تحقیق بررسی شخصیت احمد شاملو

احمد شاملو (زاده ۲۱ آذر، ۱۳۰۴ رشت – درگذشته ۲ مرداد ۱۳۷۹ دهکده فردیس کرج) شاعر معاصر ایران.می‌گویند در جوانی شعر کلاسیک فارسی می‌سروده (هرچند که از او شعر کلاسیک پارسی در دست نیست) و تحت تأثیر نیما یوشیج، به شعر نو روی آورد. در سال ۱۳۷۹ در شهرک دهکده فردیس کرج درگذشت. مزار او در امامزاده طاهر کرج واقع است.تحقیق بررسی شخصیت احمد شاملو در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی شخصیت احمد شاملو:

برخی از فرهیختگان معاصر – چون فریدون مشیری – در دوران حیات خود شاملو او را علناً و مستقیماً دربارهٔ نظراتی که در سخنرانی‌ای در آمریکا در مورد فردوسی و اشعار وی و موسیقی ایرانی بیان کرده بود، مورد انتقاد قرار دادند .گاهشمار زندگی احمد شاملو:احمد شاملو (ا. صبح / ا.بامداد) روز ۲۱ آذر در خانهٔ شمارهٔ ۱۳۴ .خیابان صفی‌علیشاه تهران متولد شد.دورهٔ کودکی را به خاطر شغل پدر که افسر ارتش بود و هرچند وقت را در جایی به ماءموریت می‌رفت، در شهرهایی چون رشت و سمیرم و اصفهان.دورهٔ دبیرستان در بیرجند و مشهد و تهران. از سال سوم دبیرستانِ ایرانشهرِ تهران به شوق‌ِتحصیلِ دستورِ زبان آلمانی به سال اول دبیرستان صنعتی می‌رود.انتقال پدر به گرگان و ترکمن صحرا برای سرو سامان دادن به تشکیلاتِ ازهم‌پاشیدهٔ ژاندارمری. در گرگان ادامهٔ تحصیل در کلاس سوم دبیرستان. شرکت در فعالیت‌های سیاسی در مناطق شمالِ کشور. در تهران دستگیر و به زندان شوروی‌ها در رشت منتقل می‌شود.

احمد شاملو
احمد شاملو

چاپ مجموعهٔ اشعار آهن‌ها و احساس

چاپ مجموعهٔ اشعار آهن‌ها و احساس که پلیس در چاپخانه می‌سوزاند. (تنها نسخهٔ موجودِ آن نزد سیروس طاهباز است). ترجمهٔ طلا در لجن اثر ژیگموند موریتس و رمان بزرگ پسران مردی که قلبش از سنگ بود اثر موریو کایی با تعدادی داستان کوتاهِ نوشتهٔ خودش و همهٔ یادداشت‌های فیش‌های کتاب کوچه در یورش افراد فرمانداری نظامی به خانه‌اش ضبط شده از میان می‌رود و خود او موفق به فرار می‌شود. بعد از چند بار که موفق می‌شود فرار کند در چاپخانهٔ روزنامهٔ اطلاعات دستگیر می‌شود.چهار دفتر شعر آماده به چاپ را نقی نقاشیان نامی به قصد چاپ با خود می‌برد و دیگر هرگز پیدایش نمی‌شود. از آن جمله شعر بلند مرگِ شاماهی به عنوان نخستین تجربهٔ شعر روایی به زبان محاوره. نمایشنامهٔ «مردگان برای انتقام باز‌می‌گردند» و داستان کوتاه «مرگ زنجره» و «سه مرد از بندر بی‌آفتاب» رمان‌های: لئون مورنِ کشیش اثر بئاتریس بِک، زنگار اثر هربر لوپوریه، برزخ اثر ژان روورزی. فرزندان: سیاوش، سیروس، سامان و ساقی.

شرحی بر فعالیت های احمد شاملو

تحقیق روی غزلیات حافظ و تاریخ دورهٔ حافظ. نمایشنامهٔ عروسی خون اثر فدریکو گارسیا لورکا. ترجمهٔ غزل غزل‌های سلیمان. شب شعر به دعوت انجمن فرهنگی ایران و آلمان، گوته. «شب‌های شعر خوشه» به مدت یک هفته.مجموعهٔ اشعار شکفتن در مه. قصهٔ ملکهٔ سایه‌ها برای کودکان. کارگرانی چند فیلم فولکلوریک برای تله‌ویزیون: «پاوه، شهری از سنگ» و «آناقلیچ داماد می‌شود» ترجمهٔ تعدادی قصه برای کودکان «سه بزغاله و نی‌لبک جادو»، «روباه پیر و زاغی بی‌تدبیر» و «اشک تمساح» رمان خزه (ترجمهٔ مجددی از زنگار.) قصهٔ هفت کلاغون برای کودکان. ترجمهٔ کامل پابرهنه‌ها اثر زاهاریا استانکو. (ترجمهٔ مجدد) دعوت به فرهنگستان زبان ایران برای تحقیق و تدوینِ کتاب کوچه، سه سال. نگارش نمایشنامهٔ آنتیگون (ناتمام). مرگ مادر. ۱۴ اسفند.ضبط صفحات و نوار کاستِ «صدای شاعر» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان. حافظ، مولوی، نیما، خیام، شاملو. اجرای برنامه‌های رادیویی برای کودکان و جوانان. نگارش فیلمنامهٔ کوتاه حلوا برای زنده‌ها. ترجمهٔ تعدادی داستان کوتاه: دماغ، دست به دست، لبخند تلخ، زهرخند، افسانه‌های کوچک چینی. شب شعر در انجمن فرهنگی گوته. (۲۶ مهرماه) شب شعر در انجمن ایران و آمریکا. (اول آبان‌ماه) تدریس مطالعهٔ آزمایشگاهی زبان فارسی در دانشگاه صنعتی (سه ترم) همکاری با روزنامه‌های کیهان فرهنگی و آینده‌گان. سفر به پاریس (فرانسه) برای معالجهٔ آرتروز شدید گردن. عمل جراحی روی گردن.

سخنرانی و شعرخوانی در دانشگاه‌های MIT بوستون

تهیه گفتار برای چند فیلم مستند به دعوت وزارت فرهنگ و هنر. سفر به آمریکا (ایالات متحده) به دعوت مشترک انجمن قلم (Pen Club )و دانشگاه پرینستون برای سخنرانی و شعرخوانی. آشنایی با شاعران و نویسنده‌گانی از آسیای میانه و شمال آفریقا از جمله یاشار کمال، آدونیس، البیاتی و وزنیسینسکی. سخنرانی و شعرخوانی در دانشگاه‌های MIT بوستون، UCبرکلی. پیشنهاد دانشگاه کلمبیای نیویورک برای کمک به تدوین کتاب کوچه را نمی‌پذیرد. میهمان مدعو فستیوال جهانی شعر در سانفرانسیسکو و آستینِ تگزاس. شب شعر به دعوت دانشجویان ایرانی فیلادلفیا و نیویورک. بازگشت به ایران بعد از سه ماه. شب شعر در انستیتو گوته استعفا از سرپرستی پژوهشکدهٔ دانشگاه بوعلی. پایان نگارش بیوگرافی‌مانندی به نام میراث که تنها نسخهٔ دست‌ـ نوشتهٔ آن را علی‌رضا میبدی به امانت بُرد! ترک ایران به عنوان اعتراض به سیاست‌های رژیم. سفر به ایالات متحد آمریکا. (اقامت به مدت یک سال). سخنرانی‌هایی در دانشگاه‌های آمریکا.

سردبیر مجلهٔ هفته‌گی کتاب جمعه

سردبیر مجلهٔ هفته‌گی کتاب جمعه (بعد از ۳۶ شماره به اجبار تعطیل می‌شود). نشر مقالاتی در مجلات و روزنامه‌ها. شب شعر به دعوت انجمن ایران و فرانسه. مجموعهٔ اشعار ترانه‌های کوچک غربت. سخنرانی در باشگاه ارامنهٔ تهران. ترجمهٔ شهریار کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپه‌ری در کتاب جمعه. ترجمهٔ بگذار سخن بگویم! اثر دومیتیلا دو چونگارا (با همکاری ع. پاشایی). شب شعر در انستیتو گوته. کتاب کوچه، انتشارات مازیار (دفتر دوم آ). نوار صوتی کاشفان فروتن شوکران با شعر و صدای شاعر. نوار صوتی و کتاب ترانهٔ شرقی و اشعار دیگر، ترجمهٔ شعرهایی از فدریکو گارسیا لورکا. عضو هیاءت پنج نفرهٔ دبیران کانون نویسنده‌گان ایران (دورهٔ دوم).

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی شخصیت احمد شاملو:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 25
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *