تحقیق بررسی مواضع مغالطه بیرونی

مقاله پیش رو مقاله‌ای است که در آن از مواضع تبکیت (مغالطه) بیرونی سخن گفته شده است که درآن ابتدا تعریف مغالطه بیان شده است و در مرحله بعد اجزای بیرونی مغالطه گفته شده است که شامل دو قسمت است که قسمت اول آن مربوط به آفات رهرو طریق شناخت است و قسمت دوم آن مربوط به راههایی است که توسط مغالطه‌کننده مطرح می‌شود برای انحراف، که قسمت اول خود دارای ۹ مورد است که به تفصیل بیان می شود و قسمت دوم شامل ۸ قسمت است که آنها هم در مقاله بیان می‌شود تفصیلاً. البته باید توجه داشت توضیحات هر قسمت متناسب با شناخت مخاطب از این بحث و بسیار کوتاه بیان شده است و از توضیح زائد وسنگین خودداری شده است.تحقیق بررسی مواضع مغالطه بیرونی در قالب فایل ورد آماده  ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی مواضع مغالطه بیرونی:

منظور ما از مغالطه یعنی خطای فکری و اعم از این است که فرد در مقام تفکر خودش به اشتباه افتد یا اینکه کسی وی را به اشتباه اندازد و اعم از اینکه وقوع خطا در مقام تعریف باشد و یا استدلال و اعم از اینکه ذهن در مقام استدلال برهانی دچار لغزش گردد و یا در مقام استدلال جدلی«اجزای خارجی مغالطه»همان عوامل درونی مغالطه است و آن شرایط خاص روانی است که متفکر در این شرایط دچار خطایی در اندیشه شده و از وصول به نتیجه درست باز می‌ماند.این شرایط یا آفت‌هایی است که هر دو طریق شناخت (خود شخص متفکر) به آنها مبتلا شده و یا دام‌هایی است که توسط یک مغالطه‌کننده برای انحراف رهرو طریق، گسترده می‌گردد.

 

مغالطه
مغالطه

الف) آفات رهرو طریق شناخت (خود شخص متفکر)

برخی از اهم عواملی که می‌تواند پوینده راه معرفت را از اندیشه درست بازدارد و از راه به بیراهه کشاند عبارتند از:۱ـ ساده انگاری و عافیت طلبیباید دانست حقیقت به آسانی به دست نمی‌آید سپس عافیت طلبی با حقیقت جویی نمی‌سازد رهرویی که هنوز چندگامی در راه شناخت برنداشته، خسته و کم حوصله شود و خود را به مقصد رسیده پندارد هرگز به مقصد نمی‌رسد.۲ـ پیروی از هوا و هوسانسان برای رسیدن به حقیقت بایستی در مورد مطلبی که می‌اندیشد، در ضمن جستجو و بررسی کاملاً بی‌طرفی خود را حفظ کند و خویشتن را تسلیم دلیل و مدارک کند درست مانند یک قاضی که روی یک پرونده کار می‌کند باید نسبت به طرفین دعوا بی‌طرف باشد. قاضی اگر تمایل شخصی به یک طرف داشته باشد به طور ناخودآگاه دلایلی که برای طرفین است بلکه دلایل طرف دیگر نظرش را جلب می‌‌کند.انسان نیز در تفکرات خود اگر بی‌طرفی خود را نسبت به نفی یا اثبات مطلبی حفظ نکند  و میل نفسانی‌اش به یک سو باشد خواه و ناخواه بدون اینکه خودش متوجه شود عقربه فکرش به جانب میل و خواهش خودش می‌رود.

خود باختگی در مقابل قدرتها، شهرتها و… (شخصیت گرایی)

قدرتها و شهرتها ممکن است چشمان محقق را خیره نماید و جرأت رد پاسخهای باطل را از او بگیرد و یا حتی مجالی نیابد بیندیشد و بطلان آنها را دریابد.شخصیتهای بزرگ تاریخی یا معاصر از نظر عظمتی که دارند بر روی افکار و اراده و تصمیم دیگران اثر می‌گذارند. دیگران آنچه می‌اندیشند که آنها بی‌اندیشند. دیگران در مقابل آنها استدلال، فکر و اراده خود را از دست می‌دهند. در حقیقت خودباختگی در برابر صاحبان اندیشه‌های بزرگ، طوق تقلید را بر گردن محقق می‌افکند و قدرت ابتکار را از وی سلب می‌کند.خودباختگی در برابر عناوین و اصطلاحات و شعارها و هم‌چنین در برابر قدرت حاکمان و پادشاهان مانند خودباختگی در مقابل اندیشمندان بزرگ، زیان‌آور است.به همین دلیل قرآن ما را دعوت به استقلال فکری می‌کند و پیروی‌های کورکورانه از اکابر و شخصیتها را موجب شقاوت ابدی می‌داند لذا از زبان مردمی که از این راه گمراه می‌شوند نقل می‌کند که در قیامت می‌گویند:«ربنا انا اطعنا سادتنا و کبراءنا فاضطونا السبیلا»

درآمیختن انگیزه و انگیخته

مراد از انگیزه بروز و ظهور امر دیگری است که او عامل آن می گردد.به امر دوم که محصول انگیزش امر اول است انگیخته گویند.به فرض اگر فردی با شنیدن دشنامی به نزاع با شخص ناسزاگو برخیزد دشنام را انگیزه و نزاع را انگیخته گویند.هم‌چنین باید توجه داشت که خوبی و بدی انگیخته را نمی‌توان از روی خوبی و بدی انگیزه بدست آورد. قضاوت در مورد هریک مستقل از دیگری است. ممکن است شخص نابکاری از شخص نابکار دیگری سخن درست گوید و یا از شخص بزرگواری سخنی نادرست شنیده شود که می‌باید بجای نقد سخن گو به نقد سخن پرداخت. نمی‌باید به رقیب گفت چون انگیزه تو از گفتن سخن پاک نیست پس خود سخنت هم درست نیست.پس آنجا که به جای نقد سخن به سراغ نقد سخن‌گو رفتن اساساً رهرو راه شناخت را به بیراهه می‌کشاند و راه بررسی منطقی را مسدود می‌کند و حریفان به جای اینکه عیب سخن یکدیگر را پیدا و رفع کنند در پی عیب‌جویی از همدیگر و اثبات بدطینی و ناپاکی هم برمی‌آیند.

تکیه بر ظن و گمان به جای علم و یقین

قرآن کریم می‌گوید: اکثر مردم چنین‌اند که اگر بخواهی پیرو آنها باشی تو را از راه حق گمراه می‌کنند برای اینکه تکیه‌شان به ظن و گمان است (نه بر یقین) و تنها باحدس و تخمین کار می‌کنند همچنین قرآن کریم در آیات زیادی به شدت با پیروی از ظن و گمان مخالفت می‌کند و میگوید: مادامی که به چیزی علم و یقین نداری آن را دنبال مکن.امروزه مسلم شده است که یکی از عوامل عمده خطاها و اشتباهات همین بوده است و حتی یکی از اصول منطقی دکارت این بود که هیچیک از تصدیقات را نپذیرد مگر اینکه هیچ‌گونه شبهه‌ای در آن نماند و آن کاملاً وضوح و تمایز داشته باشد.

منابع و مآخذ

  • ۱ـ ابن یوسف حلی، جمال‌الدین حسن، الجوهر النفید فی شرح منطق التجرید، انتشارات بیدار، چاپخانه شریعت، چاپ سوم، ‌۱۳۸۴
  • ۲ـ فرامرز قراملکی، احد، پرده پندار، انتشارات مولف چاپ اول، ۱۳۷۸
  • ۳ـ فرامرز قراملکی، احد، منطق (۲)، انتشارات دانشگاه پیام نور، چاپ دهم، ۱۳۸۵
  • ۴ـ مطهری، مرتضی، انسان و ایمان، انتشارات صدرا، موسسه چاپ فجر، چاپ سی و دوم، ۱۳۸۷
  • ۵ـ مظفر، شیخ محمدرضا، المنطق، مطبعه النعمان، نجف، چاپ سوم،‌۱۳۸۸ هـ .ق
  • ۶ـ نصیرالدین طوسی ـ محمد بن محمد، اساس الاقتباس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات، چاپ اول، ۱۳۸۰

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی مواضع مغالطه بیرونی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 11
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *