تحقیق بررسی زندگی و آثار شفیعی کدکنی

شیفتگی شفیعی کدکنی به موسیقی شهر نیز در تمام ابیات هویداست . از ابتدا تا انتهای دفتر همه جا رود سرود و راه حزین و خنهای آواز در کوک ساز و زخمه و مضراب خنیاگران و مطریان و عاشقان هویداست. انواع سازها چون چنگ، بربط ، طنبور و نای سراینده آواز و نغمه و زمزمه و صدا و طنین و ترانه و سرودند. شاعر در هر چه که می بیند و از هر که می شنود صدای سرود و رود سخن سازها را می شنود. حتی کاشی های خاموش از عمق فراموشی ها در گوش او همهمه ای مکرر دارند.تحقیق بررسی زندگی و آثار شفیعی کدکنی در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی زندگی و آثار شفیعی کدکنی:

رسالت راستین شفیعی کدکنی در هزاره دوم آغاز می شود. تمامت این پنج دفتر، شعرهای دوره ی پختگی و کمال شاعرند. نگاه شاعر به زندگی در این دفترها نسبت به مجموعه های پیشین عمیق تر و استوار تر است. شعر او، امروز درختی سبز و قوی پنجه است که ریشه در اعمال ادب کهن پارسی فرود برده و شاخه هایش را به اوج آسمان شعر امروز رسانده است. شعر شفیعی مایه های بهین و میهن شعر پارسی را از ریشه جذب کرده او به شیوه ای نو به بار نشسته است. هزاره ای دیگر آغاز شده است. دویدن آهوی جوان شعر او در دشت های آن دیدنی است.

 

شفیعی کدکنی
شفیعی کدکنی

مرثیه های سرو کاشمر

شاعر عنوان دفتر را از نام آخرین شعر این مجموعه با نام مرثیه های سرو کاشمر گرفته است اما جز آن شعر که سوگ سرودی است در رثای سرو آزاده ی ایران در دیگر اشعار نیز بارها نام سرو و سرو کاشمر در این باغ سبز طنین انداز است مرثیه های سرو کاشمر همه مرثیه همه مرثیه های سرو است و آزادی که سرو نماد آزادی و آزادگی است. و مرثیه سرو کاشمر، سروی استوار و به شکوه که کاشته ی زرتشت، پیامبر ایران بود و در اوج سبزی ها و آبی ها آن را بریدند و قطعه قطعه کردند تا تماشایی خلیفه عرب شود. شعرهای این دفتر با یاد همه آزادی خواهان معطر و به نام همه مقدسان این سرزمین مبارک است.شاعر سبزی سرو کاشمر را در نظر به نقش چند کاشی از روزگاران پیشین به یاد می آورد ودر در هزاره دوم آهوی کوهی در همهمه ی کاشی ها از نهان سوی قرون، سرو یکتای بی همتای ایران را تماشاگر است.غزل ده بیتی « از مرثیه های سرو کاشمر »  هم که همه در وصف پیرهن سبز و آیینه صد نقش و نگار سرو است که آرامگه و منزل یاران، باغ تذروان و هزاران، خنیاگه مرغان، تماشاگه خلقان، آرامگه خیل سواران، آیینه صد نسل و تباران، شادی اندوه گزاران و رایت رویان بهاران است.آیا یاد کرد سرو کاشمر و مرثیه های آن، جز بزرگداشت مقام آزادی و آزادگی است که از آن سوی قرن ها تا امروز همواره در طنبور و پیران نواخته می شود. و ملجاء و مأورای همه بی پشت و پناهان تاریخ است؟ شاعر دفتر سروده های خود را مزین به سه پیام عشق و آزادی و ایران نموده است سه پیامی که شاعر آن ها را در سروده های عارف قزوینی تصنیف سرای عهد مشروطه ( م. ۱۳۱۲ ش ) می بیند.

سنگینی و صلابت شعر شفیعی:

سنگینی و صلابت شعر شفیعی از همان ابتدا با خطاب با شکوه به شاعر بزرگ ایران نمودار است:بزرگا! جاودان مرد! هشیواری و دانایی..نه دیروزی که امروزی، نه امروزی که فردایی.استقامت حرف الف و بلندای صداو کشیدگی آوای آن در مصرع به قامت بلند فردوسی می ماند در چکاد تاریخ شعر بلند و به شکوه ف چون دماوند در میان دیگر کوه هاف خورشیدی یکتا و تابان در دل منظومه ایران.اسامی رستم، سیمرغ، فریدون، کی خسرو، سهراب و اسفندیار در این شعر همه یادآور حماسه بی مانند فردوسی است و یاد کردنشان، یادکرد دلیری و بخردی، رادی و توانایی و دانایی است.ای هر گز و همیشه غزلی ده بیتی در ستایش حافظ است در بحر مضارع همه شعر وصف حافظ و شعر وی است و چه خوب از عهد بیان رندی حافظ و خاصیت آینگی شعر وی بر آمده است:مستی و هوشیاری و راهی و رهزنی..ابری و آفتابی و تاریک و روشنی..هر کس درون شعر تو جویای خویش و تو..آیینه دار خاطر هر مرد و هر زنی.شاعر هر مصرع حافظ را عصاره ! عصاره و شعرش را چراغ هستی و خودش را فریاد میهن می داند.

شفیعی بهاری دیگر در عصر خود:

حال و هوای کلی شعر یاد بزرگی ایران و حوادث گذشته آن است که شفیعی را در عصر خود به بهاری دیگر بدل کرده است. شعر هزاره دوم آهوی کوهی قوی ترین شعر مجموعه مرثیه های سرو کاشمر است و شاید بتوان گفت مرثیه اصلی سرو کاشمر در سرود آهوی کوهی است.شعر شهر من نیز باز حکایت عاشقی شاعر است، عشق شاعر به شهر او ایران شهر که در محاصره ریگبادهاست. شهری که خوشی و اندوه و خرابی و آبادی در آن کنار هم نشسته است. آبی خزر و سبز گیلان در کنار زرد کویر، با روحی پهناور و عمیق که در زیر کتیبه های تاتار و تازیان هنوز زنده است. شهر شاعر، بهشت جهان است

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی زندگی و آثار شفیعی کدکنی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 24
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *