تحقیق بررسی سیر تاریخی فتو مونتاژ

اصطلاحات بسیاری که برای تعریف و توصیف فتو منتاژ و آثار مشابه و هم خانواده آن، ارائه شده ، حاکی از تنوع رویکردها در قبال آن است. حتی اجماع کلی بر معنای آن وجود نداشته، بر سر تاریخ ساخت نخستین فتو مونتاژها نیز بحث فراوان است. کولاژ، یکی از نزدیک ترین فرم های اجرایی به آن، بسیاری از مواقع به اشتباه، با آن یکی تلقی می شود. اشکال و کارکردهای گوناگونی که فتو مونتاژ در طول سال های مختلف به خود گرفته بر این تنوع تعاریف می افزاید .تحقیق بررسی سیر تاریخی فتو مونتاژ در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی سیر تاریخی فتو مونتاژ:

در تعریف فتو مونتاژ و تمایزش با کولاژ، آمده است که ((مونتاژ به معنای ترکیب تصاویر حاصل از دوربین عکاسی، برروی فیلم یا کاغذ حساس، در تاریکخانه، و کولاژ (بر گرفته از واژه فرانسوی collar،به معنای چسباندن ) به ترکیب مجددمواد تصویری – که از قبل موجود بوده اند- و چسباندن آنها بر روی سطح غیر حساس گفته می شود، در صورت تمایل می توان از کل ترکیب به دست آمده عکسی گرفته و آن را به عنوان کار نهایی ارائه کرد.)) ژیل مورا، زیر مدخل فتو مونتاژ می گوید: ((مونتاژ برگرفته از واژه فرانسوی montor، به معنای سرهم کردن است، فتو مونتاژ، جدا کردن نگاتیوها،یا عکس ها از منابع مختلف (قدیمی یا جدید) و سرهم کردن دوباره آنهاست، به شکلی که دیگر ربطی به کار کرد اولیه شان نداشته باشند، از نتیجه نهایی عکسی گرفته می شود تا از آن نخسه ای یکنواخت به دست آید)) او اضافه می کند که می توان رنگ و متن نیز به این ترکیب ها افزود و در نهایت پا را از دامنه عکاسی فراتر گذاشته،می گوید : (( این اصطلاح ،نه فقط در عکاسی، بلکه در ادبیات و سینما هم مصداق دارد.

 

فتو مونتاژ
فتو مونتاژ

ظاهر فتومونتاژ، شبیه کولاژ است

در آثار نویسندگانی چون آلفرود دوبلین، جان دوس پاسوس و فیلمسازانی در آثار نویسندگانی چون آلفرود دوبلین، جان دوس پاسوس و فیلمسازانی چومن آیزنشتاین…. نیز با این تکنیک روبرو هستیم.))و در مورد کولاژ چنین توضیح می دهد: ((در کولاژ،عکس ها به همراه موادی غیر از عکس –کاغذ،پارچه و …..- برروی سطحی غیر حساس چسبانده شده و با هم ترکیب می شوند.)) او پیکاسو را مبدع این تکنیک دانسته، بر این نکته تأکید می کند که از وجوه بارز کولاژ این است که در آن،هویت مستقل هر قطعه، در ترکیب نهایی حفظ می شود ( گاه به این ترکیب فتو کولاژ نیز هر قطعه،در ترکیب نهایی حفظ می شود(گاه به این ترکیب فتوکلاژ نیز گفته می شود). سارکوفسکی علاوه بر اینها، نوردهی های چند باره بر روی یک سطح حساس را هم زیر تعریف فتو مونتاژ می آورد)):نوع دیگری از فتومونتاژ،که نه مستلزم ترکیب تکنیک هاست و نه افزودن متن نوشتاری به تصویر، نوردهی های چند باره است، که در آن با ثبت لحظات جداگانه بر روی یک سطح حساس، خود زمان از نو شکل می گیرد.)) با اینکه بافت و ظاهر فتومونتاژ، شبیه کولاژ است،تمایلی به خلق اثری یکه ندارد؛از محصول نهایی،معمولاً عکسی تهیه می شود تا بتوان آن را در نسخه های متعدد تکثیر کرد.

پیشینه تاریخی فتو مونتاژ:

با اینکه شمار بسیاری ادعا کرده اند که مبدع فتو مونتاژ بوده اند، این تکنیک نیز ، همچون تکنیک های عکاسی بدون دوربین، ایده ای بسیار قدیمی است، که زمان بروز نهایی و قدرتمندش، قرن بیستم بود.چنانچه از تعاریف موجود دریافت می شود، فتو مونتاژ زیر مجموعه و یکی از انواع کولاژ – به لحاظ صوری است، که در آن به جای مواد مختلف ، از ترکیب عکس ها استفاده می شود؛ تعریف بسط یافته آن، ترکیب عکس ها هم عکس های چاپ شده بر کاغذ حساس و هم تصاویر مجلات و جراید- با نوشته و رنگ و طرح واره های مهندسی را نیز پوشش می دهد . از این منظر، (( ترکیب عکس ها با رسانه های دیگر ، عمری به درازای خود عکاسی دارد.)) از سال ۱۸۴۲ رنگ کردن داگرئوتیپ ها با آبرنگ آغاز شد، عکس های کاغذی نیز چنان رنگ می شدند که دیگر چیزی از بافت سطح عکاسی شان باقی نمی ماند؛ چشم ها، در غالب پرتره ها با رنگ های مختلف از نوبازسازی می شد. تالبوت، یکی از نخستین کسانی است که عکس را با نوشته همراه کرد، این نوشته ها برکنار عکس ها و یا روی آنها بود، او در کتاب (( قلم طبیعت)۹ ، متنی را برای توضیح هر کدام از عکس ها، با آنها همراه کرد. یکی از اولین نمونه های شاخص ترکیب نقاشی و عکس، اثر متعلق به لیدی فیلمر، بانوی ذوق ورز ویکتوریایی است؛ او را می توان نخستین هنرمندی دانست که کولاژی از عکس ها ساخته است او با برش و چینش کارت ویزیت ها و ترکیب آنها با نقاشی آبرنگ – از پروانه ها و گل هاو….، توانسته است بیانیه ای ارائه کند که کاملاً از معانی تک تک عکس ها،متمایز است، اشارات تلویحی جنسی و تداعی های نا خود آگاه با اینکه زبان چنین بحث هایی در آن زمان هنوز به بلوغ نرسیده بود و تلاش برای داستان پردازی و روایت، آشکارا، در کارهای او دیده می شود.

اهداف و سرچشمه ها

از نخستین روزهای ابداع عکاسی ، تلاش برای شناسایی و یا ایجاد معنایی ورای عینیتی که تصویر عکاسی به نمایش می گذارد، یکی از مهم ترین چالش های عکاسان شد، (( عکاسی ، تصویری آرمانی، فراتر از جهان روزمره را به عنوان یک اصل پذیرفته، ثبت موبه مو و دقیق را محدود کننده دیده  و آن را زیر سوال می برد. لوئی فیگوئه،ناتورالیست فرانسوی، در همین دوره، اندیشه (( هنر مسئله ایده هاست، و محدود به تجربیات خاص نمی شود)) را مطرح کرده، می گوید: (( عکاسی می تواند بلاغت هنری و ذائقه عمومی جامعه را ارتقاء ببخشد، عکاسی جوهرهای هنری دارد، نه صرفاً یک فرایند، که احساس است.)) کوشش های اولیه در راستای ترکیب تصاویر و یا ادغام انها با نقاشی و متن،از همین رو بوده است،((برای هنرمندانی که مشغول تخیلات شخصی خود بودند ، چنین تکنیک هایی به کار می آمد تا کنایه، راز آمیزی و یا بیان وجوهی که در بیان نمی گنجد را مجسم و منتقل کنند،برخی از آنها از این تکنیک ها برای کنترل بافت،فرم و تنالیته، برای دست یابی به تاثیرات فرمی ظریف استفاده می کردند.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی سیر تاریخی فتو مونتاژ:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 56
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *