمتی از کاروانسرای احمدی

از خصوصیات دیگر بازرا وکیل پنجره هائی است که در پای سقف ها تعبیه شده است و بهمین علت نور کافی به بازار و مغازه ها میرسد و تاریکی بازارهای قدیمی ایران در بازار وکیل وجود ندارد.

از خصوصیات دیگر معماری بازار وکیل طاق عظیم ضربی چهارسوق آن است که روی یک هشتی قرار دارد و بعد از گذشت دویست سال در ارکان آن کوچکترین خللی وارد نشده است در مورد بناهای دوره کریم خانی شیراز در فارسنامه ناصری آمده است چون جلگه شیراز از آبرفت رودخانه ها بوجود آمده و بهمین علت زمین آن سست است و ایجاد ساختمانهای محکم در آن دشوار بنظرمیرسد برای رفع این عیب در بناهای کریم خانی محل بناها را تا عمق زیاد خاک برداری و بعد از رسیدن به خاک محکم داخل محوطه را با سنگ وخاک وگل وآهک می انباشتند سپس پی بنا را روی این زیرسازی محکم قرار میداده اند.

کاروانسراهای مجاور بازار وکیل

بازار وکیل دارای کاورانسراهائی است که همدوره بازار و در دوره وکیل بنا شده اند. این کاروانسراها شامل کاروانسرار روغنی ، احمدی، گمرک در نیمه شمال شرقی بازارد وضرابخانه در نیمه شمال غربی و کاروانسرای فیل در بازار شمشیرگرها است. در کتبا فارسنامه ناصری درباره این کاروانسراها چنین آمده است:

کاروانسرای روغنی در محله درب شاهزاده در جنب شرقی بازار وکیل است وسعت صحنش از همه کاروانسراها بیشتر است از بناهای حضرت کریم خان زند است حجراتش مسکن تجار معتبر است.

کاروانسرای فیل در جنوب شرقی مسجد جامع وکیل داخل بازار وکیل است از بناهای حضرت کریم خان زند است مسکن تجار معتبر است در سال ۱۱۸۰ و اند ساخته شد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بناهای زندیه رشته تاریخ و معماری:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 9
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *