تحقیق بررسی زندگی و آثار اردشیر محصص

در این مقاله قصد نگارنده بر این است که به معرفی «اردشیر محصص» پرداخته و گذری بر خلوت این هنرمند معاصر ایرانی داشته باشد. در این­جا با معرفی اردشیر محصص و آثارش نگاهی کوتاه می­اندازیم به گوشه­ای از تنهایی هنرمندی نوآور و تأثیرگذار بر هنر کشورمان که با ارائه سبکی گرافیکی از موضوعات روزمره و کلیشه­ای عصر خود فاصله می­گیرد و با طنزی تلخ در هنر کاریکاتور به دنیایی اشاره می­کند که بازگو کننده­ی حقایقی تازه هستند.

هنرمندی که طراحی وسیله­ای بود برای سخن گفتن و در میان گذاردن طرز تفکرش به دنیا و آدمیان، با دیگران.او سکوت را برگزید. سکوتی که رساتر از فریاد بود. تحقیق بررسی زندگی و آثار اردشیر محصص ۱۳۸۷ـ۱۳۱۷  در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای دانلود میباشد.

بررسی زندگی و آثار اردشیر محصص

اردشیر محصص هنرمندی جهانی بود. او توانست در کنار هنرمندان بزرگ تاریخ هنر مطرح شود. وی که در آثارش ارائه دهنده نوعی طنز گرافیکی می­باشد، با تأثیر از مینیاتور ایرانی و هنر دوران قاجار به سبکی شخصی دست یافت.

وی که به تاریخ ایران عشق می­وزید، مشکلات جامعه زمانه خود را با زیرکی تمام بهانه­ای برای خلق آثارش قرار داد.

می­توان گفت وی کاریکاتور را به مطبوعات و جامعه هنری ایران معرفی کرد. وی فرم دیگری از کاریکاتور بدون شرح را رایج کرد و در آثارش به المان­های هویت ایرانی توجه خاصی داشت. المان­هایی از دوره قاجار، مشروطه و وقایع عاشورا و شخصیت­های زورخانه­ای. همین امر باعث شد نگاه جدیدی به کاریکاتور ایران شکل گیرد. وی تأثیر فراوانی بر کاریکاتور مدرن ایران داشت.

اردشیر محصص
اردشیر محصص

« زندگی و آثار اردشیر محصص »

اردشیر محصص در معرفی خود چنین می­گوید : «در روز هجدهم شهریور ۱۳۱۷ در رشت به دنیا آمدم. تا ۱۲ سالگی در رشت بودم. از چهار سالگی به کودکستان رفتم. نخستین خطوط درهم و برهم زندگی­ام را در چهار سالگی کشیدم. من همچنین به دانشکده حقوق رفتم و مدرکی در علوم سیاسی به دست آوردم. این نکته جالبی است برای گنجاندن در یک بیوگرافی. گاه از من یک جانور سیاسی ساخته می­شود. دوست دارم دندانهایم همیشه تیز باشند، تیزتر از دوزخ. (تدین، ۱۳۸۱، ص ۱۰۰)

« ویژگی و سبک آثار اردشیر محصص »

«هنر جدید بدون تردید روزی متولد شد که مفهوم هنر و مفهوم زیبایی خود را جدا از هم یافتند.» (آندره مالرو)و خود خنده، دیگر ایرادی برای اثر هنری نیست. خنده دیگر تنها چیزی روزنامه­ای نیست و مقام خود را تا حد هنر موزه­ها بالا برده است. (محصص، آثار برگزیده کاریکاتوریستهای فرانسوی، ص ۳)

واژه آرتیست (Artist)، در فرهنگ غرب، مفهومی والاتر از هنرمند و استاد دارد. آرتیست کسی است که زندگی خود را وقف هنرش می­کند. آرتیست کسی است که شب و روز عاشقانه کار می­کند. آرتیست کسی است که هنرش جزئی از وجودش می­شود. او در دنیای زیبائی زندگی می­کند که خود در ذهن ساخته است. اردشیر یک آرتیست بود، با تمام خصوصیاتش. طرح­ها و خطوط اردشیر تار و پود زندگی و ریشه­اش بود. اردشیر نوآور بود، آن هم در پنجاه سال پیش. (درمبخش، ۱۳۸۷، ص ۱۳)

«اردشیر محصص، فیلسوفی که فلسفه نمی­داند»

دکتر جواد مجابی به مناسبت بزرگداشت اردشیر محصص در شهر نیویورک نقدی را نگاشته بودند که بخشی از آن را در اینجا مطالعه خواهید کرد….. اردشیر کارتونیستی سیاسی نیست، اگرچه در رشته­ی علوم سیاسی درس خوانده است.

او فیلسوفی است که فلسفه نمی­داند، اما دایم می­اندیشد به شوربختی آدمیانی که زندگی­شان یاوه بود و بی­ثمر ماند درجهانی به خود وانهاده. در آثارش پرداخته است به خیل کارمندان بی­پناه، دختران ترشیده، زنان پروار، رقاصه­های کافه لاتی، ورزشکاران بی­کله، سرداران بی­سر، شاعران و فقیهان و شاهان دربه­در، همجنس­بازان ابدی، لشکرهایی که از متن چاپ سنگ اسکندرنامه به خارج، به امروز پرتاب شده­اند، آدم­هایی که از متن مینیاتورهای ایرانی و مجموعه­ی آثار شاوال و استاین برگ و … تبعید شده­اند.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی زندگی و آثار اردشیر محصص:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 18
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *