پایان نامه بررسی مدل معنوی سالمندی مک کینلای

پدیده سالمندی یکی از موضوعات عمده و برجسته قرن بیست ویکم است. پیشرفت و بهبود تغذیه، بهداشت و مراقبت های بهداشتی و پزشکی، آموزش، دانش و رفاه اقتصادی، این امکان را به وجود آورده است تا انسان ها زندگی طولانی تری داشته باشند و نرخ های باروری و مرگ و میر کاهش پیدا کرده است. این عوامل نسبت افراد پیر در کل جمعیت را در کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه افزایش داده است.

 پایان نامه بررسی مدل معنوی سالمندی مک کینلای در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مدل معنوی سالمندی مک کینلای

در سال ۲۰۰۵ تنها هشت درصد جمعیت جهان بالای ۶۰ سال بوده اند و انتظار می رود این رقم تا سال ۲۰۵۰ به بیست درصد افزایش یابد. این به این معناست که تعداد افراد سالخورده بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۵۰ چهار برابر خواهد شد. این افزایش سریع جمعیت سالخوردگان چالش های زیادی را در زمینه تامین مالی صندوق های بازنشستگی، ارائه خدمات بیمه ای و تامین اجتماعی، مراقبت های طولانی و برخورد با مسائل روانی و معنوی این قشر از جامعه در بر خواهد داشت.  این عوامل تعداد سالمندان را در کشور های توسعه یافته و حتی در حال توسعه افزایش داده است؛

ضمن این که پدیده سالمندی می تواند، فرصت های زیادی را در خصوص مشارکت این قشر از جامعه در امور کشور مطرح کند؛ البته به این شرط که سالمندان از سلامت جسمانی و روانی کافی برای مواجه با امور و فعال بودن در جامعه برخوردار باشند. در این جا تلاش بر این است که  تعریفی از سالمندی ارائه شود؛ هر چند تعیین آغاز سالمندی کار دشواری است؛ برخی آن را از ۶۰ سالگی دانسته و گروهی دیگر ۷۰ سالگی را آغاز سالمندی می دانند.

مقدمه

عده ای نیز سالمندی را امری نسبی، روانی و اجتماعی دانسته و معتقدند یک شخص ممکن است در ۸۰ سالگی هم تحرک، جنب و جوش و فعالیت کافی داشته و سیمایش چنان باشد که که آثار و علائم پیری در وجودش جلوه گر نشده باشد. مفهوم” افراد پیر و سالخورده” در طول زمان و از جامعه ای به جامعه دیگر تغییر می کند و در شرایط و زمینه های گوناگون برداشت های مختلفی از آن وجود دارد. در نتیجه، فهم شرایط ویژه افراد سالمند در هر کشور یا منطقه و مشارکت آن ها در جامعه برای تعیین واکنش های مناسب به پدیده سالمندی به عنوان یک روند اجتناب ناپذیر ضروری است.

با این اوصاف سالمندی زمانی شروع می شود که فعالیت قوای انسانی نظیر قوای عضلانی،دستگاه عصبی و سایر دستگاه های حیاتی کاهش چشمگیری پیدا کند؛ به عبارت دیگر سالمندی وابسته به ارگانیزم فرد است(بولینگ،۲۰۰۶).

بیان مسئله

در سال ۱۹۶۰ که اصطلاح سالمندی موفق برای نخستین بار توسط گروهی از متخصصان در گردهمایی رشد انسان در شیکاگو مطرح شد تا کنون نظریه ها و مدل های مختلفی برای توضیح آن ابداع شده است که در این جا به تعدادی از آنها می پردازیم : مدل های اولیه به نقش سازگاری در سلامت روان سالمندان می پرداختند و معتقد بودند سالمندی موفق با سازگاری بیشتر همراه است .

رویکرد چند وجهی بیان می کند که برخی خصوصیات اخلاقی ممکن است مهم تر از سایرین باشند . طول عمر می تواند یکی از عوامل موثر در سالمندی موفق باشد و نیز خصوصیاتی چون کیفیت زندگی و چگونگی نگرش به زندگی می تواند حتی موثرتر از طول عمر عمل نماید ؛ همانطور که کلادیوس زمانی که مرگ را صادقانه پذیرفت اذعان کرد : “منفورترین زندگی آن است که سن ، درد ، فقر و زندانی شدن بتواند به ان ضربه بزند” . اما در مدل پل و مارگارت توانایی سازگاری با شرایط زندگی معکوس تعیین کنده اصل موفقیت در دوران سالمندی است .

سالمندی
مدل معنوی سالمندی

بحث کلی درباره نتایج:

همان گونه که ملاحظه گردید، هدف از این پژوهش، بررسی پیش بینی کنندگی مدل معنوی سالمندی مک کینلای بر سلامت روان افراد بالای ۶۵ سال بود. نتایج تحلیل ها و بررسی ها نشان داد که این مدل برخی جنبه های سلامت روان را به خوبی پیش بینی می کند؛ در نتیجه می تواند راه کارهایی ارائه دهد تا به بهبود هر چه بهتر زندگی بشر در سال های پایانی عمر کمک نموده و سالمندی شاد تر و مولدتری را برای سالمندان به ارمغان آورد. باید توجه داشت جامعه ای که به بهبود وضع سالمندان خود توجه می کند مولدتر، پویا تر و سرزنده تر از سایر جوامع است؛ زیرا این سالمندان هستند که با تجارب و خردمندی خویش جامعه را به سمت و سوی پویایی و شادی هدایت می کنند.

برخی دیگر از جنبه ها نیز به وسیله این مدل پیش بینی نشده یا به طور ضعیفی پیش بینی می شوند. در این مورد باید به این امر توجه داشت که اختلاف در ابزار اندازه گیری، اندازه نمونه مورد مطالعه و فرهنگ های مختلف، می توانند عواملی باشند که در نتایج این پژوهش یا هر پژوهش دیگری دخیل باشند. خصوصا عامل فرهنگ و تفاوت های فرهنگی می تواند موجب پدیدار شدن نتایج مختلف در پژوهش های مختلف گردد. فرهنگ های شرقی و غربی، آداب و رسوم و ارزش های متفاوتی را به مردم خویش تزریق کرده و سبک های زندگی متفاوتی را در آن ها بر می انگیزانند (آندل، ۲۰۰۷).

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه بررسی مدل معنوی سالمندی مک کینلای:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 125
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *