بررسی زندگی و آثار اردشیر محصص

اردشیر محصص هنرمندی جهانی بود. او توانست در کنار هنرمندان بزرگ تاریخ هنر مطرح شود. وی که در آثارش ارائه دهنده نوعی طنز گرافیکی می­باشد، با تأثیر از مینیاتور ایرانی و هنر دوران قاجار به سبکی شخصی دست یافت.

وی که به تاریخ ایران عشق می­وزید، مشکلات جامعه زمانه خود را با زیرکی تمام بهانه­ای برای خلق آثارش قرار داد.

می­توان گفت وی کاریکاتور را به مطبوعات و جامعه هنری ایران معرفی کرد. وی فرم دیگری از کاریکاتور بدون شرح را رایج کرد و در آثارش به المان­های هویت ایرانی توجه خاصی داشت. المان­هایی از دوره قاجار، مشروطه و وقایع عاشورا و شخصیت­های زورخانه­ای. همین امر باعث شد نگاه جدیدی به کاریکاتور ایران شکل گیرد. وی تأثیر فراوانی بر کاریکاتور مدرن ایران داشت.

اردشیر محصص آیینه­ی تمام نمای جهان واقعی پیرامون ما بود. وی صادقانه حقایق و فجایع جامعه را به تصویر می­کشد و با وجود عشق عمیقی که به کشورش داشت در غربت و به دور از زادگاهش دنیا را ترک نمود و حتی خاک کشورش او را نپذیرفت.

Ardeshir-Mohasses
Ardeshir Mohasses

از آنجایی که شناساندن هنرمند و هنر وی مستلزم بکار گرفتن ترفندهایی چون تبلیغ و تفسیرمی­باشد، لذا بهره­گیری به جا از آن می­تواند به ارتقای سطح فرهنگی و هنری جامعه بیانجامد و هویت فرهنگی کشور را غنی­تر سازد.

در این­جا سئوالی که به ذهن بسیاری ممکن است خطور کند این است که چرا در جامعه­ی ما هنرمندانی معرفی نشده فراموش می­شوند؟

چگونه حمایت از هنر و هنرمندانی شایسته جای خود را به بها ندادن و بی­توجهی به آنان می­دهد؟

در این مقاله قصد نگارنده بر این است که به معرفی «اردشیر محصص» پرداخته و گذری بر خلوت این هنرمند معاصر ایرانی داشته باشد. در این­جا با معرفی اردشیر محصص و آثارش نگاهی کوتاه می­اندازیم به گوشه­ای از تنهایی هنرمندی نوآور و تأثیرگذار بر هنر کشورمان که با ارائه سبکی گرافیکی از موضوعات روزمره و کلیشه­ای عصر خود فاصله می­گیرد و با طنزی تلخ در هنر کاریکاتور به دنیایی اشاره می­کند که بازگو کننده­ی حقایقی تازه هستند. هنرمندی که طراحی وسیله­ای بود برای سخن گفتن و در میان گذاردن طرز تفکرش به دنیا و آدمیان، با دیگران.

او سکوت را برگزید. سکوتی که رساتر از فریاد بود.

زندگی و آثار اردشیر محصص

اردشیر محصص در معرفی خود چنین می­گوید : «در روز هجدهم شهریور ۱۳۱۷ در رشت به دنیا آمدم. تا ۱۲ سالگی در رشت بودم. از چهار سالگی به کودکستان رفتم. نخستین خطوط درهم و برهم زندگی­ام را در چهار سالگی کشیدم. من همچنین به دانشکده حقوق رفتم و مدرکی در علوم سیاسی به دست آوردم. این نکته جالبی است برای گنجاندن در یک بیوگرافی. گاه از من یک جانور سیاسی ساخته می­شود. دوست دارم دندانهایم همیشه تیز باشند، تیزتر از دوزخ. (تدین، ۱۳۸۱، ص ۱۰۰)

Ardeshir-Mohasses-pic

دهه پنجاه سالهای تعیین کننده­ای برای هنرمندی است که بلندای افکاری متعالی بر ذهنش سنگینی می­کرد. طرح­های او برای مقالات حاج سیدجوادی در روزنامه­ی کیهان جایگاه ویژه­ای داشت و از آنجا بود که جامعه­شناسی تاریخی را به حوزه طرح­هایش آورد.

در همین سالها «دیوید لیواین» (طراح و گرافیست آمریکایی) از سرگنده­ی او تصویر می­کشد که به هیئت بادکنی در هوا معلق مانده و تاب می­خورد و در همین حال دارد از زیر قاب­های عینک قطورش با نگاهی هراس آلود به دنیا می­نگرد. طرح­های اردشیر در محافل هنری جهان مورد توجه قرار می­گیرد و نشریاتی همچون آفریقای جوان (ژون آفریک) در فرانسه مرتباً آثار او را به چاپ می­رسانند.

در همین حال پیکاسوطرحی از او می­کشد که بسیار استادانه است و در آن نگاه کنجکاو اردشیر را به جهان با طنز خاصی باز می­گوید. طرحی با حداقل خطوط و با چهار رنگ متنوع، کلاهی قرمز با پرهایی به رنگ آبی به سبک شوالیه­ها که بر روی سر بزرگی با خطوط زمینه به رنگ سبز زیتونی نهاده شده است. در این تصویر اردشیر، لباسی به شیوه­ی … [ادامه در مقاله اصلی]

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش بررسی زندگی و آثار اردشیر محصص:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 21
قالب: فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *