تحقیق بررسی گروه های اسمی در زبان فارسی

هدف از انجام این تحقیق بررسی گروه های اسمی در زبان فارسی از گذشته تا کنون است. در این تحقیق تلاش شد، ضمن بیان گروه های اسمی نشان داده شود که با گذشت سالیان سال از تحول در گروه اسمی هنوز ساختاری منسجم نتوانیم برای آن ترسیم نماییم و ساختار های موجود بر خلاف دیگر زبان ها دارای نقص است. و همه حالت های گروه اسمی را نمی توان در آن ترسیم نمود.تحقیق بررسی گروه های اسمی در زبان فارسی در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی گروه های اسمی در زبان فارسی:

بحث گروه های اسمی و عناصر و اجزای تشکیل دهنده ی این گروه ها و نیز رابطه ای که بین این اجزا برقرار است، از جمله مباحث مهم در دستور زبان فارسی از گذشته تا کنون بوده است، که در کتب درسی نیز به آن پرداخته شده است. در این تحقیق سعی شده است روابط بین اجزای گروه اسمی ارائه گردد. و مشکلات موجود در ساختار گوه های اسمی از گذشته تا کنون بیان شود.معرفی گروه های اسمی:گروه اسمی یک واحد نحوی است که در ساخت جمله درجایگاه های نهاد، مفعول، متمم، مسند، مضاف -الیه، بدل و منادا قرار می گیرد وهسته ی آن« اسم» است. گروه اسمی تکرار پذیرترین گروه درجمله است.علت تکرارزیاد این گروه نقش های متنوعی  است که در جمله می پذیرد .وجود هسته در گروه اسمی اجباری ووجود وابسته ها اختیاری است .

گروه های اسمی
گروه های اسمی

 

چگونگی تشخیص هسته ی گروه اسمی:

هرگاه در یک گروه اسمی بیش از یک اسم وجود داشته باشد،تنها یکی از آنها هسته است وآن اسمی است که معمولاًمفهوم اصلی گروه اسمی را تشکیل می دهد . برای تشخیص آن با ید به موارد زیر توجّه کرد. ۱- اگر گروه اسمی جایگاه نهاد را اشغال کند ،فعل جمله از نظر شخص وشمار تنها با اسمی مطابقت می کند که نقش هسته را بر عهده دارد.مثال:«  دبیران مدرسه ی ما فردا در یک جلسه ی عمومی شرکت خواهند کرد »در این جمله گروه اسمی “دبیران مدرسه ی ما “نقش نهاد را دارد واز سه واژه تشکیل شده است که فعل جمله تنها با واژه ی “دبیران”مطابقت دارد .۲-ملاک دیگر برای تشخیص هسته ی گروه اسمی این است که معمولاً اولین واژه ای که در گروه اسمی نقش نمای اضافه می گیرد ،هسته است .مثال :”آن دو درخت تنومند همسایه “۳- اگردر گروه اسمی هیچ کدام از واژه ها  نقش نمای اضافه ندارند ،هسته آخرین واژه است.

انواع متمم:

امّا درمورد انواع متمم باید گفت که از میان خیل ِکتاب های دستور زبان فارسی تنها در چند کتاب معدود به آن ها اشاره شده است . از جمله می توان به کتاب های «دستور زبان فارسی» دکتر پرویز خانلری و نیز به کتاب « گفتارهایی درباره ی دستور زبان فارسی » دکتر خسرو فرشیدورد اشاره کرد که در ذیل قسمت هایی از آن ها بیان می شود:استادِ فاضل، پرویز خانلری در دستور زبان فارسی، انواع متمم را متمم فعل ، متمم اسم و متمم صفت بر می شمرند.متمم فعل: متمم فعل ،یک یا چند کلمه یا عبارتی است که با یکی از حروف اضافه به جمله می پیوندد و توضیحی به مفهوم فعل می افزاید: ایرج از کتاب خانه آمدمتمم اسم( مضاف الیه): اسم  یا ضمیری است که به اسم دیگری می پیوندد تا معنی آن را تکمیل کند. اسمی که مقصود گوینده بوده و این کلمه برای توضیح و تکمیل معنی آن آمده است « مضاف » گویند. متمم صفت : متمم صفت، گاهی صفت دیگری است که مقدار آن را بیان می کند: حسن ِبسیاردونده و گاه متمم صفت عادی ،اسم است: حسن ، رفته گر محله آمد

ساختار گروه های اسمی در فارسی و تحولات آن:

استفاده از نظریات جدید در تدوین کتاب های درسی، از جمله محاسنی است، که می توان برای این کتاب ها برشمرد. «دستورهای سنتی بر بنیاد هیچ نظریه ی عمومی زبان قرار نگرفته اند. داشتن نظریه ای درباره ی طبیعت و کارکرد زبان، به طور کلی، چون چراغی است که راه پژوهنده را در تجزیه و تحلیل ساختمانِ زبانی که مورد توجه اوست، روشن می کند و به کار او نظام عملی می بخشد»(باطنی، ۱۳۷۵، ص۷۴). با مبنا قرار دادن نظریات جدید امکان خطا و لغزش به حداقل می رسد و مطالعه و پژوهش در این زمینه جهت دار و هدفمند می گردد؛ اما با این وجود، نباید از این نکته غافل بود، که یک نظریه به تنهایی نمی تواند، پاسخگوی امکانات متعدد و متنوع زبان باشد، به طوری که همه ی جنبه های آن را توصیف کند. به همین خاطر برای رفع کمبودهای یک نظریه به ناچار باید از دیگر نظریات، که در واقع مکمل آن نظریه هستند، استفاده کرد و نقایص احتمالی آن را برطرف نمود.

گروه اسمی و مقوله ی میانی و تحولات آن در زمان:

گروه اسمی از یک هسته و تعدادی وابسته تشکیل شده است، که در ساختمان واحد بالاتر از خود، یعنی جمله، جایگاه نهاد، مفعول، مسند و متمم را اشغال می کند. در هر گروه اسمی تعدادی وابسته وجود دارد، که پیش یا پس از هسته می آیند و حیطه ی شمول معنایی هسته را مشخص می کنند، البته وجود وابسته اختیاری است. در برخی از گروه های اسمی وابسته های پیشین و پسین متعددی وجود دارد، و در برخی دیگر تعداد معدودی وابسته دیده می شود. توصیف روابط گروه هایی که وابسته های کمتری دارند به نسبت از گروه هایی که در ساختمان آن ها وابسته های بیشتری به کار رفته است، ساده تر و دقیق تر است. توصیف دقیق این روابط با رسم نمودار درختی به راحتی امکان پذیر است.

منابع:

  • ۱ـ باطنی، محمد­رضا: توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی، انتشارات امیرکبیر، تهران، ۱۳۷۷٫
  • ۲ـ باطنی، محمد­رضا:: نگاهی تازه به دستور زبان، انتشارات آگاه، تهران، ۱۳۷۵٫
  • ۳ـ حق­شناس، علی­محمد و دیگران: زبان فارسی۳، شرکت چاپ و نشر کتاب­های درسی، تهران، ۱۳۸۰٫
  • ۴ـ مشکوه الدینی، مهدی: دستور زبان فارسی بر پایه نظریه­ گشتاری، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ۱۳۷۹٫
  • ۵ـ مشکوه الدینی، مهدی: سیر زبان­شناسی، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ۱۳۷۶٫
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی گروه های اسمی در زبان فارسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 26
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *