تحقیق بررسی مفاخره در شعر فارسی

مفاخره یا خودستایی شاعر را هم باید از گونه های ادب غنایی برشمرد که به نوعی در مقابل مدح که دیگر ستایی است قرار می گیرد. در سراسر شعر پارسی از آغاز تا امروز شاعران از هنر و توان هنری و موقعیت خاص و برتری خود از دیگران سخن رانده اند و از رو از شعر حافظ تا شاطر عباس صبوحی مفاخره دیده می شود.تحقیق بررسی مفاخره در شعر فارسی در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی مفاخره در شعر فارسی:

خاقانی و سعدی و حافظ و دکتر حمیدی شیرازی شخصیت هایی هستند که مفاخره های آنان ماندنی و خواندنی و قابل بحث است. راست این است که هیچ کس پدیده خودستایی را نستوده است و حتی برخی آن را نهایت غرور و تکبر و فخر فروشی دانسته اند اما در عالم هنر و ادبیات گاهی به نمونه هایی از مفاخره می رسیم که انصافا به جای تعریف یا در کنار تعریف از خود، معرفی کردن صورت گرفته است. اگر فضای سرودن اشعار مفاخره را در نظر نیاوریم  در شناخت اهداف شاعر از مفاخره دچار سردرگمی می شویم. مثلا بیشتر خاقانی شناسان او را به واسطه ستایش هایی که از خود و نکوهش هایی که از رقیبانش دارد شخصی عقده ای معرفی کرده اند و در پی اثبات اختلالات روانی او بر آمده اند! در حالی که چنین اتهامی شایسته او نیست.

 

مفاخره
مفاخره

مفاخره و رجز خوانی در شاهنامه

اهمیت روایت های حماسی تا بدان جا بوده است که در اثری دینی اوستا نیز نشانه هایی از توصیف اعمال پهلوانی و رجز   خوانی از زبان قهرمانان به چشم    می خورد.۱)رجز خوانی در ادبیات فارسی :ادبیات فارسی دری سده های چهارم و پنجم هجری از حیث حماسه پردازی    از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این دو قرن ، دوران اوج حماسه سرایی در     ادبیات فارسی است . بیشتر آثار مهم حماسی فارسی در این دو سده به رشته ی   نظم کشیده شده است. ازجمله ، گشتاسپ نامه دقیقی ، شاهنامه فردوسی ، گرشاسب نامه    اسدی طوسی و آثار دیگری همچون فرامرز نامه و بانو گشسب نامه از شاعران نامعلوم .   در این آثار رجز خوانی جزء جدایی ناپذیر داستان های پهلوانی و حماسی است . یکی از رجز خوانی های کهن فارسی در گشتاسپ نامه دقیقی طوسی پیش از شاهنامه فردوسی آمده و فردوسی نیز آن را در شاهنامه خود ثبت کرده است .ارجاسپ برای گشتاسپ شاه ، نامه ای تهدید آمیز می نویسد و او را از  پیروی زرتشت برحذر می دارد.

رنگ حماسی در مباهات شاعرانه

گزارش کردار پهلوانان و افتخارات و بزرگی های ملی و قومی و نژادی و   قبیله ای و مفاخره به فرهنگ ملی و دلاورهای شخصی در شعر فارسی جای مشخصی دارد و در واقع ستایش از مفاخر دیرین و دلاوری ها و امتیازات کهن که در شعر فارسی از آن به حماسه تعبیر می کنند . فردوسی آنجا که یلان را برمسند مفاخره می نشاند و هر یک امتیازات و رشادت ها و  دلاوری های شخصی خود را در برابر حریف  باز می گوید ،   عالی ترین نمونه های مفاخره حماسی را پدید آورده است .اصرار اسفندیار بر تحقیر رستم : بلندترین رجز خوانی ها در شاهنامه ما بین رستم و اسفندیار روی داده است .    این دو پهلوان هم زور در مهم ترین داستان حماسی شاهنامه ، یعنی داستان رستم و اسفندیار در هر موقعیتی که فراهم می شود از رجز خوانی در برابر هم  روی گردان نیستند .  نکته جالب در داستان رستم و اسفندیار اصرار اسفندیار بر    تحقیر رستم و   خاندان اوست .

مفاخره در شعر سعدی و وحشی بافقی

فخر در دیوان سعدی فراوان است و تقریباً در تمام آثار شعری او به صورت پراکنده دیده می‌شود و این امر از او عجیب نیست؛ زیرا او در عالم وجود و در جهان شاعری، صرف شعر و قطع نظر از موارد دیگر، همتایی ندارد. او به عظمت شخصیت خود آگاه است و صفات و سجایای خویش را چون عزت نفس و شجاعت، قدر می‌نهد و قدرت شاعری خویش را می‌شناسد.سعدی به خاندان و اقوام خود می‌بالد و گاه به شکوه و فخامت شعرش و به سبک زیبا و دلپذیرش مفاخره می‌کند. در کل، فخریه‌های او حاکی از عزت نفس و دوری گزیدن از فرومایگی‌ها و آراستگی‌اش به صفات مردانگی و سیلان طبع والای اوست.مفاخره در اشعار وحشی بافقی:وحشى چون شاعران دیگر به «نفس دلکش» و «لطف سخنش» اشاره دارد.وحشى طبع سحرانگیز خود را مدیون چشم غزالى مى‏داند که انگیزه سرودن غزل را در وجودش پروراند. وحشى بیان مى‏دارد اشعارش داراى معانى و مفاهیم بلندى است که به صورت الفاظ و عبارات درمى‏آید و پى بردن به این معانى در وهله اوّل صورت نمى‏گیرد بلکه احتیاج به تفکّر و تأمّل دارد.

مفاخره در اشعار حمیدی شیرازی

در شعر معاصر کسی در خودستایی به پای استاد دکتر حمیدی شیرازی نمی رسد و او اتفاقا نمونه ای خوب و روشن برای این است که همه هدف شاعراز مفاخره ،خودستایی و غرورمندی نیست.حمیدی در روزگار خود دفاع جانانه ای از شعر فارسی دارد و کهنه ترین قالب شعر(قصیده ) را برای شاعری در دوره شعر نیمایی و شاملویی انتخاب می کند و موفق هم هست .او که دیگر مانند خاقانی مادری کنیز و نومسلمان و پدری نجار نداشته است که عقده ای بار بیاید اما دفاعش از شعر سنتی و زبان کهن پارسی درس آموز است و خاطره انگیز.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی مفاخره در شعر فارسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 17
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *