تحقیق بررسی زندگی زیگموند فروید

زیگموند فروید (۱۸۵۶-۱۹۳۹)، روانشناس متخصص اعصاب و اهل فرایبورگ اتریش بود (این شهر که اکنون جزء چکسلواکی است و پس از استقرار حکومت سوسیالیستی به نام استالین نامیده می شد، اینک به نام فروید خوانده می شود). فروید یهودی بود و در آن زمان تنها مشاغلی که یهودیان حق اشتغال به آنها را داشتند، عبارت بود از: بازرگانی، پزشکی، و امور اقتصادی. فروید رشته پزشکی را انتخاب کرد و در پاییز سال ۱۸۷۳ وارد دانشگاه وین شد. او برای تکمیل مطالعات پزشکی در سال ۱۸۸۵ به فرانسه رفت تا در محضر شارکو و برنهایم تلمّذ کند. در بازگشت به وین، با همکاری دکتر بروئر، به مطالعه در زمینه هیستری پرداخت. چون فروید اعتقاد پیدا کرده بود که علت پیدایش روان نژندیها آسیبهای هیجانی فراموش شده است نه صدمات جسمانی و اندامی. از این رو، به جستجوی روشی پرداخت که ریشه درد را بیابد.تحقیق بررسی زندگی زیگموند فروید در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه یتحقیق بررسی زندگی زیگموند فروید :

کارل گوستاویونگ سویسی، بعد از زیگموند فروید پرآوازه ترین روانکاو قرن بیستم است که آرا و عقایدش در زمینه های روانشناسی و دین و عرفان بحث و جدلهای بسیار برانگیخته و بینش محققان زمینه های هنری و علوم انسانی را تحت تأثیر قرار داده است.در این تحقیق ابتدا نظرات و آراء فروید را بیان می کنم، سپس به مقایسه فروید و یونگ می پردازم.فروید روانشناس و پزشک نامدار اتریشی مردی است که به عقیده علاقه مندانش ریشه سرخوردگیهای آدمیان را کشف کرد و معمای تلاشهای سالم و بیمار گونه آدمیان را گشود. او نشان داد که عقده ها و تعارضات سالهای کودکی چسان جزء نهانی شخصیت آدمی می شوند و پیوسته در جامه ای ناشناس او را به این یا آن عمل وا می دارند. خواندن آثار فروید در حکم آن است که با مغز او بیندیشیم و با چشمان او به روان آدمی بنگریم و ناگفته پیداست که این گاهی دید نوی در برابر ما خواهد گشود.

زیگموند فروید
زیگموند فروید

زیگموند فروید روانکاوی افراد غیر پزشک

می خواهیم بررسی کنیم که افرادی غیر از پزشکان می توانند به روانکاوی دست زنند یا خیر. اصولاً نسبت باین مسئله (روانکاوی) آنطور که باید و شاید توجهی معطوف نگشته است، و هیچکس تاکنون باین فکر نیفتاده که چه آدمی می تواند روانکاو باشد. از قرار معلوم، عدم توجه مزبور از بیزاری نسبت به روانکاوی سرچشمه می گیرد. گوئی هیچکس نباید باینکار دست زند. دلائل چندی نیز در این زمینه ارائه شده که همه از همان بیزاری ناشی می شود.پیشنهاد جاری اولیاء امور مبنی بر اینکه فقط پزشکان باجرای روانکاوی مجاز باشند، در ظاهر حاکی از رویه تازه و دوستانه ای نسبت به روانکاوی است، در حالیکه این رویه تازه نیز در حقیقت تعدیلی از همان نظر قبلی است.مقامات مربوطه تصدیق کرده اند که روانکاوی تحت شرایط معین، درمانی سودمند است. ولی از سوی دیگر قید شده که تنها پزشکان با صلاحیت می بایستی اجرای آنرا بر عهده گیرند. اکنون جای آن دارد که دلائل این محدودیت را مورد بررسی قرار دهیم.

غریزه زندگی و غریزه مرگ

فروید می گوید: پس از تردیدهای زیاد و تفکر و تعمّق بسیار به این نتیجه رسیده ام که بیش از دو غریزه اصلی وجود ندارد: غریزه عشق و غریزه مرگ. هدف اولی پیوند است و هدف دومی، برعکس، از هم پاشیدن و متلاشی ساختن پیوندهاست و به همین دلیل ما آن را غریزه مرگ می خوانیم.مقایسه افکار و عقاید یونگ و فروید دوستی و دشمنی با فروید یونگ پیش از آشنایی با فروید آثار او را می شناخت. کتاب علم رؤیاهای او را در سال ۱۹۰۰ میلادی خواند، ولی به علت نداشتن تجربیات مربوط چیز زیادی از آن نفهیمد. یک بار دیگر این اثر را در سال ۱۹۰۳ مطالعه کرد و دریافت که عقایدش به آرا و نظریات فروید نزدیک است. اما، بعدها زمینه اختلاف نظر او با فروید آشکار شد. نخستین مورد اختلاف این بود که فروید مکانیسم واپسزدگی را منحصراً از تمنیات جنسی سرکوفته می دانست، در حالی که او چنین اعتقادی نداشت و می گفت عوامل و موجبات دیگری نیز در کارند. در آن زمان بسیاری از صاحبنامان دانشگاهی با عقاید و آرا فروید مخالف بودند و خود یونگ می ترسید علناً‌ از نظریات فروید جانبداری کند. وقتی هم در یکی از نشریات آلمانی به طرفداری از فروید پرداخت بسیاری از استادان وی را کم تجربه و نوخاسته خواندند، که «جوان است و جویای نام آمده است».

تخصص پزشکی رشته روانپزشکی

یونگ برای تخصص پزشکی رشته روانپزشکی را، که در آن روزگار رونق چندانی نداشت، برگزید. برای انتخاب این رشته مطالعه کتاب روانپزشک آن عصر کرافت اِبینگ اثر قاطعی داشت، زیرا در مقدمه این کتاب آمده بود که روانپریشی بیماری شخصیت است. این برداشت او، که بیماری روانی را ناشی از پریشانی و عدم تعادل کل شخصیت می دا ند، به نظر یونگ بسیار جالب آمده بود؛ زیرا در زمینه شخصیت است که حیطه زیست شناسی و حیطه روحی درهم می آمیزد و طبیعت و روح به هم تلاقی می کند.وقتی که یونگ تصمیمش را به استادش گفت احساس کرد او چندان خوشش نیامد. دوستان یونگ هم در شگفت بودند که چرا او شغل پزشک بیماریهای داخلی را، که شغلی پردرآمد و آبرومند است، انتخاب نکرد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی زندگی زیگموند فروید:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *