تحقیق بررسی مومیایی ها

مومیایی های طبیعی:جسد یک مرده به چه سرعتی متلاشی می‌شود؟هنگامی که انسان می میرد و آن گونه که در آلمان و اروپا متداول است بر طبق آداب و سنن مسیحیان به خاک سپرده می شوند. قبل از آنکه تابوت را درون گور بگذارند، پدر روحانی این کلمات را قدیمی و همیشگی ادا می کند.«پس از آنکه خدای قادر متعال اراده کرده است روح این بنده خدمتکار خود را بگیرد ما جسم او را به عناصر واگذار می کنیم: از خاک به خاک، از خاکستر به خاکستر، از غبار به غبار». با این جمله مقرون به حقیقت و واقعیت کلیسا می خواهد یک حقیقت بسیار ساده و در عین حال تلخ را به یاد حاضران اندازد؛ حقیقتی که ما همه بسیار مشتایم آن را به یاد حاضران اندازد؛ حقیقت زندگانی همه ما پایانی دارد و بدن ما در پایان زندگی تجزیه خواهد شد و به مدار بزرگ چرخه طبیعت باز خواهد گشت.تحقیق بررسی مومیایی ها در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرنت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی مومیایی ها

قدیمی ترنی مومیایی های خشک طبیعی در کجا یافت شده اند؟«سرویلیام ماتیو فلیند رزپتری» مصر شناس معروف انگلیسی (۱۹۴۲-۱۸۵۳ میلادی) در سال ۱۸۹۲ (۱۲۷۱ هجری شمسی) در ساحل غربی رود نیل در حدود شمال غرب آبادی «نگاده» (نکده یا نقده نیز نوشته شده است) در زیر شنهای کویرلیبی، منطقه بزرگی شامل ۳۰۰۰ گور را کشف نمود، که از این گورها آثار و شواهدی از ۲ دوران تمدن که تا آن زمان ناشناخته بود به دست آمد. امروزه ما این تمدنها را با نامهای «تمدن نکده اول» (حدود سالهای ۴۰۰۰ تا ۳۵۰۰ قبل از میلاد) می شناسیم. این کشف به عنوان یک عمل پیشرو و پویا محسوب شد. زیرا پژوهشها و آزمایشهای بعدی نشان داد که: تمدن های نکده پیشتازان تمدن بزرگ مصر بودند. از این تمدنها نخست طی سالهای ۳۱۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد مسیح یک عصر متحد و یکپارچه ایجاد گردید و پس از آن (از حدود سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد) حکومت جهانی فراعنه گسترش یافت. از زمان کشف قبور تمدنهای نکده تاکنون گورستانهای دیگری از دوران فراعنه نیز کشف و حفاری شده است.

 

مومیایی ها
مومیایی ها

آرامگاه کاپوچینو در پالرمو چگونه ایجاد شد؟

در سال ۱۶۳۴ میلادی (۹۱۳ هجری شمسی) کاپوچینوئیها، که یک فرقه مذهبی قدرتمند جوان و نوپا از شاخه قابل احترام و قدیمی فرقه مذهبی فرانسیسکن بودند جلوی دروازه های شهر پالرمو نخستین صومعه خود را در خاک جزیره سیسیل بنیان گذاشتند. در آنجا برادران پیرو عقاید مذهبی شدید آنها در ساختمانهایی بدون آرایش و زینت و در اطاقکهایی اساسی فرقه خود کرده بودند. بعضی وقف: عبادت: تحقیق و تعلیم کتاب مقدس پرستاری و نگهداری فقرا و بیماران. فقر و تسلیم بی چون و چرایی که تا زمان مرگ با آنان همراه بود، آنگاه هنگامی که یکی از آنها می مرد، جسد او را به سادگی رد یک پارچه می پیچدند و آن را که به صورت یک جسم رقت انگیز درآمده بود، به داخل دخمه هایی تنگ و قبر مانند رها می کردند تا سرنوشت هر آنچه را که می خواهد برسرش آورد . این شیوه تدوین نخست هنگامی که تغییر کرد که کاپوچینوییها در اواخر قرن شانردهم میلادی مجبور شدند از گورستانهای قدیمی خود دست برداند زیرا جای کافی برای تدفین تعداد رو به افزایش راهبان این فرقه وجود نداشت.

جنازه های باتلاق چیست؟

جنازه های باتلاق مردگانی هستند که با آب باتلاق مومیایی شده اند. این نوع خاص مومیایی طبیعی قبل از هر چیز دیگر در اثر مواد دباغی بسیار غنی که در آبهای باتلاق وجود دارد، ایجاد می شود. این مواد نوعی ترکیبات شیمیایی هستند که قادرند پوست را به چرم تبدیل کنند.آب باتلاق علاوه بر مواد دباغی، نوعی اسید ضعیف که اصطلاحاً اسید هومین (Humin acid) نامیده می شود، دارد. این اسید وقتی دارای غلظت کافی در آب می شود نمک کلسیم اسکت جنازه را تجزیه و از استخوان جدا می‌کند. اسید هومین تحت شرایطی به عضلات و امعاء و احشاء جنازه نیز حمل می‌کند و لذا برخی اوقات این حالت پیش می آید که از بعضی از جنازه های باتلاق فقط یک پوست دباغی شده باقی می ماند. در کنار این دو  عامل فعل و انفعالات شیمیایی متعددی در مومیایی کردن جنازه ها در باتلاق نقش دارند که پرداختن به یکایک این فعل و انفعالات کاری مشکل و دقیق است.

چرا قومها و تمدنها مردگان خود را مومیایی می کردند؟

مومیایی کردن مصنوعی قبل از هر چیز دیگر علل مذهبی داشت. لیکن در کنار آن شکل ویژه ای از یاد بود مردگان و دلایل علمی نیز در مومیایی کردن اجساد نقش داشتند.دلایل مذهبی بسیاری از قومها فقط هنگامی می توانستند ادامه حیات پس از مرگ را تصور کنند که جسد شخص متوفی سالم نگهداری می شد. مثلاً مصریان قدیم این گونه فکر می کردند. بنابراین خویشاوندان و اقوام شخص مرده با مومیایی کردن او یک وظیفه شرعی و دینی پرستاری و مراقبت از مرده را به جا می آوردند زیرا آنها به این روش ادامه حیات عزیزان خود را در قبر و یا در دنیای دیگر تضمین می کردند.یادبود ویژه مردگان در قومها و قبایلی که بین آنها دلایل مذهبی برای مومیایی کردن اجساد وجود نداشت گهگاه این ضرورت پیش می آمد که بتوانند مردگان خود را پس از مرگ ببینند و ‎آنها را ملاقات کنند. این موضوع به ویژه برای انسانهایی که دارای معنا و ارزش فوق العاده نزد قوم خود بودند رواج داشته و هنوز هم رواج دارد. بدین طریق مثلاً یونانیها که معمولاً عادت داشتند اجساد مردگان خود را بسوزانند جسد اسکندر کبیر (۳۵۶ تا ۳۲۳ قبل از میلاد) را مومیایی کردند. تا همیشه او را در میان خود بدانند. جسد او را در عسل به حالت کنسرو درآمد و بعداً در شهری به نام او «اسکندریه» نامیده شد، در یک تابوت شیشه ای دفن شد تا هر کس می خواست بتواند او را ببیند. گفته می شد در یکی از این دیدارها که توسط امپراطور «اگوستوس» (۲۷قبل از میلادی) از قبر اسکندر به عمل آمد او بینی جسد اسکندر را شکسته و قطع کرده است.

در کدام قسمتهای دنیا اجساد مردگان مومیایی می شدند؟

تلاش برای حفظ و نگهداری اجساد در گذشتگان از طریق مومیایی کردن آنها در تمام نقاط زمین متداول و مرسوم بوده است. در هر صورت چنین تلاشهایی در بسیاری از سرزمینها بیشتر پدیده جانبی زندگی مذهبی و یا زندگی تشریفاتی بوده است. در مناطق دیگری از دنیا برخلاف آن مومیایی کردن اجساد نقش ویژه ای را در شناخت و عقاید و جهان بینی انسانها درباره مرگ و دنیای پس از آن بازی می کرده است. دانش و آگاهی های دقیقتر، درباره مورد اخیر از پژوهش در تاریخ مصریان باستان اقوام پروی باستان سکاها و اخیراً نیز از پژوهش در تاریخ چینی ها حاصل شده است.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی مومیایی ها:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 21
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *